.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wniosek o zatarcie kary nałożonej przez wojskowy sąd garnizonowy

Gdzie składa się wniosek o wcześniejsze zatarcie kary (ograniczenia wolności), jeżeli kara została nałożona przez wojskowy sąd garnizonowy i minęły już 4 lata?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jednakże na wniosek skazanego wojskowy sąd garnizonowy może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat od jej wykonania (art. 107 § 4 Kodeksu karnego w związku z art. 317 tegoż kodeksu). Tym samym, jeśli minęły już 3 lata od wykonania przez skazanego orzeczonej kary, może on złożyć wniosek o zatarcie skazania do sądu, który wydał wyrok skazujący w pierwszej instancji, czyli do wojskowego sądu garnizonowego. Wojskowy sąd garnizonowy może, ale nie musi, orzec o wcześniejszym zatarciu skazania. Co do zasady powinien to jednak uczynić, jeśli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego. O wcześniejszym zatarciu skazania wojskowy sąd garnizonowy orzeka w formie postanowienia.

 

Z chwilą zatarcia skazania skazanie zostaje uznane za niebyłe. Nie może ono więc rodzić żadnych konsekwencji prawnych. Osoba taka w świetle prawa jest niekarana, a wszystkie adnotacje o jej karalności powinny zostać usunięte z dokumentów, w których je umieszczono, czego można skutecznie się domagać.

 

Dodam jeszcze, że opłata od wniosku o zatarcie skazania wynosi 45 zł.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl