Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o urlop zdrowotny

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 22.10.2012

Czy mogę złożyć wniosek o urlop zdrowotny, czyli płatny urlop dla poratowania zdrowia? Pracuję jako kustosz w bibliotece uniwersyteckiej, rektor przywrócił 36-dniowy urlop wypoczynkowy dla kustoszy zatrudnionych drogą mianowania.

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie a art. 134 ust. 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym „nauczyciel akademicki zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, po przepracowaniu co najmniej pięciu lat w uczelni ma prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo sześciu miesięcy, jeżeli stan jego zdrowia wymaga powstrzymywania się od pracy w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia w okresie całego zatrudnienia nauczyciela akademickiego nie może przekraczać 2 lat”.

 

Tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi akademickiego urlopu dla poratowania zdrowia oraz sposób prowadzenia dokumentacji związanej z wydawaniem orzeczeń o potrzebie udzielania tego urlopu, uwzględniając w szczególności zachowanie przejrzystości procedur i trybu udzielania urlopu oraz konieczność odpowiedniego uzasadniania wydawanych orzeczeń o potrzebie udzielania urlopu dla poratowania zdrowia określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 14.12.2006 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielania nauczycielowi akademickiego płatnego urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. z 2006 r., Nr 247, poz. 817).

 

Urlopu udziela rektor, na wniosek o urlop zdrowotny, złożony przez nauczyciela akademickiego. Do wniosku o urlop zdrowotny nauczyciel akademicki dołącza orzeczenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, leczącego tego nauczyciela akademickiego. Prawidłowość wydanych orzeczeń podlega kontroli. Nauczyciel akademicki nie ponosi kosztów związanych z orzekaniem o stanie jego zdrowia w związku z potrzebą udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciel korzystający z urlopu dla poratowania zdrowia nie może w tym czasie wykonywać pracy ani prowadzić działalności gospodarczej. Wynagrodzenie za czas płatnego urlopu oblicza się jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Szczegółowy tryb udzielania urlopu określa statut.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z art. 108 „nauczycielami akademickimi są

 

  • pracownicy naukowo-dydaktyczny;
  • pracownicy dydaktyczni;
  • pracownicy naukowi;
  • dyplomowani bibliotekarze;
  • dyplomowani pracownicy dokumentacji i informacji naukowej”.

 

Zgodnie z art. 113 „dyplomowani bibliotekarze oraz dyplomowani pracownicy dokumentacji i informacji naukowej są zatrudniani na stanowiskach:

 

1) starszego kustosza dyplomowanego, starszego dokumentalisty dyplomowanego;

2) kustosza dyplomowanego, dokumentalisty dyplomowanego;

3) adiunkta bibliotecznego, adiunkta dokumentacji i informacji naukowej;

4) asystenta bibliotecznego, asystenta dokumentacji i informacji naukowej”.

 

Jeśli więc spełnia Pan warunki, o których mowa w art. 108 i 113, to jest Pan nauczycielem akademickim w myśl ustawy, zatem ma Pan prawo do urlopu dla poratowania zdrowia, oczywiście jeśli spełnia Pan kryteria z art. 134 ust. 5. Przy odpowiedzi pozytywnej – może Pan złożyć wniosek o urlop zdrowotny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Urlop dla poratowania zdrowia a prowadzenie działalności gospodarczej

Jestem nauczycielem wychowania fizycznego. Chciałbym wziąć urlop dla poratowania zdrowia (mam przewlekle chore stawy), jednak nie mogę na ten czas zawiesić działalności gospodarczej, którą prowadzę niezależnie od pracy w szkole. Co zrobić, aby uniknąć odwołania z urlopu?

Urlop dla poratowania zdrowia dla nauczyciela – czy dyrektor może go nie udzielić?

Jestem nauczycielem polonistą z 21-letnim stażem, zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin (18) do 31 sierpnia. Od 1 września dyrektor zaplanował mi 17 godzin, czyli niepełny etat. Z końcem sierpnia lekarz wysyła mnie jednak na urlop dla poratowania zdrowia na rok (12 miesięcy). Czy dyrektor udzieli mi urlopu?

Urlop na żądanie bez zgody pracodawcy

W dniu 7 stycznia pracownik poinformował mnie ustnie o urlopie na żądanie w dniu 9 stycznia. Odmówiłem, ponieważ nieobecność pracownika w tym dniu szkodziłaby interesom firmy. Dodatkowo wydałem ustnie polecenie służbowe pracy w sobotę z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy. Ponieważ pracownik odmówił wykonania również tego polecenia w dniu 8 stycznia próbowałem wręczyć mu obie decyzje na piśmie. Pracownik odmówił ich przyjęcia i potwierdził ustnie swoją nieobecność w pracy 9 stycznia (urlop na żądanie) oraz w sobotę. Nie mogę sobie pozwolić na tolerowanie takich zachowań i chcę go zdyscyplinować w postaci kary – nagany lub zwolnić dyscyplinarnie. Na jakie przepisy K.p. mam się powołać? Dzisiaj pracownik poinformował mnie, że jest chory i aktualnie przebywa na zwolnieniu.

Jednorazowy dodatkowy urlop macierzyński

Urodziłam syna 31 grudnia 2012 r. Obecnie jestem na urlopie dodatkowym. Czy mogę go przerwać (podzielić), aby terminowo „załapać się” na nowelę, którą podpisał Prezydent RP?

Druga ciąża na urlopie macierzyńskim

Na początku roku założyłam własną działalność gospodarczą. W październiku urodziłam dziecko i w tej chwili jestem na rocznym urlopie macierzyńskim. Obecnie podejrzewam, że jestem w ciąży. Czy w takim wypadku będę mieć drugi urlop macierzyński? Czy jeżeli ciąża potwierdzi się to mam przerwać obecny macierzyński?

Wysłanie pracowników na zaległy urlop

W zakładzie pracy obowiązuje plan urlopów. Pracodawca wysłał prośbę do wszystkich pracowników, aby złożyli wnioski urlopowe. Kilku z nich nie złożyło wniosków. Są to osoby, które posiadają znaczną ilość urlopu z lat ubiegłych. Jak mogę wysłać tych pracowników na chociażby zaległy urlop?

Wypłata za urlop niewykorzystany z powodu choroby

Sprawa dotyczy wypłaty za urlop niewykorzystany z powodu choroby. Jestem wychowawcą placówki oświatowej nieferyjnej, zatrudnionym przez mianowanie. Po wylewie przebywałem na zasiłku chorobowym, a po wykorzystaniu wszystkich 182 dni zasiłku – przebywałem na świadczeniu rehabilitacyjnym. Po uznaniu przez lekarz medycyny pracy za niezdolnego do pracy na zajmowanym stanowisku otrzymałem wypowiedzenie z końcem czerwca. W dniu zachorowania do wykorzystania miałem 31 dni kalendarzowych urlopu za 2015 r. Dyrektor placówki twierdzi, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop należny jest tylko za 35 dni roboczych, powołuje się na zapis art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela. Czy tak jest rzeczywiście, skoro za czas zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego również należy się urlop? Czy zapis art. 66 ust. 2 dotyczy tylko konkretnego roku szkolnego, czy całego okresu, za który nie wykorzystano urlopu wypoczynkowego?

Podział urlopu na części

Czy na wniosek pracownika pracodawca może dokonać podziału urlopu na części, z których żadna nie obejmie co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych? Pracownik chciałby podzielić przysługujący mu urlop w ten właśnie sposób. Czy pracodawca może przyjąć taki wniosek?

Urlop ojcowski dla strażaka

Mój pracodawca (komendant PSP) twierdzi, że strażakowi nie przysługuje urlop ojcowski, dlatego że w ustawie nie ma zapisu o stosunku służby, tylko jest mowa o stosunku pracy, i na takiej podstawie mój wniosek został odrzucony. Czy ma rację? Czy mogę odwołać się od tej decyzji?

Urlop wychowawczy a zapisanie dziecka do przedszkola

Od 2010 r. jestem zatrudniona w jednej firmie i mam umowę na czas nieokreślony. Od 01.06.2016 r. przebywam na urlopie wychowawczym, który kończy mi się 31.05. W sierpniu oddział firmy, w której pracowałam, został przeniesiony do innego miasta oddalonego o 50 km od poprzedniej lokalizacji, co wyklucza mój powrót do pracy. W związku z tym mam plan, aby przedłużyć urlop wychowawczy o kolejny rok i w tym czasie szukać nowej pracy. Zamierzam także od września tego roku zapisać mojego 2,5-letniego syna do publicznego przedszkola, aby stopniowo się przyzwyczajał. Czy przebywając na urlopie wychowawczym, mogę zapisać dziecko do przedszkola, choćby na parę godzin? Obecnie pobieram zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Czy należy mi się on także, w momencie gdy dziecko trafi do przedszkola?

Ile przysługuje urlopu wypoczynkowego po L4 i macierzyńskim?

Jestem nauczycielem zatrudnionym w szkole podstawowej, w pełnym wymiarze godzin, na czas nieokreślony. Od 19 sierpnia 2015 roku przebywałam na ciągłym zwolnieniu lekarskim w związku z zajściem w ciążę. 19 marca 2016 roku urodziłam dziecko, otrzymałam urlop macierzyński, a po nim rodzicielski, który skończył mi się z dniem 17 marca br. Moje pytanie dotyczy tego, ile dni/tygodni przysługuje w takiej sytuacji niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego? Nie wykorzystałam urlopu: dwanaście dni sierpnia 2015 roku, ferie zimowe 2016 roku, wakacje 2016 roku oraz ferie zimowe 2017 roku. Karta Nauczyciela określa 8 tygodni dla nauczyciela po urlopie macierzyńskim, a co z wcześniejszym zwolnieniem lekarskim?

Wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia

W maju nauczyciel historii otrzymał informację o obniżeniu etatu z pełnego do 1/2 od dnia pierwszego września. Nauczyciel przyjął wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Jednak na początku lipca wspomniany nauczyciel złożył wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia – właśnie od pierwszego września. Jak powinien postąpić dyrektor szkoły?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »