Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wolny zawód

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 27.09.2014

Pojęcie wolnego zawodu nie zostało wprost zdefiniowane w obowiązujących przepisach. Możliwe jest jednak wyróżnienie pewnych elementów, którymi wolny zawód powinien się charakteryzować. Istnieją również ustawy, które zawierają katalogi wolnych zawodów.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Definicja wolnego zawodu w doktrynie i orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego

 

W obowiązującym stanie prawnym brak jest przepisów, które zawierałyby całościową definicję „wolnego zawodu”. W doktrynie1 przyjmuje się jednak, że zawód, aby możliwe było uznanie go za „wolny”, powinien posiadać następujące cechy:

 

 1. powinien być wykonywany profesjonalnie, zawodowo przez świadczenie usług typowych,
 2. działalność w ramach tego zawodu powinna być wykonywana na własny rachunek, samodzielnie i osobiście (przy ewentualnej pomocy osób podporządkowanych);
 3. powinien wymagać szczególnego wykształcenia lub umiejętności.

 

Problematykę „wolnego zawodu” rozważał również Trybunał Konstytucyjny, stwierdzając w wyroku z dnia 19 października 1999 r.2, że „w odniesieniu (…) do tzw. wolnych zawodów treścią wolności wykonywania zawodu jest stworzenie sytuacji prawnej, w której: po pierwsze, każdy mieć będzie swobodny dostęp do wykonywania zawodu, warunkowany tylko talentami i kwalifikacjami; po drugie, mieć będzie następnie rzeczywistą możliwość wykonywania swojego zawodu oraz – po trzecie, nie będzie przy wykonywaniu zawodu poddany rygorom podporządkowania, które charakteryzują świadczenie pracy”.

 

Katalogi wolnych zawodów w obowiązujących ustawach

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jednocześnie pewne akty prawne używają pojęcia „wolny zawód”, jednak wyłącznie dla określenia uprawnień i obowiązków związanych z jego wykonywaniem, w zakresie wskazanym w tych aktach.

 

Wolne zawody wskazuje między innymi Kodeks spółek handlowych3, zgodnie z którym partnerami w spółce partnerskiej mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących wolnych zawodów:

 

 1. adwokata,
 2. aptekarza,
 3. architekta,
 4. inżyniera budownictwa,
 5. biegłego rewidenta,
 6. brokera ubezpieczeniowego,
 7. doradcy podatkowego,
 8. maklera papierów wartościowych,
 9. doradcy inwestycyjnego,
 10. księgowego,
 11. lekarza,
 12. lekarza dentysty,
 13. lekarza weterynarii,
 14. notariusza,
 15. pielęgniarki,
 16. położnej,
 17. radcy prawnego,
 18. rzecznika patentowego,
 19. rzeczoznawcy majątkowego oraz
 20. tłumacza przysięgłego.

 

Definicję wolnego zawodu ustanawia również dla własnych celów ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne4. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 11 tej ustawy wolny zawód to pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez:

 

 1. lekarzy,
 2. lekarzy stomatologów,
 3. lekarzy weterynarii,
 4. techników dentystycznych,
 5. felczerów,
 6. położne,
 7. pielęgniarki,
 8. tłumaczy oraz
 9. nauczycieli (w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny)
  – jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów-zleceń, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

 

Jak jednak widać powyżej, wyliczenia zawodów zawarte w Kodeksie spółek handlowych oraz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pokrywają się tylko częściowo. Z uwagi na to (oraz z uwagi na realizowanie odmiennych celów), nie można uznać żadnego z nich za całościowe zdefiniowanie wolnego zawodu.

 

 

 

 

________________________________

1 A. Kidyba, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Wolters Kluwer Polska 2011, wyd. VIII

2 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 października 1999 r., sygn. SK 4/99 (Dz. U. 1999 r. Nr 86 poz. 967)

3 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030)

4 Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 27.09.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VIII minus VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »