.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólny kredyt przy intercyzie

Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska • Opublikowane: 27.04.2021 • Zaktualizowane: 27.04.2021

Mam pytanie odnośnie odpowiedzialności karnej w przypadku budowy domu. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Posiadam intercyzę małżeńską. Moja żona ma działkę zakupioną na siebie. Na tę chwilę chcemy wziąć wspólnie kredyt. I tu nasuwa się pytanie. Czy w razie wpadki u mnie w firmie, państwo, urzędy mają prawo egzekwować taką nieruchomość oraz ją zająć na poczet spłaty zobowiązań? Pomimo naszej intercyzy oraz własności działki należącej tylko do żony, na której miałby stanąć dom, na który chcemy wziąć wspólnie kredyt ?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wspólny kredyt przy intercyzie

Działka należąca do żony

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż nieruchomość, którą kupiła Pana żona, stanowi wyłącznie jej majątek osobisty. W tej sytuacji nie ma Pan żadnego prawa do tej nieruchomości. Zaciągnięcie kredytu na dom spowoduje, że będzie Pan z żoną odpowiedzialny solidarnie za jego spłatę. Innymi słowy wierzyciel (bank) będzie miał prawo dochodzić spłaty od Pana lub od żony albo częściowo od Pana, częściowo od żony.

 

Zupełnie na marginesie wskazuję, że w przypadku rozwodu będzie Pan mógł co najwyżej dochodzić zwrotu nakładów z Pana majątku osobistego na majątek osobisty żony. Niezależnie od intercyzy.

Wspólny kredyt małżonków

Podsumowując, jeżeli działka stanowi majątek osobisty żony, to i dom na niej wybudowany jest majątkiem osobistym żony, a Pan nie ma do niego żadnych praw i nie wchodzi on do Pana majątku osobistego w jakiejkolwiek części. Natomiast kredyt zaciągnięty przez Państwa oboje jest Państwa wspólny i bank może żądać spłaty od każdego z was w całości lub w części.

Ryzyko odpowiedzialności finansowej

Przechodząc zaś do kwestii Pana odpowiedzialności za ewentualne długi Pana firmy, to z uwagi na ustanowioną pomiędzy Państwem 4 lata rozdzielność majątkową i brak majątku wspólnego w przypadku popadnięcia przez Pana działalność w długi (czy to względem urzędów, czy ZUS-u, czy banku z tytułu np. pożyczki na firmę) wierzyciele mogą zaspokajać się wyłącznie z Pana majątku osobistego. Do niego nie wchodzi zaś ani działka żony, ani wybudowany na tej działce dom, nawet mimo wspólnego na niego kredytu. Ryzyko zajęcia domu istniałoby tylko wtedy, gdyby umową majątkową małżeńską została rozszerzona wspólność majątkowa na tenże dom lub gdyby żona przepisała część domu notarialnie na Pana, wówczas wszedłby do Pana majątku osobistego i w przypadku braku spłaty Pana długów owa część mogłaby ulec zajęciu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl