Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólnie rozliczenie z dzieckiem przy podjęciu przez dziecko pracy w wakacje

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 19.09.2019

Sprawa dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych i prawa do wspólnego rozliczenia z dzieckiem. W październiku tego roku dziecko kończy 18 lat. W wakacje, w lipcu i sierpniu 2019 będzie pracować i prawdopodobnie przekroczy dochód 3089 zł. Czy utracę prawo do rozliczenia z dzieckiem za rok 2019? Jakie formularze będę musiała założyć przy rozliczeniu za 2019 r.?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na podstawie artykułu 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych rozliczenie roczne jako zeznanie osoby samotnie wychowującej dziecko może być złożone przez podatnika, który w roku podatkowym samotnie wychowywał dzieci:

 

  • małoletnie,
  • bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do ukończenia 25. roku życia uczącymi się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b (wykazywane w zeznaniach PIT-36, PIT-37, PIT-38) w łącznej wysokości przekraczającej kwotę 3089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej.

 

Małoletnim jest co do zasady osoba, która nie ukończyła 18 lat. Zgodnie z art. 10 ustawy Kodeks cywilny małoletni uzyskuje pełnoletniość, gdy ukończy 18 lat albo zawrze związek małżeński przed ukończeniem 18 roku życia (dotyczy obecnie tylko dziewcząt). 

 

Zasadniczo nie powinien stanowić problemu, fakt, iż Pani dziecko ukończy 18 lat w październiku i stanie się pełnoletnie, pod warunkiem, że od dnia 18. urodzin do końca roku nie osiągnie już dochodu przekraczającego kwotę 3089 zł. Wyjaśnić bowiem należy, że kryterium dochodowe, ograniczające wysokość rocznego dochodu do 3089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej, dotyczy dochodu dziecka pełnoletniego (do ukończenia 25. roku życia). Brak jest natomiast takiego warunku w odniesieniu do dziecka małoletniego. Oznacza to, że obliczanie dochodu uzyskanego przez dziecko należy rozpocząć od dnia ukończenia przez nie 18. roku życia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wspólnie rozliczenie z dzieckiem przy podjęciu przez dziecko pracy w wakacje

 

Przychód osiągnięty przez dziecko przed uzyskaniem przez nie pełnoletności nie pozbawia podatnika prawa do ulgi prorodzinnej. W konsekwencji przysługuje prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej na to dziecko za cały rok pod warunkiem spełnienia wszystkich pozostałych ustawowych przesłanek wymaganych do jej zastosowania. (tak: w Interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22.08.2016 r. znak: ILPB1-2/4511-1-95/16-2/MKA). 

 

Zgodnie z informacją zamieszczoną w oficjalnym biuletynie Ministerstwa Finansów, ten preferencyjny sposób rozliczenia będzie możliwy, jeśli osoba samotnie wychowująca dziecko roku podatkowym nie była opodatkowana:

  1. jednolitą 19% stawką podatku – tzw. podatkiem liniowym,
  2. zryczałtowanym podatkiem dochodowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa),
  3. zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów osób duchownych
  4. podatkiem tonażowym (art. 6 ust. 8 u.p.d.o.f.)
    – wniosek o preferencyjne rozliczenie dochodów w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej, wyrażony w zeznaniu podatkowym, złoży nie później niż w terminie dla złożenia zeznania za rok podatkowy, tj. do 30 kwietnia następnego roku; jeżeli uprawniony do ww. rozliczenia podatnik, w terminie złożenia zeznania rocznego, tj. do 30 kwietnia, nie złoży rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca, to po tej dacie nie będzie już możliwe złożenie wniosku w tym zakresie (art.45 ust 1 u.p.d.o.f.).

 

Jeśli w 2017 roku wszystkie dochody osiągnie Pani za pośrednictwem płatników (będzie Pani zatrudniona na umowę o pracę lub umowę zlecenie), należy wówczas złożyć zeznanie roczne na formularzu PIT-37. Formularz PIT-37 wypełniać mogą też osoby samotnie wychowujące dzieci. Natomiast jeśli część (bądź całość) dochodów w 2017 roku zostanie uzyskana bez pośrednictwa płatnika, wówczas powinna Pani złożyć formularz PIT-36. Chodzi tu m.in. o dochody z najmu lub działalności gospodarczej.

 

W sytuacji, gdy w 2017 roku Pani dziecko osiągnie dochody podlegające doliczeniu do Pani dochodów, wówczas należy złożyć formularz PIT-36 oraz dołączyć do niego formularz PIT/M.

 

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych doliczeniu podlegają dochody małoletniego dziecka z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Doliczając dochody dziecka do własnych, zawsze należy złożyć PIT-36, nawet jeśli rodzic uzyskał dochody tylko ze stosunku pracy i normalnie mógłby składać formularz PIT-37.

 

Do dochodów rodziców dolicza się co do zasady następujące dochody małoletniego dziecka, dochód z praw majątkowych, dochód z kapitałów pieniężnych, dochód z najmu, w sytuacji, gdy rodzicom przysługuje prawo do pobierania pożytków z tego tytułu, inne dochody. Jak wspominałem, nie podlegają doliczeniu dochody z pracy. Dochody z pracy to dochody uzyskane m.in. na podstawie stosunku pracy, umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło), praktyk uczniowskich.

 

Niezależnie od tego, czy za 2017 rok będzie się Pani rozliczała na podstawie formularza PIT-36, czy PIT-37, Pani dziecko powinno złożyć oddzielnie deklarację PIT-37 z tytułu dochodu osiągniętego za pracę w lipcu i sierpniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dowód zakupu przedmiotów na aukcjach internetowych a podatek ryczałtowy

Rozpoczynam działalność gospodarczą (ryczałt 3%, kasa fiskalna, książka ewidencja przychodów). Chciałbym nabywać przedmioty z Unii Europejskiej za pośrednictwem serwisu eBay (od osób prywatnych i od firm). Za towar płaciłbym kartą kredytową przypisaną do mojego konta firmowego, za p

Podatek od stypendium naukowego

Czy będę musiał zapłacić w Polsce podatek od stypendium naukowego odbytego w Stanach Zjednoczonych przyznanego przez uczelnię amerykańską?

Sprzedaż mieszkania, budowa domu na działce żony a podatek męża

Przed ślubem moja obecna żona otrzymała darowiznę w postaci działki budowlanej. Po zawarciu związku małżeńskiego zakupiliśmy mieszkanie (w 1998 r.), które sprzedaliśmy w 2004 r. Za uzyskane pieniądze rozpoczęliśmy budowę domu na wspomnianej działce. Urząd skarbowy wezwał nas
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »