.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wniosek o zatarcie skazania za jazdę pod wpływem alkoholu

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 17.09.2010

W 2009 r. zostałem skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i dostałem zakaz prowadzenia pojazdów na 3 lata (chodziło o wypadek podczas jazdy pod wpływem alkoholu). Minęło już 15 miesięcy od wyroku i 1,5 roku od zatrzymania prawa jazdy. Czy mogę złożyć w sądzie wniosek o skrócenie kary i wymazanie z rejestru skazanych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pańskie pytanie, przede wszystkim przytoczyć należy treść przepisu art. 76 § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym skazanie na karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.

 

Jednakże w Pańskim przypadku istotna jest również treść § 2, zgodnie z którym jeżeli wobec skazanego orzeczono grzywnę lub środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed ich wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem ich wykonania; nie dotyczy to środka karnego wymienionego w art. 39 pkt 5 (obowiązek naprawienia szkody).

 

Stosownie natomiast do art. 84 § 2 Kodeksu karnego instytucji skrócenia okresu nałożonych środków karnych nie stosuje się wobec sprawcy przestępstwa, który przestępstwo to popełnił, m.in. znajdując się pod wpływem alkoholu.

 

Powyższe oznacza, że zatarcie skazania w Pana przypadku możliwe będzie nie wcześniej niż z upływem orzeczonego okresu zakazu prowadzenia pojazdów, a więc z upływem 3 lat od dnia zatrzymania Pańskiego prawa jazdy (jeżeli sąd zaliczył na poczet orzeczonego środka karnego także i ten okres, co w zasadzie czyni zawsze).

 

Na koniec warto wskazać, że chociaż sąd zobowiązany jest z urzędu do zatarcia skazania i usunięcia o nim informacji z rejestru karnego, to z chwilą upływu ww. terminów dobrze jest także samemu złożyć w sądzie pismo, gdyż zdarza się niestety, że sądy w nawale pracy nie wywiązują się z tego obowiązku i nie dokonują wykreśleń na bieżąco. 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl