Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wprowadzenie przez pracodawcę obowiązkowego dnia pracy w soboty

Autor: Michał Kibil • Opublikowane: 25.03.2010

Pracuję na podstawie umowy na czas określony, na pełen etat; obowiązuje mnie dobowa i tygodniowa norma czasu pracy określona w art. 129 § 1 Kodeksu pracy. Według mojego pracodawcy ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu pozwala mu wprowadzić szósty dzień roboczy w tygodniu (od poniedziałku do soboty, co daje 48 godz. pracy). Jeśli pracownik nie przyjdzie w sobotę do pracy, otrzymuje na ten dzień urlop wypoczynkowy lub bezpłatny, jeśli nie dysponuje już wypoczynkowym. Czy pracodawca może tak postępować?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z przytoczonym przez Pana stanem faktycznym, regułą generalną dla limitów czasu pracy jest artykuł 129 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.

 

Gdyby podstawą zatrudnienia był wyłącznie wskazany przepis prawa, rzeczywiście pracodawca obowiązany byłby za każdą godzinę pracy poza 40 godzin w skali tygodnia w przyjętym okresie rozliczeniowym wypłacać Panu wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

Wprowadzenie ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców przyznało pracodawcom uprawnienia wykraczające poza reguły Kodeksu pracy. Przywołaną ustawę w zakresie tychże regulacji należy traktować jako lex specialis (z łac. przepis specjalny), co oznacza jej pierwszeństwo w stosowaniu przed zapisami kodeksowym.

 

Na mocy art. 9 w związku z art. 3 ust. 2 od momentu wejścia w życie ustawy „jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technologicznymi, lub dotyczącymi organizacji czasu pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia pracowników”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Przedłużony okres rozliczeniowy pracodawca wprowadza w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, przedsiębiorca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu Kodeksu pracy.

 

Jeżeli w Pana przedsiębiorstwie nie działają zakładowe organizacje związkowe, przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy wprowadza się w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego przedsiębiorcy.

 

Niezależnie od powyższego o treści stosownego porozumienia powinni być Państwo jako pracownicy poinformowani.

 

W przedłużonym okresie rozliczeniowym rozkład czasu pracy może przewidywać zróżnicowanie liczby godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach. Okresy dłuższej pracy równoważy się okresami krótszej pracy lub okresami niewykonywania pracy w ramach obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

 

Tym samym w przyjętym u Pana pracodawcy przedłużonym okresie rozliczeniowym pracodawca będzie obowiązany do udzielenia Panu tylu dni wolnych, ile wynosiła suma godzin nadliczbowych.

 

Ustalenie harmonogramu, a co z tym związane, wskazanie, kiedy będą Państwo korzystać z godzin wolnych, odpowiadających pracy w godzinach nadliczbowych, leży w gestii pracodawcy.

 

Harmonogram czasu pracy określający indywidualny rozkład czasu pracy pracowników może być sporządzany na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej 2 miesiące.

 

Wobec przedłużonego okresu rozliczeniowego ustawodawca stosuje jedynie ograniczenie co do prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w Kodeksie pracy (11 godzin dziennie, 35-godzinny odpoczynek w tygodniu), oraz nakazuje pracodawcy w każdym miesiącu stosowania przedłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy wypłacać wynagrodzenie nie niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów.

 

W podsumowaniu należy więc wskazać, że pod warunkiem spełnienia przesłanek wprowadzenia przedłużonego okresu rozliczeniowego pracodawca jest uprawniony do zatrudniania Państwa w sobotę.

 

Jeżeli pracownik nie przyjdzie do pracy w sobotę, to pracodawca może nawet rozwiązać z nim stosunek pracy z winy pracownika (samoistne oddalenie się z miejsca pracy bez usprawiedliwienia nieobecności).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Praca w sobotę

Pracuję w sklepie na pełny etat. Co drugą sobotę pracuję po 12 godzin. Pracodawca wlicza ten czas do moich godzin miesięcznych tak samo jak godziny pracy w tygodniu. Czy to jest zgodne z Kodeksem pracy?

Wypowiedzenie a L4 i zaległy urlop

Pracuję na umowę o pracę na czas nieokreślony, mój zakład pracy zatrudnia więcej niż 20 osób. Obecnie przebywam na L4 i wiem od lekarzy, że moje chorowanie potrwa jeszcze na pewno pół roku, sugerowali mi nawet, abym się starała o zasiłek z ZUS na kolejne 3 miesiące. Wołałabym jednak wziąć miesiąc urlopu, bo mam zaległy i jeśli nie wezmę go do końca września – przepadnie. Obawiam się niestety, że nawet jeśli podpiszą mi wniosek urlopowy, mogą wypowiedzenie przysłać pocztą, ponieważ inne osoby z mojego działu już zostały zwolnione. Mam małe dziecko; wykorzystałam już 3 miesiące urlopu wychowawczego. Co robić, aby utrzymać na razie stosunek pracy i mieć czas na zupełne dojście do zdrowia?

Które dziecko upoważnia mnie do przejścia na urlop wychowawczy?

Pracuję jako nauczyciel; urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński, rodzicielski oraz wypoczynkowy kończy mi się 29 kwietnia. Chciałabym po jego zakończeniu przejść na urlop wychowawczy na zdrowe dziecko (ma rok) lub na dziecko niepełnosprawne (ma 10 lat). Który z tych urlopów będzie dla mnie korzystniejszy? Jaką datę zakończenia urlopu powinnam wskazać we wniosku, jeżeli tak naprawdę nie wiem, kiedy będę chciała wrócić do pracy (jak się zabezpieczyć żeby móc wrócić do pracy, kiedy już będę gotowa, a żeby nie było sytuacji, że dyrektor mi powie, że to niemożliwe, że nie ma etatu lub że zgłosiłam za późno)?

Jak obliczyć czas i wynagrodzenie na urlopie?

Przebywam na kończącym się niedługo urlopie macierzyńskim. Później planuję iść na urlop wypoczynkowy. Jak go obliczyć? Czy za ten rok i poprzedni przysługuje mi po 26 dni? Czy za 2015 r. zaległy urlop również mi się należy? Czy w wynagrodzeniu za urlop zostanie ujęta tylko podstawa, czy również wysługa? Czy na pewno otrzymam ten urlop? Czy mogę wnioskować też o wychowawczy?

Odmowa udzielenia ojcu dziecka przysługujących 2 dni wolnych od pracy

Przebywam na urlopie wychowawczym, razem z partnerem mamy małe dziecko. Mieszkamy razem. W pracy odmówiono partnerowi 2 dni opieki nad dzieckiem, tłumacząc, że ja przebywam na urlopie, a poza tym nie jesteśmy małżeństwem. Czy ta odmowa jest zgodna z prawem?

Czy soboty mogą być wliczane do urlopu wypoczynkowego?

Mam umowę na pełny wymiar czasu pracy, 40 godzin tygodniowo w rozliczeniu trzymiesięcznym. Pracuję sześć dni w tygodniu – od poniedziałku do soboty w ten sposób, że przez 5 dni pracuję po 9 godzin, natomiast w soboty po 5 godzin. Za sobotę co dwa tygodnie dostaję jeden dzień wolnego. Czy soboty mogą być wliczane do urlopu wypoczynkowego? Według mojego pracodawcy biorąc dwa tygodnie urlopu naliczane mam 12 dni, natomiast mi się wydaje, że powinnam mieć naliczone 10 dni. Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »