Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wycena rzeczoznawcy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.01.2014

Nabyłem nieruchomość w styczniu 2005 r., natomiast zbyłem ją w styczniu 2010 r. Złożyłem PIT-23 – zadeklarowałem, że pieniądze ze sprzedaży przeznaczę na budowę domu. Teraz otrzymałem pismo z US. Proszą o przedłożenie faktur imiennych dokumentujących poniesione przeze mnie wydatki na budowę domu. Niestety nie posiadam tych dokumentów. Czy zamiast tego mógłbym przedstawić im wycenę rzeczoznawcy? Czy US uzna taką wycenę?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych do dnia 31 grudnia 2006 r. należy stosować zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

 

Podatek od przychodu wynoszący wówczas 10% jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika – chyba że złożono oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony zostanie na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e), jak miało to miejsce w Pana przypadku.

 

Wolne od dochodu zgodnie z ww. zwolnieniem były m.in. przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Ciężar dowodu, tj. udowodnienie, że wydatkowano środki w terminie i zgodnie z przeznaczeniem, ciąży na Panu jako na osobie, która z ulgi skorzystała. Dowodzić poniesienia w terminie wydatków można różnego rodzaju dokumentami, umowami, fakturami, rachunkami, aktami notarialnymi itp., ważne jest jednak, by dany dowód wskazywał na termin poniesienia wydatku, związek z zaspokajaniem własnych potrzeb mieszkaniowych i dane osoby, która wydatek ponosi.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Odnośnie zastąpienia ww. dowodów wyceną rzeczoznawcy – nie ma takiej praktyki i od dawna organy na to nie pozwalają. Tak też przeczytać można m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (do 31.12.2003) w Łodzi z dnia 5 września 2003 r. (sygnatura: I SA/Łd 2429/01): „W interesie podatniczki jest udowodnienie, iż poniosła wydatki na cele mieszkaniowe, a więc powinna zabezpieczyć odpowiednio rachunki dokumentujące wydatki związane z pracami remontowymi i modernizacyjnymi, bowiem takie rachunki byłyby dowodem poniesienia przez nią określonych wydatków. Sąd uznał również, że organy podatkowe miały prawo ocenić, że przedstawiona przez skarżącą wycena biegłego-rzeczoznawcy odnośnie robót budowlanych nie jest wystarczającym dowodem w tej sprawie i w zakresie tej wyceny zostało sformułowanych szereg zarzutów” (LEX nr 90195).

 

Proszę zauważyć, że wycena biegłego (rzeczoznawcy) nie dowodzi, kto poniósł wydatek ani kiedy go poniesiono, a na wydatkowanie środków zgodnie ze zwolnieniem miał Pan jedynie dwa lata.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dokumenty do urzędu skarbowego

Moja matka zmarła w 2006 roku, jednak mój ojciec dopiero w 2011 roku złożył do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Sąd wydał postanowienie, które uprawomocniło się w styczniu 2012 roku. Jakie formularze (SD-3, SD-Z2) muszę dostarczyć do urzędu skarbowego (czy mogą to być kserokopie, czy urząd wymaga oryginałów)? Jakie dokumenty powinnam dołączyć? W jakim terminie należy to zrobić? Czy można wysłać dokumenty pocztą? W jaki sposób mam obliczyć wartość spadku – czy potrzebna jest opinia rzeczoznawcy?

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży lokalu na własne cele mieszkaniowe

Moja narzeczona dwa lata temu dostała w spadku mieszkanie, który sprzedała, a następnie zadeklarowała, że pieniądze przeznaczy w ciągu dwóch lat na własne cele mieszkaniowe, aby uniknąć podatku. Rok temu wzięliśmy ślub. Obecnie chcemy kupić razem mieszkanie. Czy żona może zadeklarować środki ze sprzedaży lokalu jako wkład własny do nowego mieszkania? Jak to zrobić? Czy umowa przedwstępna lub kupna-sprzedaży powinna zawierać dodatkowe informacje na ten temat?

Deklaracja przeznaczenia środków na cele mieszkaniowe

Kilka miesięcy temu, po zakończeniu sprawy spadkowej, wraz z trzema siostrami sprzedaliśmy mieszkanie, które otrzymaliśmy w spadku po tacie. Każde z nas otrzymało po 25% (40 000 zł). Słyszałem, że można zadeklarować przeznaczenie przychodu na cele mieszkaniowe – jak to wygląda w praktyce? Co się stanie, jeśli jednak nie wydam tych pieniędzy na cele mieszkaniowe? Czy aby skorzystać z ulgi podatkowej, muszę być właścicielem sprzedanego lokalu?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »