Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpisanie zadatku do aktu notarialnego na poczet zakupu nowego domu od dewelopera

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 15.09.2019

Jak zapisać notę w akcie notarialnym (umowa przedwstępna zakupu nowego domu od dewelopera), kiedy teraz daję zaliczkę 30% (150 tys. zł), a resztę wpłacę do końca sierpnia (czyli 350 tys. zł)? Termin ten jest maksymalny i uzależniony od szybkości sprzedaży naszego mieszkania i szybkości uzyskania kredytu. Jak zapisać, aby tylko w razie przyczyn losowych nie stracić tych pieniędzy, tzn. 150 tys., gdybyśmy do końca sierpnia z powodów od nas niezależnych nie mogli kopic tego domu? Na jaką sumę może się zabezpieczyć deweloper, czy jest to kwestia indywidualna? I jak to wygląda w praktyce? Czy zaliczki przepadają? Dodam, że deweloper chce iść na rękę.v

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zacznę może od tego, że wyjaśnię, czym jest zaliczka, a czym zadatek, bo odnoszę wrażenie, że Pani nazywa zadatek, zaliczką bo gdyby miała to być zaliczka, to by Pani nas nie pytała o kwestie podane w pytaniu.

 

Zaliczka co do zasady jest zwrotna, ma ona charakter kredytowy, czyli jeżeli umowa dochodzi do skutku, zaliczkę zalicza się na poczet ceny, zaś jeżeli umowa zostaje rozwiązana, to zaliczka podlega zwrotowi.

 

Natomiast to, o czym Pani pisze i czego standardowo – z racji ochrony jego interesów – wymaga w przypadku umów przedwstępnych deweloper, to zadatek. Sądzę zatem, że rozmawiała Pani z drugą stroną o zadatku, a tylko nazywa to zaliczką. O zadatku mówi art. 394 Kodeksu cywilnego, więc na początek go Pani zacytuję:

 

„§ 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

To, o czym Pani pisze w pytaniu, to sytuacja z paragrafu pierwszego, czyli np. z przyczyn leżących po Pani stronie nie dochodzi do zawarcia umowy przyrzeczonej, a zatem deweloper miałby, co do zasady, prawo do zatrzymania kwoty wpłaconej mu jako zadatek. Aczkolwiek jak stanowi przepis, ma to zastosowanie tylko wówczas, gdy strony się inaczej nie umówią.

 

W opisanym przez Panią przypadku najlepiej zatem umówić się na zaliczkę – bez żadnych innych zapisów, co oznaczać będzie, że podlega ona albo zaliczeniu na cenę albo zwrotowi, choć, tak jak wspomniałam, standardem jest w takich przypadkach zadatek, a nie zaliczka, ale skoro deweloper idzie Pani na rękę, może warto spróbować.

 

Jeżeli jednak miałby to być zadatek, to należałoby się umówić na zapis w stylu, że kwota zadatku podlega zwrotowi również wówczas, gdy przyczyna niezawarcia umowy przyrzeczonej kupna–sprzedaży nie dojdzie do skutku z przyczyn leżących po stronie kupującego, ale przezeń niezawinionych, takich jak np. choroba, śmierć, zdarzenie losowe, którego nie dało się wcześniej przewidzieć i inne podobne niezawinione przyczyny.

 

Ja mogę tylko zaproponować coś takiego, natomiast musi Pani to uzgodnić z deweloperem i przedstawić notariuszowi, bo to do niego należy ostateczne zapisanie takich uzgodnień. W każdym razie winno to iść w tę stronę.

 

Wysokość zadatku jest różna i jest to kwestia indywidualna, najczęściej spotykam chyba ok. 20%, ale widywałam też 10 czy 5, można tę kwotę bez przeszkód negocjować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Anulowanie zamówienia przez zleceniodawcę – co robić?

Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale rok temu otrzymałem od pewnej firmy zamówienie na wykonanie programu komputerowego. Po ukończeniu pracy miałem otrzymać umowę i udzielenie licencji. Z czasem kontakt stawał się coraz rzadszy, mimo że potrzebowałem wielu danych do pisanego prog

Darowizna od dłużnika

Wspólnie z bratem jesteśmy właścicielami nieruchomości, którą planujemy sprzedać. Brat ma liczne długi wobec różnych wierzycieli (także wobec mnie). Czy mogę przyjąć darowiznę jego części, nie narażając się na roszczenia osób, wobec których brat ma zobowiązania? Czy darowizna

Zakup samochodu na Allegro za bardzo niską cenę

Zakupiłem przez Allegro samochód, wybierając opcję „Kup teraz”. Był to Opel Astra z 2000 r., sprawny – za dziwną cenę 15 PLN. Zaraz po zakupie zadzwonił do mnie sprzedający, mówiąc, że podana cena jest błędna i on nie sprzeda auta za grosze. Wydaje mi się,
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »