Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyciąg bankowy jako dowód przychodu

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.12.2010

Prowadzę serwis internetowy. Użytkownicy mogą dokonywać zakupów za pomocą przelewu bankowego. Przychody przekraczają 100 000 zł rocznie, więc zastanawiam się, czy powstaje obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Byłby to dla mnie spory problem, ponieważ nie dysponuję danymi klientów, a ponadto dziennie dokonywanych jest kilkaset transakcji – to wszystko uniemożliwia mi rozsyłanie paragonów. Czy legalne jest sumowanie przychodu z wyciągu bankowego? Co powinienem zrobić?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

 

 1. „przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
 2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
 3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
 4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
 5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
 6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
 7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6 art. 7 ustawy o VAT” (art. 7 ustawy o VAT).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, w tym również:

 

 1. „przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
 2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
 3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa”.

 

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; czym innym jednak jest podleganie opodatkowaniu, a czym innym obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej.

 

Rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2009 r.), wydane na podstawie art. 111 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535, z późn. zm.), określa zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników i niektórych czynności z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Minister zwalnia tymże rozporządzeniem z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2010 r. sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

 

W załączniku tym określono, że zwolniona z obowiązku ewidencjonowania jest „dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), z wyjątkiem dostawy paliw płynnych, gazowych oraz dostaw towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła [W zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów]” oraz „świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła”.

 

Reasumując, kasa fiskalna nie jest koniecznością, można korzystać z wyżej określonego zwolnienia pod warunkiem że prowadzi Pan ewidencję dowodów dokumentujących transakcję i z ewidencji tej jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Zwolnienie z limitu podstawowego – 40 000 zł, jest przekroczone – zatem jakakolwiek sprzedaż poza zwolnieniem na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych musi „przejść” przez kasę fiskalną.

 

Nie istnieje urzędowy wzór ewidencji, o której mowa powyżej, na ogół jest to dodatkowa ewidencja prowadzona na podstawie wyciągów bankowych, niezsumowanych, pozwalająca przyporządkować nabywcę do zapłaty. W praktyce organy wymagają tak przy dostawie towarów, jak i świadczeniu usług, by ewidencja pozwalała na ustalenie danych osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów, świadczenia usługi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 8 minus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dowody sprzedaży

Prowadzę firmę księgarską. Zamierzam wprowadzić dodatkowo skup (za gotówkę) i sprzedaż książek używanych. Jakie powinny być dowody zakupu (szczegóły) oraz co ma widnieć na dowodzie sprzedaży. Jaka stawka VAT będzie właściwa?

Pobieranie opłaty przez portal randkowy

Zarejestrowałem się na międzynarodowym portalu randkowym. Okazało się, że regulamin zakłada samoczynne przedłużanie kontra i pobiera sam opłaty z mojej karty kredytowej. Jeśli chcę zrezygnować, muszę przesłać faks do Włoch z rezygnacją i podpisem. Jak rozwiązać zawartą umowę? Nie chcę, by serwis randkowy sam pobierał środki z mojego konta.

Sprzedaż przez Internet a kasa fiskalna

Prowadzę przez Internet sprzedaż moich usług. Do tej pory zawsze wystawiałem fakturę VAT, ale zdarza się, że nie mogę tego zrobić, bo klient podaje fikcyjne dane. Czy mogę nie wystawiać faktur? Czy zmienia sytuację fakt, że niektóre transakcje pochodzą z UE lub nawet USA i nie tylko? Czy należności zagraniczne księguję z VAT-em, czy bez? Czy muszę posiadać kasę fiskalną – jeśli tak, jakie limity obowiązują?

Dopuszczalność sprzedaży wyrobów tytoniowych za pośrednictwem sklepu internetowego

Prowadzę sklep internetowy typu trafika i chciałbym do niego wprowadzić artykuły tytoniowe. Czy jest możliwość prowadzenia takiej działalności, a jeśli tak, to jakie trzeba spełnić warunki?

Czy potrzebuję zgody sklepów internetowych na umieszczanie ich linków i zdjęć?

Zastanawiam się nad działalnością, która polegałaby na udzielaniu płatnych porad klientom przez Internet. W wyniku tej porady klient otrzymywałby zestaw ofert np. 5 produktów z różnych sklepów internetowych – pokazane byłoby zdjęcie produktu z danego sklepu wraz z linkiem do produktu w danym sklepie (aby klient mógł od razu przejść do zakupu w tym sklepie). Oferty z tych sklepów byłyby wysyłane indywidualnie do klienta (więc nie posługiwałbym się tymi zdjęciami na mojej stronie). Czy jako właściciel takiego potencjalnego biznesu muszę postarać się o zgodę interesujących mnie sklepów internetowych na użycie ich zdjęć i linków przekierowujących do ich sklepu?

Internetowa galeria sztuki

Chce założyć internetową galerię sztuki i sprzedawać oraz wynajmować dzieła lokalnych artystów głównie na lokalnym rynku. Galeria w Internecie ma być jedynie platformą komunikacyjną z klientami, na której przedstawione będą zdjęcia dziel, które klient może kupić bądź wynająć po uprzednim skontaktowaniu się ze mną. Forma sprzedaży ma być przede wszystkim bezpośrednia, tzn. osobiście będę spotykać się z klientem i przywozić dzieło od artysty do klienta. Nie będę przechowywać dziel u siebie, lecz pozostaną one w rezerwacji u artystów po uprzednim spisaniu z nimi umowy. Założyłam już działalność gospodarczą, nie jestem płatnikiem VAT. Jaka umowa z artystą będzie dla mnie bardziej korzystna: komisu, pośrednictwa – a może inna? Jakie obowiązki będą ciążyć na mnie, artyście i kliencie?

Zamówienia na aliexpress.com

Chciałbym stworzyć sklep internetowy, którego działanie polegałoby na pośredniczeniu w zamówieniach na aliexpress.com (taki chiński odpowiednik Allegro), towar nie przechodziłby przez moje ręce, cały proceder polegałby na tym, że klient sklepu przelewa na moje konto pieniądze powiększone o prowizję, a ja zamawiam produkt na jego adres. Czy taki biznes jest możliwy? Jeśli tak, to czy odpowiadam za zamówione produkty? Co powinienem zawrzeć w regulaminie?

Oferta wyrobów na stronie internetowej a zasady handlu elektronicznego

Nie prowadzę sklepu internetowego, posiadam tylko stronę www, na której przedstawiam pełną ofertę swoich wyrobów. Klienci zamawiają towar telefonicznie lub mailowo, towar jest dostarczany naszym transportem lub kurierem. Czy obowiązują mnie zasady handlu elektronicznego? Czy muszę mieć na stronie regulamin, czy mam go wysyłać e-mailem każdemu klientowi, który zamawia przez telefon?

Zgoda na umowę bez poznania dokładnie jej warunków

Dwa miesiące temu została mi telefonicznie złożona oferta umieszczenia bezpłatnie ogłoszenia sprzedaży działki na portalu internetowym. Skorzystałam z propozycji, umieściłam ogłoszenie i kliknęłam zgodę na regulamin. Po miesiącu przyszła do mnie faktura za rzekome przedłużenie ogłoszenia na 450 zł! Rozmowy telefoniczne nie przynoszą skutków. Wiem, że wyraziłam zgodę na umowę bez poznania dokładnie jej warunków, ale co mam teraz zrobić, żeby nie zapłacić takiej faktury? W pierwszej informacji nic nie powiedziano o takim warunku.

Czy można uruchomić komercyjny portal internetowy bez zakładania działalności?

Wraz z kolegą pracujemy nad uruchomieniem portalu internetowego. Sam pomysł portalu jest na tyle niepewny, że chcielibyśmy sprawdzić zainteresowanie naszą usługą przed kontynuowaniem dalszych prac. Stąd pytanie: Czy można zbadać zainteresowanie takim komercyjnym portalem internetowym bez zakładania działalności? Czyli – czy można oferować usługę nie będąc firmą? Wyglądałoby to tak, że strona oferowałaby usługę, ale nie można by jej było zakupić – w momencie płatności wyskakiwałby komunikat, że przepraszamy, ale serwis nie jest jeszcze aktywny, trwają prace nad jego ukończeniem i dajemy kod rabatowy na przyszłe zlecenia. Czy taki zabieg byłby zgodny z prawem? Czy mogę na takiej stronie zastosować formularz kontaktowy bez rejestracji w GIODO? Serwis nie będzie korzystał z plików cookies. Opisane rozwiązanie chcemy stosować najwyżej przez 2-3 tygodnie [do wglądu udostępniam wersję testową strony].

Prowadzenie sklepu internetowego a odstąpienie od rejestracji zbioru danych osobowych

Prowadzę sklep internetowy (kwiaciarnię). Czy istnieje możliwość odstąpienia od rejestracji zbioru danych osobowych, jeśli klienci nie tworzą konta, aby dokonać zakupu, nie gromadzę danych (nie tworzę bazy danych klientów) – dane zamówienia są usuwane po jego skutecznej realizacji oraz co z danymi odbiorców? Dane odbiorcy (i tylko odbiorcy) udostępniane są doręczycielowi.

Zwrot towarów do sklepu internetowego

Mam problem dotyczący zwrotu towarów do sklepu internetowego. Jestem świadomy, że każdemu klientowi, który zakupi produkt przez internet (na odległość) przysługuje możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Chciałem się dowiedzieć, jak to wygląda w przypadku projektów spersonalizowanych. Prowadzę sklep internetowy, który sprzedaje kubki. Chciałem wprowadzić usługę tego typu, że klient może sam stworzyć grafikę, którą umieścimy na kubku. Czy jeżeli klient stworzy i zakupi własny spersonalizowany projekt, to czy sklep ma prawo nie przyjąć ewentualnego zwrotu?

Blokada systemu antyspamowego – współpraca z dużym portalem

Od pewnego czasu mam problem z wysłaniem poczty elektronicznej do serwerów jednego z wiodących portali. Prowadzę swój niekomercyjny serwer, z którego korzystają klienci, przede wszystkim obsługując pocztę elektroniczną. Od pewnego czasu serwery partnerskiego portalu odrzucają mój serwer, traktując wiadomości jako spam. Wysyłam przez formularz liczne prośby o odblokowanie systemu, ale spotykam się z ignorancją. Jak rozwiązać ten problem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »