Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wcześniejsze zatarcie wyroku za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 17.12.2009

W sierpniu 2006 roku zatrzymano mi prawo jazdy z powodu jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu. W grudniu tegoż roku zostałem skazany na karę grzywny oraz na zatrzymanie prawa jazdy na okres jednego roku. Grzywnę zapłaciłem w styczniu 2007 roku, prawo jazdy zwrócono mi w sierpniu 2007 roku. Chciałbym wystąpić o wcześniejsze zatarcie wyroku (po 3 latach) – od jakiej daty liczyć ten trzyletni okres?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 107 § 4 Kodeksu karnego w razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności „zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat”. Jeżeli jednak „orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania” (art. 107 § 6).

 

W opisanej przez Pana sytuacji środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych został już wykonany, a grzywna zapłacona w styczniu 2007 r.

 

W istocie zatem informacja o Pana skazaniu pozostaje w Krajowym Rejestrze Karnym wyłącznie z uwagi na orzeczoną względem Pana karę grzywny. Zatarcie tego zdarzenia nastąpi zgodnie z przytoczonym wyżej art. 107 § 4 Kodeksu karnego, to jest z upływem 5 lub ewentualnie 3 lat od wykonania kary.

 

Dla Pana szczególnie istotna jest odpowiedź na pytanie, od kiedy liczyć 3-letni termin umożliwiający wcześniejsze zatarcie kary grzywny. Otóż termin ten należy liczyć od wykonania kary, czyli zapłacenia przez Pana grzywny. Innymi słowy zatarcie Pana skazania przez sąd na Pana wniosek nie może nastąpić przed styczniem 2010 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus 6 =

»Podobne materiały

Kara pozbawienia wolności – uchylanie się od jej wykonania a przedawnienie wyroku

Dostałem karę pozbawienia wolności za kradzież z włamaniem na 1 rok, miałem się stawić 10 października 2007 r. w areszcie, ale tego nie zrobiłem i uciekłem za granicę. Wniesiona została apelacja, ale sąd 2 października 2008 r. oddalił wniosek o wznowienie postępowania. Czy jest jakakolwiek możl

Kara dla osoby, która po zatrzymaniu chciała dać policjantowi łapówkę

Czy osoba, która prowadziła samochód pod wpływem alkoholu (około 0,5 promila) i chciała dać policjantowi łapówkę, ma szansę otrzymać ostatecznie tylko mandat, czy na pewno dostanie wyrok skazujący?

Transport roweru czy jazda po pijanemu?

Będąc nietrzeźwą (I próba – 0,31 mg/dm 3 ; II próba – 0,22 mg/dm 3 ), siedziałam na siodełku niesprawnego roweru (spadł łańcuch) i odpychając się nogami, jechałam po chodniku pustej ulicy nocą. Jaka jest kwalifikacja prawna takiego czynu? Czy niesprawny rower jest nadal pojazdem?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »