Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyburzenie ścianek działowych w mieszkaniu

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 26.05.2014

W przypadku gdy właściciel mieszkania zamierza dokonać wyburzenia ścianek działowych, może mieć uzasadnione wątpliwości, czy takie działanie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Pomocne w rozstrzygnięciu tego problemu, może być orzecznictwo sądów administracyjnych.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane1, roboty budowlane co do zasady można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Ustawa przewiduje wyjątki od tej zasady, kiedy to do rozpoczęcia robót budowlanych wymagane jest jedynie zgłoszenie tego faktu właściwemu organowi, którym w przypadku budownictwa mieszkaniowego jest starosta powiatowy.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W celu oceny, czy wyburzenie ścianek działowych w mieszkaniu wymaga uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, należy przeanalizować definicje robót budowlanych, a także przebudowy oraz remontu (za które ewentualnie można by uznać wyburzenie ścianek działowych) zawarte w Prawie budowlanym. Przez pojęcie:

 

  1. robót budowlanych – należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.
  2. przebudowy – należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji (…).
  3. remontu – należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

 

W przypadku ścianek działowych można stwierdzić, iż w wyniku ich wyburzenia nie ulegają zmianie parametry użytkowe lub techniczne, co potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 stycznia 2013 r.2, uznając, że „robót budowlanych w ścianach działowych, które nie ingerują w konstrukcję obiektu nie można zakwalifikować jako przebudowy”. W ocenie NSA za przebudowę, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, można natomiast uznać roboty odnoszące się do ściany nośnej.

 

Podobnie wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 5 stycznia 2012 r.3, stwierdzając że „trudno mówić, by lekka ścianka działowa stanowiąca »przepierzenie« mogła zmienić parametry użytkowe lub techniczne istniejącego obiektu budowlanego, o jakich mowa w przepisach Prawa budowlanego. Przeciwnie – uznać należy, iż taka ścianka – »przepierzenie« nie zmienia parametrów użytkowych lub technicznych obiektu budowlanego, tak jak nie zmienia ich na przykład zasłona wykonana z materiału, kotara”.

 

W kwestii dopuszczalności uznania wyburzenia ścianek działowych w mieszkaniu za remont wypowiedział się natomiast Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie4, stwierdzając, że remont pojedynczego lokalu w budynku mieszkalnym wielolokalowym niedotykający części konstrukcyjnych budynku i niemający żadnego wpływu na funkcjonowanie budynku jako całości, nie jest remontem obiektu budowlanego i nie wymaga zgłoszenia. W tym samym wyroku sąd stwierdził również, że zmiana układu poszczególnych pomieszczeń przez zmianę ścianek działowych, nie wymaga pozwolenia na budowę.

 

 

 

 

_______________________

1 Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.)

2 Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 stycznia 2013 r. (sygn. II OSK 627/2012)

3 Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 stycznia 2012 r. (sygn. II OSK 1852/10)

4 Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 stycznia 2006 r. (sygn. VII SA/Wa 1431/05)Stan prawny obowiązujący na dzień 26.05.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - 4 =

17.10.2014

Na postawienie lekkich ścianek działowych np. z płyt kartonowo-gipsowych (czy też ich zdemontowanie) które nie są elementami nośnymi w danym pokoju w danym obiekcie budowlanym nie potrzeba żadnego pozwolenia na budowę czy zgłoszenia do urzędu. Jeżeli np. do danego domu dostawiano by sobie np. wiatę w lekkiej konstrukcji ścian to już trzeba mieć zgodę odpowiedniego urzędu.
Jeżeli wyburzamy w pokoju ściankę działową wykonaną z cegły (grubości co najmniej 1/2 cegły lub grubszej) to należy zasięgnąć opinii inżyniera budowlanego czy można tego dokonać bo w wielu wypadkach taka ścianka może stanowić tzw. usztywnienie konstrukcji nośnej i wtedy taką ściankę można nazwać „ściankę działową o elementach nośnych” i należy to zgłosić do odpowiedniego urzędu z załączoną ekspertyzą.
Jeżeli jest to ścianka działowa wykonana z cegły ale o grubości 1/4 cegły, to takie ścianki zgodnie ze sztuką budowlaną nie są i nie będą pełnić funkcji usztywnienia konstrukcji nośnej i śmiało je można usuwać.
Pozdrawiam inż. budownictwa lądowego Zbyszek K.

Nestor45

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Prace budowlane w budynku będącym przedmiotem współwłasności

Artykuł omawia najczęściej wykonywane prace budowlane w istniejącym budynku z uwzględnieniem problemów, które pojawiają się, gdy budynek jest własnością kilku osób.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »