Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólne zamieszkanie z samotną matką a prawo dzieci do alimentów

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 11.03.2011

Poznałem samotną matkę wychowującą dwoje dzieci, które otrzymują alimenty. Czy jeśli się do niej wprowadzę, dzieci stracą prawo do alimentów? Dopiero będę szukał pracy w Polsce, na razie nie wykazuję żadnego dochodu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do ukończenia przez nią 18. roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25. roku życia, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.

 

Art. 9 ustawy wskazuje na dochód rodzinny, zaś definicję rodziny ustawa wprowadza w art. 2 pkt 12: rodzina oznacza „odpowiednio następujących członków rodziny: rodziców osoby uprawnionej, małżonka rodzica osoby uprawnionej, osobę, z którą rodzic osoby uprawnionej wychowuje wspólne dziecko (...)”.

 

W mojej ocenie, przez sam fakt zamieszkania z matką dziecka nie można uznać Pana za osobę wychowującą wspólnie dziecko. Pańskie dochody nie powinny więc zostać wliczone do dochodów rodzinny, nie ma więc ryzyka, iż w przypadku przekroczenia kwoty 725 zł na osobę w rodzinie dzieci zostaną pozbawione prawa do alimentów.

 

Zgaduję, iż Pańskie pytanie mogło się wiązać również z faktem, że na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej, zaliczka alimentacyjna zgodnie z art. 1 pkt 2 tej ustawy przysługiwała osobie samotnie wychowującej dzieci uprawnionych do świadczenia alimentacyjnego na podstawie tytułu wykonawczego, którego egzekucja jest bezskuteczna.

 

Art. 2 pkt 5 wskazywał, że do zaliczki alimentacyjnej jest uprawniona osoba wychowywana przez osobę samotnie wychowującą dziecko, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych.

 

Obecnie obowiązująca ustawa 7 września 2007 r. nie przewiduję już takiego warunku (samotnego wychowywania dziecka uprawnionego do alimentów).

 

Jest to wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 czerwca 2008 r. (pod sygn. akt P18/06), który orzekł o niezgodności z konstytucją art. 2 pkt 5 lit. a) ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej.

 

Trybunał stwierdził, że każda osoba ma prawo ułożyć sobie życie i nie powinna być z tego powodu dyskryminowana poprzez pozbawienie jej dziecka prawa do zaliczki alimentacyjnej.

 

Reasumując, przez sam fakt zamieszkiwania w mieszkaniu z matką wychowującą dwoje dzieci uprawnionych do alimentów dzieci nie zostaną pozbawione świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (3):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus IV =

30.07.2012

Ja też jestem w podobnej sytuacji, wychowuję dwójkę dzieci z poprzedniego związku, ale z obecnym partnerem, z którym żyję, mam od niedawna maluszka. Pani w OPSie powiedziała mi, że do wniosku o fundusz alimentacujny muszę dołączyć dochody obecnego partnera i powiedziała, że stracę ten zasiłek, jeżeli dochody przekroczą 725 zł na osobę. Zastanawiam się tylko z jakiej racji muszę to dołączyć, skoro on nie jest ojcem moich starszych dzieci i nie mamy ślubu :( Może ktoś wie, jak jest w takiej sytuacji?

Laska

24.07.2012

Ja też jestem w takiej sytuacji. Proszę się nie martwić, wszystko będzie dobrze!

tina797

26.09.2011

szkoda tylko że ośrodki pomocy społecznej nadal zapewniają ludzi (takich jak ja) że jeśli zwiążą się z kimkolwiek to stracą zaliczkę alimentacyjną. zagranie naganne ale nadal muszę się kłócić w placówce i udowadniać że to ja mam rację przedstawiając im akty prawne których nie znają...

jaa

»Podobne materiały

Matka samotnie wychowująca dziecko

Jestem samotną matką otrzymującą 400 zł alimentów. Mieszkam z dzieckiem u rodziców. Staram się o dofinansowanie z opieki społecznej, ale odmówili pomocy, twierdząc, że skoro mieszkam z rodzicami, to ona nie przysługuje. Pracuje tylko moja matka, jej zarobki to ok. 2700 zł. Czy powinnam otrzymać

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »