Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpływ alkoholu na prawo jazdy

Alkohol powoduje rozkład życia rodzinnego, często jest przyczyną przemocy w rodzinie i innych przestępstw, prowadzi do demoralizacji dzieci. Jaki jest wpływ alkoholu na prawo jazdy – wie każdy kierowca: odebranie dokumentu na kilka lat. To i tak dobre zakończenie, przecież pijani kierowcy narażają siebie i innych na utratę życia albo zdrowia. Mimo to statystyki mówią, że wciąż wielu z nas decyduje się na prowadzenie pojazdu „na gazie”. Czy nam, Polakom brak wyobraźni?

 Wyrok z dnia 04 grudnia 2006 r. (sygn. akt V KK 360/06)

Ratio legis zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi wykluczenie z ruchu drogowego takich kierowców, którzy wykazali, że zagrażają bezpieczeństwu w komunikacji, a skoro tak, to nie można abstrahować od związku między rodzajem pojazdu, który sprawca prowadził, a zakresem orzeczonego przez sąd zakazu. Oznacza to, że z zakresu zakazu prowadzenia pojazdów nie mogą być wyłączone uprawnienia do prowadzenia pojazdu takiego rodzaju, który sprawca prowadził, dopuszczając się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji

... Janusz E. oskarżony został o to, że w dniu 15 lutego 2006 r. w miejscowości B., na drodze publicznej kierował samochodem marki "Rover", pod wpływem alkoholu (1,80 promila alkoholu we krwi) - tj. o popełnienie przestępstwa z art. 178a § 1 K.k.

W akcie oskarżenia prokurator umieścił wniosek o wydanie na podstawie art. 335 § 1 K.p.k. wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar: kary 50 stawek dziennych grzywny, przy przyjęciu wysokości jednej stawki w kwocie 10 zł oraz środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii A i I na okres roku.

Sąd Rejonowy w A., na posiedzeniu w dniu 21 kwietnia 2006 r., uwzględnił wniosek prokuratora i wyrokiem z tej daty uznał Janusza E. za winnego popełnienia zarzucanego mu przestępstwa z art. 178a § 1 K.k. i wymierzył mu karę oraz środek karny zgodnie z wnioskiem. Wyrok ten uprawomocnił się w dniu 2 maja 2006 r.

... Ratio legis zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych jest wykluczenie z ruchu drogowego takich kierowców, którzy wykazali, że zagrażają bezpieczeństwu w komunikacji, a skoro tak, to nie można abstrahować od związku między rodzajem pojazdu, który sprawca prowadził, a zakresem orzeczonego przez Sąd zakazu.

Oznacza to, że z zakresu zakazu prowadzenia pojazdów nie mogą być wyłączone uprawnienia do prowadzenia pojazdu takiego rodzaju, który sprawca prowadził, dopuszczając się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Tym samym, orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych innego rodzaju niż pojazd prowadzony przez sprawcę, stoi w oczywistym konflikcie z ratio legis art. 42 § 2 K.k. i stanowi rezultat błędnej wykładni tego przepisu.

W sprawie niniejszej nie ulega żadnej wątpliwości, że Janusz E., pod wpływem alkoholu, prowadził pojazd samochodowy do którego prowadzenia wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii "B" (art. 88 ust. 1 pkt 3 - prawa o ruchu drogowym), a więc orzeczony zakaz powinien obejmować (co najmniej) prowadzenie pojazdów, do kierowania którymi wymagane jest prawo jazdy takiej kategorii, tych bowiem uprawnień oskarżony nadużył przy popełnieniu zarzucanego mu przestępstwa.

W tych warunkach wniosek prokuratora nie mógł być uwzględniony. Wniosek ten nie dawał procesowej możliwości realizacji norm prawa materialnego, przy prawidłowym ich rozumieniu, a tym samym nie prowadził do osiągnięcia celów prowadzonego postępowania karnego.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Kilka tygodni temu zostałam zatrzymana przez policję przy rutynowej kontroli (nie złamałam przepisów ruchu drogowego). Poddano mnie badaniu alkomatem. Okazało się, że miałam ok. 1 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Zostałam zatrzymana; zabrano mi prawo jazdy. Wyraziłam zgodę na dobrowolne poddanie się karze – skazano mnie na karę grzywny, dwa lata zakazu prowadzenia pojazdów, 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata oraz poddanie się badaniom. Nigdy dotąd nie byłam karana. Utrata prawa jazdy spowoduje utrudnienia w prowadzeniu przeze mnie firmy, będę musiała zwolnić kilku pracowników. Czy wymierzona kara jest adekwatna do popełnionego przestępstwa? Czy mogę strać się o mniejszy wymiar kary? Czy po upływie 1 roku mogę wystąpić do sądu o przywrócenie prawa jazdy oraz zmniejszenie wyroku? Na jakie jeszcze badania mogę być skierowana? Czy powtórny egzamin na prawo jazdy wiąże się z uczęszczaniem na kurs?

Zgodnie z art. 178a § 1 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

... Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się w latach, w granicach od roku do lat 10. Określając czas tego zakazu, sąd powinien kierować się społeczną szkodliwością popełnionego czynu, stopniem winy sprawcy oraz względami prewencji ogólnej i szczególnej (kara ma przestrzegać zarówno sprawcę, jak i całe społeczeństwo przed popełnianiem przestępstw, ugruntować przekonanie, że jazda w stanie nietrzeźwości z uwagi na karę jest nieopłacalna).

W ewentualnym odwołaniu od wyroku może Pani zatem wnieść o obniżenie czasu trwania przedmiotowego zakazu do 1 roku, powołując się właśnie na okoliczności wskazane w treści pytania, a więc na:

  • konieczność zwolnienia części pracowników z uwagi na utratę prawa jazdy (w tym miejscu musi Pani wykazać, że dotychczasowych obowiązków nie może podjąć za Panią żadna inna osoba),
  • dotychczasowy nienaganny sposób życia (z uwagi na fakt, że nie była Pani dotąd karana).


... Po upływie roku niestety nie będzie Pani mogła ubiegać się o uznanie zakazu prowadzenia pojazdów za wykonany. Niedopuszczalne jest bowiem uznanie go za wykonany, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości.

Badania wskazane w treści orzeczenia będzie Pani musiała wykonać na własny koszt. Badań innych niż wskazane w wyroku nie musi Pani przeprowadzać.

Nie ma potrzeby ukończenia po raz kolejny kursu nauki jazdy. Kurs jest ważny, pozostaje jedynie zdać egzamin państwowy, natomiast w przypadku orzeczenia zakazu na okres 1 roku nie ma obowiązku zdawania ponownego egzaminu.    Przeczytaj pełną treść

 

 Czy da się zmniejszyć okres, na który zatrzymano mi prawo jazdy (za to, że prowadziłem samochód, mając we krwi prawie 1 promil alkoholu) – zamieniając go np. na większą grzywnę? Czy nie mogę też prowadzić pojazdów specjalnych, np. koparki, na której pracuję?

Artykuł 42 § 2 Kodeksu karnego (w skrócie K.k.) normuje obligatoryjne orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jest to dopuszczalne w wypadku popełnienia czynu przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji w stanie nietrzeźwości lub odurzenia albo zbiegnięcia z miejsca popełnienia przestępstwa określonego w art. 173 K.k. (sprowadzenie katastrofy komunikacyjnej), art. 174 K.k. (sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy) lub art. 177 K.k. (wypadek komunikacyjny). Na podstawie tego przepisu nie jest możliwe orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne. W odniesieniu do tych ostatnich podstawą orzeczenia zakazu może być wyłącznie art. 42 § 1 K.k.

Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się od roku do 10 lat, dotyczy on wszystkich posiadanych kategorii. Okres ten liczy się od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy.

... Jeśli chodzi o drugie pytanie, to wszystko zależy od treści orzeczenia, na podstawie którego pozbawiony został Pan prawa do prowadzenia pojazdów.

Obowiązująca ustawa karna i ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym nie definiują określenia „pojazd mechaniczny”, jakkolwiek ta druga w art. 2 jednoznacznie odróżnia pojęcie „pojazdu silnikowego” od „roweru”, stanowiąc, że tym pierwszym jest „pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego”, zaś tym drugim „pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem”. Za pojazdy mechaniczne należy uznać pojazdy zaopatrzone w poruszający je silnik (pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne), jak również pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy). Jeżeli chodzi o inne – niemechaniczne – pojazdy, to będą nimi w szczególności zaprzęgi konne, rowery, a także statki żaglowe, szybowce. Ponadto nie są pojazdami mechanicznymi rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, które zachowują wszystkie normalne cechy charakterystyczne budowy, umożliwiające ich zwykłą eksploatację jako rowerów.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Wcześniejszy zwrot prawa jazdy – kara za jazdę po alkoholu
Rok temu odebrano mi prawo jazdy na trzy lata za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Czy mogę ubiegać się o wcześniejszy zwrot dokumentu?

Zgłoszenie utraty prawa jazdy
W Niemczech straciłem prawo jazdy z powodu prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. W urzędzie zgłosiłem jednak, że dokument zgubiłem, ale teraz obawiam się, że mogę zostać posądzony o oszustwo (dowiedziałem się, że prawo jazdy zostanie odesłane do organu, który je wydał). Co robić? Czy grozi mi jakaś kara?

Wniosek o wcześniejsze zatarcie skazania
W sierpniu 2006 roku zatrzymano mi prawo jazdy z powodu jazdy na rowerze w stanie nietrzeźwości. W grudniu tegoż roku zostałem skazany na karę grzywny oraz na zatrzymanie prawa jazdy na okres jednego roku. Grzywnę zapłaciłem w styczniu 2007 roku, prawo jazdy zwrócono mi w sierpniu 2007 roku. Chciałbym wystąpić o wcześniejsze zatarcie wyroku (po 3 latach) – od jakiej daty liczyć ten trzyletni okres?

Wyrok w Anglii za jazdę po alkoholu
Dwa lata temu zostałem skazany w Anglii na grzywnę i zakaz prowadzenia pojazdów (na 15 miesięcy) za jazdę po alkoholu. Obecnie figuruję w centralnym rejestrze skazanych. Czy mogę ubiegać się o zatarcie skazania (ponieważ staram się o nową pracę)? Dodam, że mam polskie prawo jazdy.

Wymiar kary za jazdę pod wpływem alkoholu, jeśli kierowca w przeszłości popełnił podobne wykroczenie

Miesiąc temu rozbiłem samochód, prowadząc po pijanemu. W wydychanym powietrzu miałem 2 promile. Niestety już wcześniej miałem dwa razy zatrzymane prawo jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu: raz na 9 miesięcy i raz na jeden rok. Minęło od tamtych spraw ponad 4 lata. W międzyczasie zdawałem ponownie egzamin, ponieważ przekroczyłem dozwoloną liczbę punktów karnych.

Zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji i myślę, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla czynu, jakiego się dopuściłem, ale zależy mi bardzo, aby okres utraty prawa jazdy był jak najkrótszy, bo moja praca wiąże się z poruszaniem samochodem. Na pracy zależy mi tym bardziej, że moja narzeczona jest w 8. miesiącu ciąży. Czy w przypadku, gdy nie mamy jeszcze ślubu, a rodzi się dziecko, które uznaję, staję się tzw. żywicielem rodziny?

Nie mam pojęcia, jakiej kary spodziewać się w tej sytuacji. Czy powinienem zatrudnić obrońcę? Czy mogę liczyć na to, że do tego czasu tamte wykroczenia uległy zatarciu, czy muszę złożyć o to wniosek? Czy sąd może odwołać się do wydziału komunikacji w sprawie moich akt ewidencyjnych? W aktach tych, z tego co wyczytałem w internecie, jest cała historia od wydania dokumentu.Wybrane opinie naszych klientów:

Fachowa i rzetelna informacja. Tak piszą wszyscy i to jest prawda. Ja chcę dodać cos więcej: ZAUFANIE – dotyczy to obu stron. Wysyłając nasze pieniądze, ufamy, że otrzymamy informację. Otrzymujemy ją, wysyłając tylko kopię lub zdjęcie „papierka” potwierdzającego wpłatę. Spróbujcie to zrobić, kupując bilet lotniczy!

Pozdrawiam i życzę wielu klientów,

Mariola

Korzystam drugi raz z usług i ponownie jestem zadowolony. Cena naprawdę niska (sądzę, że gdybym poszedł do prawnika, to zapłaciłbym co najmniej 5 razy więcej). Odpowiedź szczegółowa i rzetelna. Chciałem jeszcze zaznaczyć, że pytanie zadałem w weekend (w sobotę), a w niedzielę otrzymałem odpowiedź.

Krzysztof

Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.

Anna

Dziękuję za wyczerpującą informację. Wyjaśnił nam Pan wszystko bardzo przejrzyście. Sprawa jest już w toku. Teraz wiem, jak niekompetentni mogą być pożal się Boże inni prawnicy, którzy wyciągają kasę od klientów za nic. Cieszymy się z mężem, że trafiliśmy na Waszą stronę.

Pozdrawiamy całą "załogę"

Krystyna

Odpowiedź szybka, rzetelna, w pełni wyczerpująca, a co najważniejsze – bez wychodzenia z domu.

Pozdrawiam,

Anna

Odpowiedź niemal błyskawiczna, pełna i wyczerpująca, a jednocześnie napisana prostym i zrozumiałym dla laika językiem. Wielkim plusem jest możliwość bezpłatnego zadawania dodatkowych pytań. Na pewno będę wszystkim polecała ten portal. Dziękuję i pozdrawiam.

Zofia

Bardzo wygodna forma uzyskiwania porad prawnych. Dobrze przygotowany i łatwy w obsłudze system. Wyczerpujące odpowiedzi.

Małgorzata

Zarówno szybkość udzielenia odpowiedzi (niecałe 9 godzin), jak i sama treść odpowiedzi w pełni mnie satysfakcjonują.

Piotr

Dziękuję uprzejmie za konkretną pomoc. Jest mi tylko smutno, że za późno znalazłam Was w internecie. Zapewne nie straciłabym kilku tysięcy złotych na wynagrodzenie adwokata, opłaty sądowe. Polecam usługi dla tych wszystkich, którzy szukają pomocy, porady prawnika. Zapewniam, że warto. Dziękuję jeszcze raz.

Wiesława

Odpowiedź na pytanie jest wyczerpująca i rzeczowa, bez prawniczych zawijasów. Zrozumiała i pomocna dla każdego. Superserwis, polecam.

Andrzej

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »