Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o zatarcie kary nałożonej przez wojskowy sąd garnizonowy

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 10.02.2010

Gdzie składa się wniosek o wcześniejsze zatarcie kary (ograniczenia wolności), jeżeli kara została nałożona przez wojskowy sąd garnizonowy i minęły już 4 lata?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W razie skazania na karę ograniczenia wolności zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jednakże na wniosek skazanego wojskowy sąd garnizonowy może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat od jej wykonania (art. 107 § 4 Kodeksu karnego w związku z art. 317 tegoż kodeksu). Tym samym, jeśli minęły już 3 lata od wykonania przez skazanego orzeczonej kary, może on złożyć wniosek o zatarcie skazania do sądu, który wydał wyrok skazujący w pierwszej instancji, czyli do wojskowego sądu garnizonowego. Wojskowy sąd garnizonowy może, ale nie musi, orzec o wcześniejszym zatarciu skazania. Co do zasady powinien to jednak uczynić, jeśli skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego. O wcześniejszym zatarciu skazania wojskowy sąd garnizonowy orzeka w formie postanowienia.

 

Z chwilą zatarcia skazania skazanie zostaje uznane za niebyłe. Nie może ono więc rodzić żadnych konsekwencji prawnych. Osoba taka w świetle prawa jest niekarana, a wszystkie adnotacje o jej karalności powinny zostać usunięte z dokumentów, w których je umieszczono, czego można skutecznie się domagać.

 

Dodam jeszcze, że opłata od wniosku o zatarcie skazania wynosi 45 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus I =

»Podobne materiały

Utrata nieposzlakowanej opinii i przeniesienie żołnierza do rezerwy

Jestem podejrzany o przestępstwo z art. 13 § 1 K.k. w zw. z art. 286 § 1 K.k. Na moją niekorzyść działa opinia biegłego. Nigdy nie byłem karany, jestem żołnierzem zawodowym. Czy w przypadku skazania utracę nieposzlakowaną opinię i zostanę przeniesiony do rezerwy?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »