Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólne rozliczanie z małżonką za rok podatkowy

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 07.11.2018

W okresie od listopada 2016 do października 2017 pracowałem na umowę o pracę z wynagrodzeniem 3400 brutto. 1 czerwca 2017  i nadal prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Natomiast 1 kwietnia 2017 zawarłem związek małżeński. Małżonka nie ma dochodów. Podstawa podatkowa w dniu dzisiejszym uzyskana z działalności przekroczyła dla mnie pierwszy próg podatkowy. Czy mogę rozliczyć się wspólnie z małżonką za ten rok podatkowy, żeby zmieścić się w I progu?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnikami podatku dochodowego są osoby fizyczne. Każda z nich jest co do zasady odrębnym podatnikiem od uzyskiwanych przez siebie dochodów. Powyższa zasada dotyczy także małżonków, niezależnie od istniejących pomiędzy nimi stosunków majątkowych. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

 

Jednakże zgodnie z przepisem art. 6 ust. 2 małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu od dochodu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot ulg podatkowych; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) nie podlegających łączeniu z dochodami opodatkowanymi wedle skali podatkowej, które opodatkowane w sposób zryczałtowany.

 

Wspólne opodatkowanie stanowi prawo, a nie obowiązek małżonków. Dla wspólnego opodatkowania konieczne jest złożenie organowi podatkowemu stosownego wniosku w tej sprawie. Wniosek ten składany jest w zeznaniu rocznym. Złożenie wniosku następuje poprzez przekreślenie stosownego pola (kwadratu) na druku zeznania rocznego. W obecnie obowiązującym stanie prawnym – wedle ustalonych wzorów zeznań rocznych – nie jest natomiast konieczne podpisywanie wniosków. Wystarczające jest zakreślenie stosownego pola w zeznaniu rocznym.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Wspólne rozliczanie z małżonką za rok podatkowy

 

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 10 wspólne opodatkowanie małżonków nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek o zastosowanie tej formy rozliczenia z podatku, wyrażony w zeznaniu podatkowym, złożą po terminie do złożenia zeznania rocznego.

W myśl art. 6 ust. 2a wniosek o wspólne opodatkowanie może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

 

Małżonkowie mogą się wspólnie opodatkować o ile spełniają szereg warunków określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pierwszym z tych warunków jest chęć skorzystania z prawa do wspólnego opodatkowania, wyrażana w zeznaniu rocznym.

 

Dla możliwości skorzystania ze wspólnego opodatkowania przez małżonków musi pomiędzy nimi istnieć ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Wspólność majątkowa małżeńska jest typowym majątkowym ustrojem małżeńskim, jednakże nie musi on koniecznie występować z małżeństwie.

 

Kolejnym warunkiem do wspólnego rozliczenia rocznego jest to, aby małżonkowie pozostawali we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy. Tylko małżonkowie, którzy pozostają przez cały rok podatkowy we wspólności majątkowej, mogą skorzystać ze wspólnego opodatkowania.


Jak zatem widać z przytoczonego przepisu, jednym z niezbędnych warunków wspólnego rozliczenia jest, aby małżonkowie przez cały rok pozostawali małżeństwem. W opisie sprawy wskazał Pan, że wziął ślub dnia 1 kwietnia 2017 r. W rezultacie nie będzie Pan pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok, lecz przez 9 miesięcy. Oznacza to, że za 2017 r. nie może Pan rozliczyć się wspólnie z małżonką. Możliwość taka pojawi się dopiero za rok 2018.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Świadczenia w naturze dla cudzoziemców

Nasza spółka sporadycznie udziela wsparcia zagranicznym firmom partnerskim w zorganizowaniu podróży służbowych (płacimy za bilety, wynajem pojazdu, hotel itp.). Rezydentom nie wypłacamy żadnych pieniędzy. Całość poniesionych kosztów jest refakturowana na podmiot zagraniczny (nierezyden

Podatek od sprzedaży nieruchomości a jej darowizna na rzecz osoby bliskiej

Moi rodzice posiadają od 15 lat działkę z małym domkiem. W 2007 r. darowali mi jej połowę w formie udziału.  Nie można znieść jej współwłasności, ponieważ działka jest za mała i podział byłby sprzeczny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Postanowiliśmy wspó

Amortyzacja środków trwałych – rzeczy i nieruchomości zakupionych poniżej ich wartości rynkowej

Nabyłem jako osoba fizyczna, na współwłasność z inną osobą fizyczną, zabudowaną nieruchomość (kilka budynków i budowli) wraz z wyposażeniem, czyli meblami, komputerami, maszynami. Sprzedawcą był syndyk i cena zakupu nie odzwierciedla nie tylko wartości rynkowej, ale jest nawet o wie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »