Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o ustalenie kontaktów z córką

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 16.04.2012

Moja córka ma 11 lat i mieszka ze swoją matką w Warszawie, natomiast ja – w Austrii. Nigdy nie byłem w związku małżeńskim z kobietą, z którą mam dziecko. Moja była partnerka utrudnia mi możliwość kontaktowania się z córką (przez telefon, internet), a także zataja wszelkie informacje o dziecku (np. dotyczące stanu zdrowia, szkoły). Chciałbym mieć większy udział w wychowaniu córki. Czy powinienem złożyć wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem? Ile może trwać taka sprawa sądowa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli sytuacja tak się przedstawia, trzeba złożyć wniosek do sądu o ustalenie sposobu kontaktowania się z dzieckiem – należy tu podać terminy i określić sposób kontaktów z córką (np. co drugi weekend, tydzień w ferie, dwa tygodnie w wakacje).

 

Zgodnie z treścią artykułu 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem. Wspomniane kontakty przykładowo mogą polegać na:

 

  • przebywaniu z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu),
  • bezpośrednim porozumiewaniu się z dzieckiem,
  • utrzymywaniu korespondencji,
  • korzystaniu z innych środków porozumiewania się na odległość (w tym ze środków komunikacji elektronicznej, a więc np. e-maila, Skype’a, Gadu-Gadu czy czatu).

 

Jak podaje art. 5821 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd opiekuńczy w celu zapewnienia wykonywania kontaktów może w szczególności:

 

  1. zobowiązać osobę uprawnioną do kontaktu z dzieckiem lub osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do pokrycia kosztów podróży i pobytu dziecka lub także osoby towarzyszącej dziecku, w tym kosztów powrotu do miejsca stałego pobytu;
  2. zobowiązać osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do złożenia na rachunek depozytowy sądu odpowiedniej kwoty pieniężnej w celu pokrycia wydatków uprawnionego związanych z wykonywaniem kontaktu na wypadek niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez osobę zobowiązaną obowiązków wynikających z postanowienia o kontaktach;
  3. odebrać od osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem lub osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, przyrzeczenie określonego zachowania.

 

Jak widać kontakty z dzieckiem to nie tylko Pana prawo, lecz także – obowiązek. Argument, że matka dziecka nie pozwala Panu na wykonywanie władzy rodzicielskiej, wystarczy, aby sąd uregulował tę kwestię.

 

Koszty sądowe takiej sprawy to 40 zł wpisu od pozwu. Długości sprawy sądowej nie sposób przewidzieć – zależy ona od ilości spraw w sądzie. W Warszawie są to dość odległe terminy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus sześć =

»Podobne materiały

Wypełnianie aktu urodzenia, gdy ojciec nie uznaje dziecka

Jeśli panna urodzi dziecko i ojciec go nie uzna – jakie imię ojca wpisuje się w odpowiedniej rubryce (nazwisko dziecko otrzymuje po matce)?

Prawo dziadka do widywania własnych wnucząt

Z powodu różnych nieporozumień zięć przestał się ze mną kontaktować i odsunął ode mnie całą swoją rodzinę. Ja jednak bardzo kocham dzieci mojej córki, brałem czynny udział w ich wychowywaniu i dlatego zależy mi na tym, aby móc się z nimi spotykać. Czy dziadek ma prawo domagać się widywania własnych

Ulga na dziecko po rozwodzie

Jestem po rozwodzie, mam dwoje dzieci i oboje z byłą żoną sprawujemy władzę rodzicielską. Czy mogę w całości rozliczać ulgę za jedno dziecko, czy muszę to robić według dni, w których przebywały u mnie dzieci razem?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »