Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Współwłasność łączna wspólników

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 18.12.2013

Prowadzę spółkę cywilną z moim kolegą. Ze środków spółki i na potrzeby jej działalności zakupiliśmy lokal niemieszkalny. W akcie notarialnym jest zapis, że jest to zakup na zasadzie współwłasności łącznej wspólników. Czy mimo wszystko należy aktem notarialnym wprowadzić nieruchomość do spółki? Dużo jest w Internecie interpretacji, według których wspólnicy posiadający współwłasność w częściach ułamkowych muszą to uczynić. Czy w naszym przypadku także jest to konieczne? Czy cokolwiek trzeba zrobić, aby móc amortyzować lokal i odliczać VAT, np. od materiałów budowlanych potrzebnych do remontu? Sam zakup zwolniony był z VAT, ponieważ był to zakup od Skarbu Państwa.

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W tej sytuacji nie ma już potrzeby odrębnego wniesienia nabytej przez Panów nieruchomości do spółki.

 

Sytuacja kształtowałaby się odmiennie, gdyby w akcie notarialnym nie było wyraźnie zaznaczone, że zakup nastąpił na zasadzie współwłasności łącznej wspólników – o czym słusznie Pan wspomina po analizie materiałów dostępnych w Internecie.

 

W przypadku nabycia majątku przez wspólników na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych (a co za tym idzie – nie do majątku spółki, a do majątku prywatnego) konieczne jest późniejsze wniesienie majątku do spółki, co powoduje przekształcenie współwłasności w częściach ułamkowych we współwłasność łączną wspólników spółki cywilnej.

 

Również organy podatkowe w swych interpretacjach różnicują sytuację wspólników, którzy nabyli majątek w ramach współwłasności łącznej (bezpośrednio do majątku spółki) oraz tych, którzy nabyli majątek do majątku prywatnego (współwłasność w częściach ułamkowych). Na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej o sygn. IP-PP2-443-412/08-2/BM wyjaśnia: „Reasumując, należy więc stwierdzić, opierając się na opisie zdarzenia przedstawionego przez podatnika, iż nieruchomość będąca przedmiotem zapytania nie stanowi własności spółki cywilnej – jest to własność prywatna wspólników tej spółki (nieruchomość ta nie została bowiem nabyta przez wspólników na zasadzie współwłasności łącznej, a fakt zawarcia w akcie notarialnym zastrzeżenia wspólników, iż zakupiona nieruchomość w pełni zostanie przeznaczona przez nich na wspólny cel gospodarczy, nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia)”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Reasumując – w celu uzyskania możliwości rozliczania wydatków na remont pomieszczenia, jego adaptację itp., a także jego późniejszego amortyzowania, nie ma konieczności dokonywania dodatkowych zmian własnościowych.

 

Oczywiście muszą być spełnione pozostałe warunki, od których uzależnione jest prawo do zaliczania w poczet kosztów odpisów amortyzacyjnych – lokal musi być kompletny i zdatny do użytku w chwili przyjęcia do użytkowania; koszty muszą być związane z przychodem opodatkowanym; muszą być również spełnione warunki wynikające z ustawy o VAT (posiadanie oryginałów faktur, związek ze sprzedażą opodatkowaną).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - V =

»Podobne materiały

Współwłasność łączna a kupno samochodu na spółkę

Prowadzę z kolegą spółkę cywilną. Planuję kupić samochód za własne środki, ale chciałbym go kupić na spółkę (wiadomo: niższe koszty, odzyskanie części VAT-u itd.). Czy można zatem kupić samochód na spółkę, ale być jego jedynym właścicielem? Słyszałem, że może to uniem

Zakup nieruchomości i urządzeń do spółki

Zgodnie z umową spółki zarząd obowiązany jest uzyskać zgodę rady nadzorczej na zakup dla spółki nieruchomości lub urządzeń służących trwałemu użytkowi za cenę przewyższającą 1/3 kapitału zakładowego. Jak należy postąpić, gdy zarząd o taką zgodę nie wystąpił? Jakie kons

Zakup nieruchomości w ramach działalności handlowej – pośrednik w obrocie nieruchomościami

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, dokładniej – firmę komputerową. Osiągam bardzo wysokie dochody, które chciałabym ulokować w nieruchomościach. Zamierzam dodać do przedmiotu działalności handel i wynajem nieruchomości i zakupić kilka mieszkań pod wynajem. Czy a

Rozwiązanie spółki cywilnej i pracowanie samodzielnie

Prowadzimy trzyosobową rodzinną spółkę cywilną od 2009 roku. Córka wyjechała na stałe za granicę i od roku 2017 nie będzie pracowała w Polsce i nie będzie tu opłacała ZUS-u, podatków, ubezpieczeń itp. Czy lepiej jest rozwiązać spółkę cywilnej i pracować samodzielnie? Jesteśmy

Jak dopisać spadkobiercę do spółki cywilnej?

Moi rodzice prowadzą spółkę cywilną. Jak dopisać spadkobiercę do spółki cywilnej? Czy musi to być syn, czy może być pełnoletni wnuk?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »