.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wpływ wykroczenia na prowadzoną sprawę karną

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 20.03.2018

Studiuję, nie byłem nigdy karany, jednak ciągnie się za mną od 3 lat pewna sprawa karna. Jestem oskarżony o kradzież z włamaniem, z akt sprawy wiem, że chodzi o auto, a sama szkoda wyniosła około 1500 zł. Sprawa jest w toku, ponieważ nie przyznałem się do zarzucanego czynu i poprosiłem o pomoc prawną. Jednak ostatnio miało miejsce inne zdarzenie, w konsekwencji którego zostałem ukarany za wykroczenie. Otóż tankowałem paliwo na pobliskiej stacji i w roztargnieniu odjechałem autem bez uiszczenia zapłaty. Jak tylko się o tym dowiedziałem, uregulowałem rachunek oraz od razu pojechałem na komisariat wszystko wyjaśnić. Przyjąłem dobrowolne poddanie się karze w wysokości grzywny 500 zł. Czy popełnione niechcący wykroczenie może mieć wpływ na decyzję sądu w prowadzonej przeciwko mnie sprawie karnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wpływ wykroczenia na prowadzoną sprawę karną

Fot. Fotolia

Skoro doszło do ukarania Pana grzywną, to mamy w takim przypadku do czynienia z wykroczeniem z art. 119 Kodeksu wykroczeń (K.w.):

 

„§1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”

 

Cytowany przepis powoduje, że kradzież do kwoty 500 zł (minimalne wynagrodzenie w 2017 r.* to 2000 zł) jest wykroczeniem (jak przekroczenie prędkości), a nie przestępstwem. Ma to jednak także inną reperkusję, otóż co do zasady każde wykroczenie można popełnić nieumyślnie (w przeciwieństwie to przestępstw, które co do zasady można popełnić wyłącznie umyślnie):

 

Art. 5 K.w.:

„Wykroczenie można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie, chyba że ustawa przewiduje odpowiedzialność tylko za wykroczenie umyślne.”

 

Dlatego też został Pan ukarany grzywną, pomimo ugodowego załatwienia sprawy na stacji paliw.

 

Przechodząc dalej, o karalności danej osoby można dowiedzieć się z Krajowego Rejestru Karnego. Zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, w Rejestrze gromadzi się dane o osobach:

 

1) prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;

2) przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;

3) przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii;

4) będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych;

5) wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;

6) nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2016 r. poz. 1654), zwanej dalej „ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich”;

7) prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu;

8) poszukiwanych listem gończym;

9) tymczasowo aresztowanych;

10) nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.

 

W związku z powyższym Pana wykroczenie nie zostanie ujawnione w rejestrze, jako że w przypadku wykroczeń ujawniane są jedynie te, gdzie doszło do zastosowania kary aresztu. W związku z powyższym, nadal ma Pan status osoby niekaranej. Poza sprawcami wykroczeń drogowych, informacje o sprawcach nie są gromadzone w formie oficjalnego rejestru.

 

Należy zauważyć, iż sąd zgodnie z zasadą prawdy materialnej będzie badał Pana winę bądź niewinność wyłącznie w oparciu o obiektywne przesłanki dotyczące konkretnej sprawy i nie powinien brać pod uwagę wcześniej popełnionych przez Pana wykroczeń czy przestępstw. Jedynym momentem, kiedy mogą one mieć ewentualne znaczenie, jest wymierzanie kary. Tym niemniej, jeśli będzie miał Pan nadal status osoby niekaranej, nie powinno dojść do zmiany Pana sytuacji. O wykroczeniu sąd może dowiedzieć się w zasadzie wyłącznie w przypadku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, jednak ze względu na charakter wykroczenia też nie powinno dojść do zmiany Pana sytuacji przy wymierzaniu kary, choć wszystko zależeć będzie od konkretnego sędziego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl