Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpływ podziału majątku na wysokość alimentów

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 27.04.2011

Planujemy rozwieść się z żoną bez orzekania o winie. Mamy mieszkanie – jak będzie wyglądał podział majątku? Jak wpłynie on na wysokość alimentów (mamy dwie córki – jedna ma 9 lat, druga 2; zarabiam ok. 6000 zł)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podział majątku będzie możliwy do przeprowadzenia po zniesieniu wspólności ustawowej. Nastąpi to w drodze orzeczenia rozwodu (separacji) bądź zawarcia umowy majątkowej znoszącej wspólność ustawową.

Co do zasady podział majątku następuje po połowie. Małżonkowie w toku postępowania działowego mogą rozliczać wzajemne nakłady z majątku osobistego na wspólny oraz ze wspólnego na osobisty.

Już we wniosku o podział majątku należy wskazać sposób tego podziału, przy czym dla sądu stanowi on jedynie propozycję, a nie wiążące wskazanie.

Jeżeli chodzi o sposób podziału, to to zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądowym mieszkanie (spółdzielcze) należy przyznać temu z małżonków, który sprawuje bezpośrednią pieczę nad małoletnimi dziećmi ze spłatą na rzecz drugiego małżonka. Zasada ta może doznawać wyłomu, jeżeli małżonek zajmujący się dziećmi nie ma środków na spłatę drugiego.

Alimenty nie wpływają na postępowanie działowe. Wysokość alimentów opiera się na zasadzie równej stopy życiowej rodzica oraz dzieci. Oznacza to, że przy zarobkach 6000 zł wysokość alimentów może oscylować w granicach od 600 do 1300 zł. Zależą one od wieku dzieci i ich usprawiedliwionych potrzeb, a także sposobu prowadzenia postępowania (działania pełnomocnika).

Alimenty na dziecko 9-letnie będą zdecydowanie wyższe niż na dwulatkę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - X =

»Podobne materiały

Firma windykacyjna – czy może mnie ścigać za granicą?

Wyjechałam do pracy za granicę, ale mam długi w Polsce. Czy firma windykacyjna może zająć moje tutejsze konto bankowe? Nie mogę się skontaktować z tą firmą.

 

Zaległy czynsz po rodzicach

Niedawno zmarł mój ojczym, a ojciec mojego brata. Dowiedzieliśmy się, że rodzice od około 10 lat nie płacili czynszu. Od dawna był wyrok o eksmisję, ale gmina nie miała lokalu socjalnego. Z rodzicami mieszkał mój brat (ja nie mieszkałam tam nigdy). Teraz spółdzielnia straszy brata, że będzie odpowia

 

Niepełny spis inwentarza w sprawie spadkowej

Mamy problem z zakończeniem spisu inwentarza: dwa lata temu moja mama złożyła do komornika wniosek o dokonanie spisu inwentarza na podstawie aktu notarialnego o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza po zmarłym mężu. Komornik wysłał pismo o kosztach, mama zapłaciła. Następnie komornik spisał

 

W jakiej odległości od rzeki można wybudować dom?

Czy są jakieś przepisy jednoznacznie określające, w jakiej odległości od rzeki można budować dom?

 

Płatności bezgotówkowe a brak fiskalnego pokrycia

Jestem ajentem jednego ze sklepów pewnej sieci. Na podstawie danych z kasy fiskalnej płacę na drugi dzień za sprzedane towary. W sklepie mam również terminal płatniczy. Płaciłem też własnymi kartami na kwoty wyższe niż standardowe (m.in. 500 zł, 1000 zł), jednak do tych transakcji nie było paragonów

 

Odliczenie VATu przy sprowadzaniu towaru z UK

Posiadam firmę w Polsce (działalność jednoosobowa, ryczałt, vatowiec). Towar sprowadzam z UK. Czy jest jakaś możliwość odliczenia VAT-u?

 

Podatek od zasiedzenia nieruchomości

Sąd orzekł zasiedzenie gospodarstwa rolnego. Zasiedzenie (w złej wierze) nastąpiło z dniem 1 stycznia 2004 r. W rezultacie moja mama, siostra i ja uzyskałyśmy odpowiednie udziały we własności tego gospodarstwa. Poprzednimi właścicielami byli rodzice mojego taty. Gospodarstwo od kilkunastu

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »