Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólne zamieszkanie z samotną matką a prawo dzieci do alimentów

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 11.03.2011

Poznałem samotną matkę wychowującą dwoje dzieci, które otrzymują alimenty. Czy jeśli się do niej wprowadzę, dzieci stracą prawo do alimentów? Dopiero będę szukał pracy w Polsce, na razie nie wykazuję żadnego dochodu.

Tomasz Ciasnocha

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18. roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25. roku życia, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.

 

Art. 9 ustawy wskazuje na dochód rodzinny, zaś definicję rodziny ustawa wprowadza w art. 2 pkt 12: rodzina oznacza „odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko (...)”.

 

W mojej ocenie, przez sam fakt zamieszkania z matką dziecka nie można uznać Pana za osobę wychowującą wspólnie dziecko. Pańskie dochody nie powinny więc zostać wliczone do dochodów rodzinny, nie ma więc ryzyka, iż w przypadku przekroczenia kwoty 725 zł na osobę w rodzinie dzieci zostaną pozbawione prawa do alimentów.

 

Zgaduję, iż Pańskie pytanie mogło się wiązać również z faktem, że na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej, zaliczka alimentacyjna zgodnie z art. 1 pkt 2 tej ustawy przysługiwała osobie samotnie wychowującej dzieci uprawnionych do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którego egzekucja jest bezskuteczna.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Art. 2 pkt 5 wskazywał, że do zaliczki alimentacyjnej jest uprawniona osoba wychowywana przez osobę samotnie wychowującą dziecko, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych.

 

Obecnie obowiązująca ustawa 7 września 2007 r. nie przewiduję już takiego warunku (samotnego wychowywania dziecka uprawnionego do alimentów).

 

Jest to wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 czerwca 2008 r. (pod sygn. akt P18/06), który orzekł o niezgodności z konstytucją art. 2 pkt 5 lit. a) ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej.

 

Trybunał stwierdził, że każda osoba ma prawo ułożyć sobie życie i nie powinna być z tego powodu dyskryminowana poprzez pozbawienie jej dziecka prawa do zaliczki alimentacyjnej.

 

Reasumując, przez sam fakt zamieszkiwania w mieszkaniu z matką wychowującą dwoje dzieci uprawnionych do alimentów dzieci nie zostaną pozbawione świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (3):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + cztery =

30.07.2012

Ja też jestem w podobnej sytuacji, wychowuję dwójkę dzieci z poprzedniego związku, ale z obecnym partnerem, z którym żyję, mam od niedawna maluszka. Pani w OPSie powiedziała mi, że do wniosku o fundusz alimentacujny muszę dołączyć dochody obecnego partnera i powiedziała, że stracę ten zasiłek, jeżeli dochody przekroczą 725 zł na osobę. Zastanawiam się tylko z jakiej racji muszę to dołączyć, skoro on nie jest ojcem moich starszych dzieci i nie mamy ślubu :( Może ktoś wie, jak jest w takiej sytuacji?

Laska

24.07.2012

Ja też jestem w takiej sytuacji. Proszę się nie martwić, wszystko będzie dobrze!

tina797

26.09.2011

szkoda tylko że ośrodki pomocy społecznej nadal zapewniają ludzi (takich jak ja) że jeśli zwiążą się z kimkolwiek to stracą zaliczkę alimentacyjną. zagranie naganne ale nadal muszę się kłócić w placówce i udowadniać że to ja mam rację przedstawiając im akty prawne których nie znają...

jaa

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Matka samotnie wychowująca dziecko

Jestem samotną matką otrzymującą 400 zł alimentów. Mieszkam z dzieckiem u rodziców. Staram się o dofinansowanie z opieki społecznej, ale odmówili pomocy, twierdząc, że skoro mieszkam z rodzicami, to ona nie przysługuje. Pracuje tylko moja matka, jej zarobki to ok. 2700 zł. Czy pow
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »