Mamy 11 432 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpływ podziału majątku na wysokość alimentów

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 27.04.2011

Planujemy rozwieść się z żoną bez orzekania o winie. Mamy mieszkanie – jak będzie wyglądał podział majątku? Jak wpłynie on na wysokość alimentów (mamy dwie córki – jedna ma 9 lat, druga 2; zarabiam ok. 6000 zł)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podział majątku będzie możliwy do przeprowadzenia po zniesieniu wspólności ustawowej. Nastąpi to w drodze orzeczenia rozwodu (separacji) bądź zawarcia umowy majątkowej znoszącej wspólność ustawową.

Co do zasady podział majątku następuje po połowie. Małżonkowie w toku postępowania działowego mogą rozliczać wzajemne nakłady z majątku osobistego na wspólny oraz ze wspólnego na osobisty.

Już we wniosku o podział majątku należy wskazać sposób tego podziału, przy czym dla sądu stanowi on jedynie propozycję, a nie wiążące wskazanie.

Jeżeli chodzi o sposób podziału, to to zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądowym mieszkanie (spółdzielcze) należy przyznać temu z małżonków, który sprawuje bezpośrednią pieczę nad małoletnimi dziećmi ze spłatą na rzecz drugiego małżonka. Zasada ta może doznawać wyłomu, jeżeli małżonek zajmujący się dziećmi nie ma środków na spłatę drugiego.

Alimenty nie wpływają na postępowanie działowe. Wysokość alimentów opiera się na zasadzie równej stopy życiowej rodzica oraz dzieci. Oznacza to, że przy zarobkach 6000 zł wysokość alimentów może oscylować w granicach od 600 do 1300 zł. Zależą one od wieku dzieci i ich usprawiedliwionych potrzeb, a także sposobu prowadzenia postępowania (działania pełnomocnika).

Alimenty na dziecko 9-letnie będą zdecydowanie wyższe niż na dwulatkę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus dziewięć =

»Podobne materiały

Najniższe alimenty

Ojciec mojej córki będzie walczył o jak najniższe alimenty (mówi, że nie da więcej niż 400 zł), chociaż zarabia ponad 3000 zł. Ja jestem na macierzyńskim i otrzymuję pensję w wysokości 4000 zł. Utrzymuję cały dom, płacę za mieszkanie, kupuję jedzenie itd. Wiem, że kiedy wrócę do pracy, moja pensja s

 

Wysokość alimentów

Była partnerka wytoczyła mi sprawę o alimenty w wysokości 500 zł na czteroletnie dziecko (zamieszkałe w Poznaniu). Jest lepiej sytuowana niż ja, a w dodatku przeprowadziła się do rodziców, dzięki czemu oszczędza na wynajmie mieszkania (choć we wniosku do sądu napisała, że płaci za wynajem). Ponadto

 

Wykupienie połowy mieszkania od męża

Chcę dokonać podziału majątku (nieruchomości) przed rozwodem. Mam przygotowaną umowę kupna–sprzedaży nieruchomości. Chcę wykupić połowę mieszkania od męża. Z operatu (wyceny mieszkania) wynika, że wartość mieszkania to 400 tys. zł. Czy w umowie powinna być dokładnie połowa kwoty wyceny mieszka

 

Podpisanie intercyzy przed rozwodem a podział majątku

Pół roku przed rozwodem (który miał miejsce 5 lat temu) podpisałam z byłym mężem intercyzę. Po rozwodzie mąż wziął w posiadanie nasze trzy nieruchomości (w tym wynajmowany dom). Czy mam szansę odzyskać choć część majątku i dochodów z czynszu? Dodam, że mamy małe dziecko.

 

Podział majątku i przepisanie połowy mieszkania na dziecko

Rozwodzę się z mężem, który postanowił przepisać swoją część naszego mieszkania na naszego syna, który ma 15 lat. Czy jest taka możliwość? Jak to przeprowadzić?

 

Spisanie intercyzy w trakcie trwania małżeństwa

Chciałabym się dowiedzieć, czy w trakcie trwania małżeństwa można znieść wspólność majątkową, spisując intercyzę u notariusza? Jakie dokumenty są potrzebne i jakie są tego konsekwencje, biorąc pod uwagę, że później dojdzie do podziału wspólnego majątku małżonków? Jak i kiedy wyznacza się wartość maj

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »