Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Współwłasność łączna wspólników

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 18.12.2013

Prowadzę spółkę cywilną z moim kolegą. Ze środków spółki i na potrzeby jej działalności zakupiliśmy lokal niemieszkalny. W akcie notarialnym jest zapis, że jest to zakup na zasadzie współwłasności łącznej wspólników. Czy mimo wszystko należy aktem notarialnym wprowadzić nieruchomość do spółki? Dużo jest w Internecie interpretacji, według których wspólnicy posiadający współwłasność w częściach ułamkowych muszą to uczynić. Czy w naszym przypadku także jest to konieczne? Czy cokolwiek trzeba zrobić, aby móc amortyzować lokal i odliczać VAT, np. od materiałów budowlanych potrzebnych do remontu? Sam zakup zwolniony był z VAT, ponieważ był to zakup od Skarbu Państwa.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W tej sytuacji nie ma już potrzeby odrębnego wniesienia nabytej przez Panów nieruchomości do spółki.

 

Sytuacja kształtowałaby się odmiennie, gdyby w akcie notarialnym nie było wyraźnie zaznaczone, że zakup nastąpił na zasadzie współwłasności łącznej wspólników – o czym słusznie Pan wspomina po analizie materiałów dostępnych w Internecie.

 

W przypadku nabycia majątku przez wspólników na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych (a co za tym idzie – nie do majątku spółki, a do majątku prywatnego) konieczne jest późniejsze wniesienie majątku do spółki, co powoduje przekształcenie współwłasności w częściach ułamkowych we współwłasność łączną wspólników spółki cywilnej.

 

Również organy podatkowe w swych interpretacjach różnicują sytuację wspólników, którzy nabyli majątek w ramach współwłasności łącznej (bezpośrednio do majątku spółki) oraz tych, którzy nabyli majątek do majątku prywatnego (współwłasność w częściach ułamkowych). Na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej o sygn. IP-PP2-443-412/08-2/BM wyjaśnia: „Reasumując, należy więc stwierdzić, opierając się na opisie zdarzenia przedstawionego przez podatnika, iż nieruchomość będąca przedmiotem zapytania nie stanowi własności spółki cywilnej – jest to własność prywatna wspólników tej spółki (nieruchomość ta nie została bowiem nabyta przez wspólników na zasadzie współwłasności łącznej, a fakt zawarcia w akcie notarialnym zastrzeżenia wspólników, iż zakupiona nieruchomość w pełni zostanie przeznaczona przez nich na wspólny cel gospodarczy, nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia)”.

 

Reasumując – w celu uzyskania możliwości rozliczania wydatków na remont pomieszczenia, jego adaptację itp., a także jego późniejszego amortyzowania, nie ma konieczności dokonywania dodatkowych zmian własnościowych.

 

Oczywiście muszą być spełnione pozostałe warunki, od których uzależnione jest prawo do zaliczania w poczet kosztów odpisów amortyzacyjnych – lokal musi być kompletny i zdatny do użytku w chwili przyjęcia do użytkowania; koszty muszą być związane z przychodem opodatkowanym; muszą być również spełnione warunki wynikające z ustawy o VAT (posiadanie oryginałów faktur, związek ze sprzedażą opodatkowaną).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + pięć =

»Podobne materiały

Współwłasność łączna a kupno samochodu na spółkę

Prowadzę z kolegą spółkę cywilną. Planuję kupić samochód za własne środki, ale chciałbym go kupić na spółkę (wiadomo: niższe koszty, odzyskanie części VAT-u itd.). Czy można zatem kupić samochód na spółkę, ale być jego jedynym właścicielem? Słyszałem, że może to uniemożliwić tzw. współwłasność łączn

 

Jak dopisać spadkobiercę do spółki cywilnej?

Moi rodzice prowadzą spółkę cywilną. Jak dopisać spadkobiercę do spółki cywilnej? Czy musi to być syn, czy może być pełnoletni wnuk?

 

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem 3-osobowej spółki cywilnej – od roku prowadzimy klub fitness. Jeden ze wspólników postanowił wystąpić ze spółki z powodu braku porozumienia co do wizji firmy. Firma nie zarabia, jesteśmy ok. 6 tys. pod kreską. Oprócz mebli (wartość ok. 15 tys. zł) nie mamy żadnego majątku. K

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »