Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpisanie nieuczciwego najemcy do BIK-u

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 08.02.2019

Wynajmowałem mieszkanie pewien osobie, która od pewnego momentu zaczęła zalegać z opłatami. Później bez słowa opuściła mieszkanie. Wysłałem listem poleconym wypowiedzenie umowy, ale list wrócił. Czy jest szansa, abym w jakikolwiek sposób skierował sprawę do sądu? Moim celem jest uzyskanie wyroku, który dałby mi prawo wpisania tego nieuczciwego najemcy do BIK-u.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Wpisanie nieuczciwego najemcy do BIK-u

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Choć wynajem mieszkania zasadniczo jest korzystny, najemcy potrafią czasem przysporzyć problemów, chociażby z płatnościami. Tutaj występuje dodatkowy problem, mianowicie z prawidłowością adresu.

 

Adres jest niewątpliwie jedną z najbardziej istotnych kwestii, jaka powinna być zawarta w pozwie, gdyż powinna być zapewniona możliwość prawidłowego doręczenia pism procesowych i zapewnienia udziału w postępowaniu. Istnieją tak naprawdę trzy rozwiązania tego problemu. Po pierwsze ma Pan adres, jaki Pan od niej otrzymał. To, że nie odebrała Pana listu., nie jest jednoznaczne z tym, że tam nie mieszka. Ma Pan więc podstawy do tego, aby podać ten adres, skoro ona sama go Panu wskazała, tak więc jeśli podała zły, powinna ponosić tego konsekwencje. W końcu jest to jedyny znany Panu adres, jakim Pan dysponuje. Po dwukrotnym awizowaniu powstaje tak zwana fikcja doręczenia (może być obalona) i pismo zostaje uznane za doręczone. W takiej sytuacji może zostać wydany wyrok zaoczny. Na podstawie art., 399 Kodeksu postępowania cywilnego jeśli pozwany nie stawił się na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie, sąd wyda wyrok zaoczny. Potem pozwany może ewentualnie wnieść sprzeciw od niego. Jest to jedna z możliwości.

 

Inna to spróbowanie ustalenia adresu tamtej pani. Nie ma pewności, czy to się uda, ale jest to jakaś możliwość. Może się Pan zwrócić do Centralnego Biura Adresowego w Departamencie Spraw Obywatelskich MSWiA z wnioskiem o udostępnienie danych o aktualnym miejscu zameldowania. Trzeba jednakże dysponować numerem PESEL takiej osoby. Wniosek należy umotywować istniejącą sytuacją (można np. dołączyć kopię umowy, zwrot listu) i faktem, że potrzebuje Pan tego na potrzeby postępowania sądowego. Nie ma pewności, czy wniosek ten zostanie uwzględniony, ale zawsze jest to jakaś możliwość. W razie gdyby spotkała Pana odmowa, można tę odmowę załączyć do pozwu i zawnioskować, aby to sąd zwrócił się do Centralnego Biura Adresowego, jako że Panu nie udało się samodzielnie ustalić adresu.

 

Wreszcie pozostaje trzecia opcja. Na podstawie art. 144 Kodeksu postępowania cywilnego przewodniczący ustanowi kuratora, jeśli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. Tutaj tak właśnie jest, a uprawdopodobnieniem będzie to, iż pismo wróciło do Pana i nie zostało odebrane. Wówczas zamiast strony w postępowaniu występuje kurator i możliwe jest wydanie wyroku. Gorzej jednakże byłoby z egzekucją, gdyż jeśli nieznane byłoby miejsce pobytu, pracy, jakiś majątek, trudno wówczas dokonać ściągnięcia należności. Jednakże może się to udać, gdyż nawet może nie od razu, ale później uda się odnaleźć tę osobę, a Pan będzie miał już tytuł wykonawczy w postaci wyroku.

 

Jak widać, mimo braku pewności co do adresu (gdyż jeszcze nie wie Pan na pewno, czy adres jest błędy, może wyjechała i nie zdążyła podjąć, a może uczyniła to celowo), istnieją pewne możliwości, aby wszcząć postępowanie i uzyskać wyrok przeciwko danej osobie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + dziewięć =

»Podobne materiały

Kredyt na firmę zaciągnięty przez połnomocnika

Kilka lat temu założyłem firmę, a potem wyjechałem za granicę do pracy. Firmę pozostawiłem ojcu i dałem mu pełnomocnictwo do jej prowadzenia. Ojciec wziął kredyt na firmę i go nie spłacił. Nie rozumiem, czemu komornik ściąga teraz pieniądze z nas obu. Czy jest jakaś możliwość,

Dokonana zapłata długu a dalsze wezwania od wierzyciela

Córka uczęszczała na kurs językowy. Zalegałam z zapłatą ostatniej raty, więc właściciel szkoły wniósł pozew do sądu. Otrzymałam nakaz zapłaty wartości raty wraz z odsetkami oraz dodatkową kwotą związaną ze zwrotem kosztów postępowania. Na dokonanie zapłaty miałam 14 dni. Nie

Mandat za jazdę bez biletu siedem lat temu

Siedem lat temu jechałem autobusem miejskim bez biletu. Kontroler nałożył na mnie za to karę. Byłem wtedy uczniem, nie zapłaciłem mandatu. Po roku przyszło pismo, że sprawa jest umorzona. Kilka dni temu dostałem jednak informację, że wznowiono postępowanie i komornik żąda zapłaty 7
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »