.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wstrzymanie wynagrodzenia w okresie starania się o rentę

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 02.12.2016

Po upływie chorobowego wystąpiłam z wnioskiem o rentę. Pracodawca przestał wypłacać mi wynagrodzenie. Renty nie dostałam, ale dostałam wypowiedzenie z pracy. Zgłosiłam pracodawcy, że nie nabyłam żadnych świadczeń z ZUS-u. To nie zmieniło jego stanowiska. Czy pracodawca postępuje zgodnie z prawem? Przecież ja zostałam bez żadnych dochodów.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 70 ustawy Kodeks pracy pracownik zatrudniony na podstawie powołania może być w każdym czasie – niezwłocznie lub w określonym terminie – odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Dotyczy to również pracownika, który na podstawie przepisów szczególnych został powołany na stanowisko na czas określony.

 

Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej przed odwołaniem.

 

Przepis art. 70 nie nakazuje wypłacać pracownikowi wynagrodzenia w okresie nieświadczenia pracy. Nakazuje jedynie wypłacać mu wynagrodzenie, jakie otrzymywał przed odwołaniem. To zasadnicza różnica.

 

Aby pracownik takie wynagrodzenie otrzymywał, musi być zdolny do pracy, a więc nawet jeśli pracodawca zwolniłby go na okres wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy, pracownik musi posiadać zdolność do pracy stwierdzoną orzeczeniem lekarskim.

 

Postępowanie względem pracownika, który wyczerpał okres zasiłkowy i świadczenia rehabilitacyjnego, a mimo to jest nadal niezdolny do pracy, zależy od decyzji pracodawcy. Może on rozwiązać z pracownikiem umowę w trybie art. 53 albo kontynuować zatrudnienie, traktując nieobecność jako usprawiedliwioną niepłatną. Możliwe jest też udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego.

 

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie ma potwierdzonej badaniem lekarskim zdolności do wykonywania pracy (art. 229). Zatem pracownik, któremu skończył się okres pobierania zasiłku chorobowego i następnie świadczenia rehabilitacyjnego (jeśli o nie występował), a nie odzyskał zdolności do wykonywania pracy, do pracy nie może zostać dopuszczony. W takiej sytuacji okres oczekiwania na decyzję ZUS w sprawie przyznania renty należy uznać za okres nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej.

 

Jeśli więc chce Pani otrzymywać wynagrodzenie, musi Pani zgłosić pracodawcy gotowość do podjęcia pracy, przejść badania kontrolne, na które zostanie Pani skierowana. I jeśli uzyska Pani zaświadczenie o zdolności do pracy, pracodawca zacznie Pani wypłacać wynagrodzenie. Obecnie bowiem skończył się już Pani okres zasiłkowy, ale nie posiada Pani potwierdzonej zdolności do pracy, wiec pracodawca nie musi Pani wypłacać wynagrodzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton