
Indywidualne Porady Prawne
Wolny zawódAutor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 27.09.2014 |
|
Pojęcie wolnego zawodu nie zostało wprost zdefiniowane w obowiązujących przepisach. Możliwe jest jednak wyróżnienie pewnych elementów, którymi wolny zawód powinien się charakteryzować. Istnieją również ustawy, które zawierają katalogi wolnych zawodów. |
|
|
|
Definicja wolnego zawodu w doktrynie i orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego
W obowiązującym stanie prawnym brak jest przepisów, które zawierałyby całościową definicję „wolnego zawodu”. W doktrynie1 przyjmuje się jednak, że zawód, aby możliwe było uznanie go za „wolny”, powinien posiadać następujące cechy:
Problematykę „wolnego zawodu” rozważał również Trybunał Konstytucyjny, stwierdzając w wyroku z dnia 19 października 1999 r.2, że „w odniesieniu (…) do tzw. wolnych zawodów treścią wolności wykonywania zawodu jest stworzenie sytuacji prawnej, w której: po pierwsze, każdy mieć będzie swobodny dostęp do wykonywania zawodu, warunkowany tylko talentami i kwalifikacjami; po drugie, mieć będzie następnie rzeczywistą możliwość wykonywania swojego zawodu oraz – po trzecie, nie będzie przy wykonywaniu zawodu poddany rygorom podporządkowania, które charakteryzują świadczenie pracy”.
Katalogi wolnych zawodów w obowiązujących ustawach
Jednocześnie pewne akty prawne używają pojęcia „wolny zawód”, jednak wyłącznie dla określenia uprawnień i obowiązków związanych z jego wykonywaniem, w zakresie wskazanym w tych aktach.
Wolne zawody wskazuje między innymi Kodeks spółek handlowych3, zgodnie z którym partnerami w spółce partnerskiej mogą być osoby uprawnione do wykonywania następujących wolnych zawodów:
Definicję wolnego zawodu ustanawia również dla własnych celów ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne4. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 11 tej ustawy wolny zawód to pozarolnicza działalność gospodarcza wykonywana osobiście przez:
Jak jednak widać powyżej, wyliczenia zawodów zawarte w Kodeksie spółek handlowych oraz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pokrywają się tylko częściowo. Z uwagi na to (oraz z uwagi na realizowanie odmiennych celów), nie można uznać żadnego z nich za całościowe zdefiniowanie wolnego zawodu.
________________________________ 1 A. Kidyba, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Wolters Kluwer Polska 2011, wyd. VIII 2 Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 października 1999 r., sygn. SK 4/99 (Dz. U. 1999 r. Nr 86 poz. 967) 3 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1030) 4 Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.) Stan prawny obowiązujący na dzień 27.09.2014 Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>