.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Współpraca z zagraniczną firmą – czy może być nielegalna?

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 16.03.2012

Dostałem propozycję współpracy z pewną firmą z Rosji zajmującą się handlem. Miałbym być przedstawicielem tej firmy – odbierałbym przelewy od klienta i przekazywał je firmie za pośrednictwem „systemu transferów pieniędzy” (tak oni to nazywają). Otrzymywałbym za to 5% prowizji. Zdaniem firmy przyspieszy to przelew – ponoć system bankowy w Rosji nie spełnia wymogów Unii Europejskiej i zbyt długo trwa (5 dni). Dziwi mnie fakt, że propozycję dostałem na mój adres e-mail, chociaż nie odpowiadałem na żadne ogłoszenie w sprawie pracy. Czy to może być współpraca nielegalna? Czy mogę mieć przez to kłopoty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Doradzałbym bardzo daleko posuniętą ostrożność. Dokonywanie przelewów z jednego kraju do drugiego samo w sobie nie jest nielegalne, ale może być, jeżeli ma na celu pranie brudnych pieniędzy. Mając na uwadze, iż dostał Pan taką ofertę współpracy, nawet się o nią nie starając, uważam, że na 100% chodzi w najlepszym wypadku o pozyskanie Pana danych, a w najgorszym – o pranie brudnych pieniędzy.

 

Firma pisze, że system przelewów w Rosji nie jest tak wydajny jak w Unii Europejskiej i przelanie pieniędzy na ich konto w Rosji trwa aż 5 dni. Nie bardzo jednak widzę, w jaki sposób dojdzie do przyspieszenia operacji, jeżeli pieniądze najpierw zostaną przelane na Pana konto, a następnie Pan przekaże je do firmy X za pośrednictwem „systemu transferów pieniędzy”. Teoretycznie taka operacja powinna się jeszcze wydłużyć, biorąc pod uwagę, iż zamiast jednej operacji przelewu – będą dwie.

 

Rozumiem, że zamiast dokonywania przelewu (co w niczym nie przyspieszyłoby transakcji) przekazywałby Pan pieniądze na przykład za pośrednictwem Western Union lub innego tego typu operatora.

 

Podejrzenia rodzi sama wysokość prowizji (5%), która jest bardzo duża, jako że miałby Pan wykonać jakąś operację celem przekazania pieniędzy.

 

Ponadto proszę mieć na uwadze, że zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu bank, mając na uwadze, iż nie prowadzi Pan działalności, która pozwala na częste obroty na rachunku, będzie mógł rejestrować Pana transakcje i przekazać o nich informację do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

 

„Art. 8. 1. Instytucja obowiązana przeprowadzająca transakcję, której równowartość przekracza 15 000 euro, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję również w przypadku, gdy jest ona przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, których okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane i zostały podzielone na operacje o mniejszej wartości z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji”.

 

Gdyby się okazało, że uczestniczy Pan w procederze prania brudnych pieniędzy, naraża się Pan na postępowanie karne w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, o którym mowa w art. 299 § 1 Kodeksu karnego.

 

„Art. 299. § 1. Kto środki płatnicze, instrumenty finansowe, papiery wartościowe, wartości dewizowe, prawa majątkowe lub inne mienie ruchome lub nieruchomości, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmuje, przekazuje lub wywozi za granicę, pomaga do przenoszenia ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępnego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton