Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpis na ostatni rok studiów przed 25 urodzinami a renta rodzinna

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.10.2018

W październiku 2017 roku rozpocząłem II semestr przedostatniego roku studiów drugiego stopnia. 25 lat skończyłem tydzień temu, a więc niedługo przed rozpoczęciem sesji na tym semestrze. Dzięki uprzejmości władz wydziału dostałem możliwość wcześniejszego zdawania egzaminów. Dnia 15 stycznia zostałem wpisany na ostatni rok studiów, a więc 2 dni przed ukończeniem 25. roku życia. Również 15 stycznia dostarczyłem do ZUS-u zaświadczenie o wpisaniu na ostatni rok oraz podanie o przedłużenie renty rodzinnej do końca studiów. Chciałbym się dowiedzieć, czy w takim przypadku ZUS bezproblemowo przedłuży mi rentę rodzinną do końca studiów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Wpis na ostatni rok studiów przed 25 urodzinami a renta rodzinna

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Istotne znaczenie dla Pana interesu ma pogląd wyrażony przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 18 września 2014 r., sygn. akt III AUa 2741/13, zgodnie z którym „zasadą jest, że dzieci, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 1 u.e.r.f.u.s. mogą pobierać rentę rodzinną do momentu ukończenia 16. roku życia. Powyższą ustawową granicę wieku zachowywania uprawnień do renty rodzinnej tradycyjnie wiąże się z granicą wieku, od jakiego wolno młodzieży podejmować zatrudnienie. Prawo do renty rodzinnej dla dziecka ze względu na wiek ulega jednak przedłużeniu w przypadku kontynuowania nauki w szkole - nie dłużej niż do osiągnięcia 25. lat życia, z zastrzeżeniem art. 68 ust. 2 u.e.r.f.u.s. Zgodnie z tym ostatnim przepisem, jeżeli dziecko osiągnęło 25. lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Ta szczególna (wyjątkowa) regulacja normatywna nie poddaje się wykładni rozszerzającej, także przez pryzmat zasad współżycia społecznego, które mogłyby wpływać na stosowanie lub wykładnię imperatywnych przepisów prawa ubezpieczeń społecznych jedynie wówczas, gdyby taka zależność wynikała z konkretnej regulacji tego prawa, co w rozpoznawanej sprawie nie ma miejsca”.

 

W mojej ocenie, jeżeli wpisane na ostatni rok studiów nastąpiło w dniu 15 stycznia 2018 r., a urodziny miał Pan później, to wiek 25 lat osiągnął Pan, będąc na ostatnim roku studiów, co powoduje, że prawo do renty rodzinnej Panu przysługuje. Oczywiście w przypadku ZUS-u nigdy nie można zakładać działania bezproblemowego, jednakże nie zmianie to faktu, że z treści opisu wynika, że prawo do renty nadal Panu przysługuje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - sześć =

»Podobne materiały

ZUS oskładkował wypłaty z funduszu socjalnego, czy słusznie?

Inspektor kontroli ZUS podczas kontroli w moim zakładzie pracy zakwestionował formę wypłaty z tytułu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, gdyż pracodawca nie odbierał od pracowników oświadczeń o dochodach na jednego członka rodziny, natomiast wypłat dokonywano w oparciu o regula

Podjęcie pracy pod koniec zwolnienia chorobowego

Dostałem z ZUS-u decyzję o zwrocie nienależnie pobranego zasiłku chorobowego za okres 01.02–04.04, gdyż nie poinformowałem organu ani nie zawiesiłem chorobowego, a podjęłam pracę z dniem 01.04. Czy mogę się odwołać do sądu, starając się o przyznanie części zasiłku – d

Zaległe składki ZUS osoby współpracującej

Moi rodzice prowadzą mały sklep od lat 90-tych: tata jest właścicielem firmy, mama osobą współpracującą (od wielu lat z tego tytułu zgłoszoną do ubezpieczenia). Niestety ich księgowa nie uwzględniła faktu, że za osoby współpracujące też należy opłacać składki ZUS, czego skutk
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »