.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wprowadzenie mieszkania do środków trwałych i amortyzacja

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 27.06.2017

Zakupiłam mieszkanie od spółdzielni jako wyodrębniona własność. Prowadzę działalność gospodarczą i jestem podatnikiem VAT. Postanowiłam wprowadzić mieszkanie do firmy i rozpoczęłam jego bieżący remont. Wszystkie faktury biorę na firmę. Po skończonym remoncie chcę wprowadzić mieszkanie do środków trwałych i je amortyzować oraz wynająć na cele mieszkalne dla osoby prywatnej. Czy do czynszu mogę zastosować zwolnienie z VAT? Czy muszę zastosować stawkę 23%, jeśli odliczałam VAT z faktur w trakcie remontu? Jak to będzie z VAT-em, jeśli będę chciała sprzedać to mieszkanie po 10 latach – czy muszę go naliczyć przy sprzedaży, czy mogę skorzystać ze zwolnienia podatku ze sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Świadczenie usług wynajmu jest, co do zasady, opodatkowane VAT według stawki 23% (na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u.). Od zasady tej istnieją jednak wyjątki, z których najważniejszy dotyczy usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Świadczenie takich usług jest bowiem zwolnione od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 u.p.t.u.

 

Powoduje to, że świadczenie usług wynajmu, o których mowa (tj. – jak zakładam – wyłącznie na cele mieszkaniowe), będzie zwolnione od VAT, a więc faktury dokumentujące świadczenie tych usług wystawiane powinny być ze stawką „ZW”.

 

W konsekwencji z faktur kosztowych związanych z wynajmowaniem przedmiotowego mieszkania przedsiębiorca, o którym mowa, nie będzie mógł odliczać VAT (prawo do odliczenia przysługuje bowiem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych – art. 86 ust. 1 u.p.t.u.; uprawnienie to nie przysługuje w związku z tym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od VAT).

 

Sprzedaż po 10 latach – na dzień dzisiejszy ciężko mówić o implikacjach podatkowych w VAT takiej sprzedaży. Przepisy w tym zakresie wciąż się zmieniają. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że na sprzedaży będzie można skorzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10b ustawy VAT.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X plus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl