Mamy 8507 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o rozłożenie na raty

Każdy musi płacić podatki w terminie. Jednak zdarzają się takie sytuacje, w których podatnik nie jest w stanie wywiązać się z tego. W takich sytuacjach należy np. złożyć wniosek o rozłożenie na raty zaległości podatkowej.

 

Mam zadłużenie w ZUS w bardzo dużej kwocie. Wysłałem wniosek o rozłożenie na raty tego zadłużenia. ZUS sugeruje zapłatę połowy kwoty – dopiero wtedy będę mógł spłacać zadłużenie w układzie ratalnym. Nie jestem jednak w stanie zapłacić połowy kwoty. Czy ZUS faktycznie może żądać najpierw spłaty połowy zadłużenia?

  Na wstępie chciałbym pokrótce przedstawić, jakie warunki muszą być spełnione, aby w ogóle można było mówić o możliwości rozłożenia zaległości wobec ZUS na raty.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych płatnik składek może się zwrócić do ZUS z wnioskiem o odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek lub o rozłożenie należności na raty. Zakład może na wniosek dłużnika odroczyć termin płatności należności z tytułu składek oraz rozłożyć należność na raty, uwzględniając możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych.

Jak więc wynika z powyższego artykułu, ulga ta ma charakter uznaniowy, a okres, na który są rozkładane należne składki, zależy od stanu finansów dłużnika.

Pierwszym warunkiem, jaki musi być spełniony, aby starać się o rozłożenie płatności na raty, jest uregulowanie składek w części finansowanej przez ubezpieczonych. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca zatrudniał pracowników, to tzw. składki pracownicze muszą być zapłacone.

Rozłożenie na raty może dotyczyć bowiem tylko tych należności, które są finansowane przez płatnika składek. Zatem na raty mogą zostać rozłożone:

  1. połowa należnych składek emerytalnych i rentowych oraz
  2. całość składek wypadkowych.


Oprócz tego w sytuacji, gdy płatnik nadal prowadzi działalność gospodarczą, koniecznym warunkiem będzie terminowe i w pełnej wysokości opłacanie składek bieżących.

Wniosek o rozłożenie na raty może być rozpatrzony pozytywnie, gdy uzasadniają go względy gospodarcze lub inne przyczyny zasługujące na uwzględnienie, a także możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych.

Ważnymi przyczynami według ZUS są w szczególności:
  1. zawarcie przez płatnika składek sądowego postępowania układowego,
  2. nieskuteczność lub mała efektywność prowadzonego postępowania egzekucyjnego,
  3. upadłość banku, w którym płatnik posiadał rachunek,
  4. trudna sytuacja materialna, bytowa lub osobista płatnika,
  5. zdarzenia losowe (np. pożar, powódź).


Poza tym właściwy oddział ZUS określa, jakie dokumenty płatnik musi złożyć, a każda sprawa powinna być badana indywidualnie.

Sam fakt złożenia wniosku o układ ratalny nie rodzi jednak po stronie ZUS obowiązku udzielenia płatnikowi ulgi i nie skutkuje automatycznym anulowaniem negatywnych skutków w przypadku jej odmowy. To w gestii ZUS leży, czy zgodzi się on na układ ratalny, a jeśli tak, to na jakich warunkach.

Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek płatnika, wówczas zawiera z nim umowę określającą warunki spłat. ZUS zawiera umowę po uznaniu, że dłużnik spełnia kryteria określone w art. 29 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Natomiast odmawia zawarcia umowy, jeżeli uzna, że dłużnik wskazanych wyżej kryteriów nie spełnia. Jest to więc wyrażenie woli organu (ZUS) w ramach uznania administracyjnego.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

 Uchwała z dnia 24 maja 2007 r. (sygn. akt I KZP 12/07)

Organem postępowania wykonawczego właściwym do orzekania, na podstawie art. 206 § 3 k.k.w. w przedmiocie rozłożenia na raty kwoty (wniosek o rozłożenie na raty) pieniężnej stanowiącej równowartość orzeczonego przepadku jest sąd pierwszej instancji.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k., przez Sąd Apelacyjny w L., postanowieniem z dnia 21 lutego 2007 r., (...), zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:

„Czy odpowiednie zastosowanie przepisu art. 206 § 2 k.k.w. do wykonania orzeczenia o nawiązce na rzecz Skarbu Państwa oraz obowiązku uiszczenia kwoty pieniężnej stanowiącej równowartość orzeczonego przepadku (art. 206 § 3 k.k.w.) oznacza, że odraczanie wykonania, rozkładanie na raty oraz umarzanie tych należności dokonuje sąd pierwszej instancji (art. 2 pkt 1 k.k.w.), czy też urząd skarbowy (art. 2 pkt 8) ?” uchwalił udzielić następującej odpowiedzi :

Organem postępowania wykonawczego właściwym do orzekania, na podstawie art. 206 § 3 k.k.w. w przedmiocie rozłożenia na raty kwoty pieniężnej stanowiącej równowartość orzeczonego przepadku jest sąd pierwszej instancji.

Uzasadnienie Przedstawione Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne wyłoniło się w następującym układzie procesowym. W dniu 28 lutego 2006 r. Sąd Okręgowy w R. wezwał skazaną Annę R. do okazania dowodu wpłaty kwoty 6000,00 zł z tytułu przepadku korzyści majątkowej osiągniętej z popełnienia przestępstwa, orzeczonego prawomocnym wyrokiem tego Sądu z dnia 13 lutego 2006 r., (...), a następnie, w dniu 9 maja 2006 r. przesłał Urzędowi Skarbowemu w B., na podstawie art. 187 k.k.w., odpis owego wyroku do wykonania w części dotyczącej przepadku.

Jednocześnie Sąd Okręgowy przekazał Urzędowi Skarbowemu w B. wniosek skazanej o rozłożenie na raty kwoty pieniężnej stanowiącej równowartość przepadku. Drugi Urząd Skarbowy w R., do którego przekazany został wniosek Anny R., zwrócił go Sądowi Okręgowemu w R. do załatwienia według właściwości, powołując się na przepis art. 206 § 3 k.k.w. Sąd Okręgowy w R., nie uznając swojej właściwości w omawianym zakresie, pismem z dnia 19 czerwca 2006 r. przekazał wniosek skazanej z powrotem Drugiemu Urzędowi Skarbowemu w R., z pouczeniem, iż adresatem normy zawartej w art. 206 § 3 k.k.w. jest urząd skarbowy, jako organ postępowania wykonawczego właściwy do wykonywania orzeczeń o przepadku (art. 27 k.k.w.). Drugi Urząd Skarbowy w R., po uzyskaniu akceptacji dla swojego stanowiska od Izby Skarbowej w Warszawie, ponownie przekazał wniosek Anny R. do rozpoznania Sądowi Okręgowemu w R.

W tej sytuacji, postanowieniem z dnia 8 listopada 2006 r. Sąd Okręgowy w R., orzekając w trybie określonym w art. 13 § 1 k.k.w., stwierdził, że sporny wniosek powinien być rozpoznany przez Drugi Urząd Skarbowy w R. W ocenie Sądu Okręgowego, podstawą właściwości urzędu skarbowego do rozpoznania - wniosek o rozłożenie na raty równowartości orzeczonego przepadku jest art. 27 k.k.w., albowiem ani ten przepis, ani też żaden inny przepis prawa nie przewiduje tego rodzaju udziału sądowych organów egzekucyjnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji (poza wskazanymi w art. 842 k.p.c. i art. 190 § 2 k.k.w.).    Przeczytaj pełną treść

 

 W mojej byłej firmie miała miejsce kontrola podatkowa za lata 2004-2006. Wykryto uszczuplenie na podatku VAT i wydano wyrok nakazowy w postaci kary pieniężnej. Czy jednak US, mimo uprawomocnienia wyroku, mógłby ponownie wszcząć postępowanie? Czy możliwa jest druga kontrola podatkowa? Boję się, że nie skończy się tylko na karze pieniężnej, bo zaległość podatkową miałem ogromną (kilkaset tysięcy). Nie jestem też w stanie spłacić jej jednorazowo. Jakie są szanse, by płatność rozłożyć na raty? Czy złożyć wniosek o rozłożenie na raty? Co mi grozi za to, że nie wpłacę jednorazowo całej kwoty?

W przypadku braku zapłaty podatku wynikającego z decyzji urzędu skarbowego będzie Pan zobowiązany ponieść wszelkie konsekwencje związane z brakiem zapłaty podatku w terminie.

Zgodnie z art. 51 Ordynacji podatkowej (w skrócie: O.p.) zaległością podatkową jest niezapłacony w terminie podatek, zaliczka na podatek, rata podatku. Od zaległości podatkowej naliczane są odsetki za zwłokę, o czym mówi art. 53 O.p.

Jeżeli po wydaniu wyroku należność z tytułu podatku nie zostanie przez Pana uregulowana, to w dalszym ciągu naliczane będą odsetki za zwłokę, które będzie Pan zobligowany zapłacić.

(...) W Pana sytuacji oznacza to tyle, że ponieważ postępowanie podatkowe zazwyczaj trwa dłużej niż 2 miesiące, nawet w przypadku niewielkich szans na uzyskanie ulgi, opłaca się złożyć wniosek o rozłożenie na raty należności, gdyż przynajmniej na jakiś czas zostanie wstrzymane naliczanie odsetek.

Kolejną konsekwencją braku zapłaty podatku w terminie jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego i obarczenie Pana kosztami egzekucyjnymi. Niemniej należy pamiętać, że do skutecznego wszczęcia postępowania egzekucyjnego wymagane jest zarówno doręczenie upomnienia, jak i doręczenie Panu tytułu wykonawczego.

Warto zaznaczyć, że może Pan także zwrócić się z wnioskiem o wstrzymanie postępowania egzekucyjnego. Powyższe może Pan argumentować właśnie toczącym się postępowaniem o rozłożenie na raty. W przypadku gdy organ przychyli się do wniosku o rozłożenie należności na raty, prowadzenie względem Pana postępowania egzekucyjnego będzie bezzasadne.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zabezpieczeniami zdrowotnymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Wniosek o rozłożenie na raty
(...) Warto zastanowić się, jakie elementy warto byłoby zawrzeć - wniosek o rozłożenie na raty. We wniosku powinna się więc przede wszystkim znaleźć nazwa banku, dane i adres kredytobiorcy, a także numer umowy kredytowej, której dotyczy cała sprawa. Wniosek o rozłożenie na raty w dalszej jego części należałoby przedstawić uzasadnienie, powołując przy tym argumenty przemawiające za rozłożeniem długu na raty. Nie jestem w stanie określić, jakich konkretnie argumentów powinna Pani we wniosku użyć, aby przekonać bank – zależy to bowiem od konkretnych okoliczności danej sprawy. Okolicznościami takimi mogą być: pogorszenie sytuacji finansowej (utrata pracy), zdarzenia losowe, np. choroba itp.

Podatek od sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat od uzyskania tytułu prawnego
Przydział mieszkania spółdzielczego należał mi się od 1996 r., kiedy wpłaciłam wkład budowlany zgodnie z umową. Spółdzielnia zażądała jednak dodatkowej dopłaty, która rzekomo wynikała z ostatecznego rozliczenia, odmawiając jednocześnie wydania mi przydziału – było to niezgodne z prawem. Nie zapłaciłam, więc podano mnie do sądu, a sprawa trwała osiem lat i orzeczono, że powinnam otrzymać przydział mieszkania już dawno. Po tej sprawie, dwa lata później, sprzedałam mieszkanie i większość uzyskanej kwoty przeznaczyłam na nabycie nowej nieruchomości, ale nie posiadam wszystkich rachunków. Czy przedstawiona sytuacja wpływa jakoś na ewentualne zwolnienie z obowiązku podatkowego? Jakie dowody zakupu (tzn. przeznaczenia środków na cele mieszkaniowe) należałoby przedstawić? Czy mogę złożyć wniosek o rozłożenie na raty podatku?

Utrata płynności finansowej i upadłość - wniosek o rozłożenie na raty
Prowadzę z synem spółkę cywilną. Po spłaceniu (kredytem bankowym) w lutym 2009 dużego zadłużenia z tytułu niezapłaconych terminowo faktur przysłano nam mailem notę odsetkową do zapłacenia. Jest to wysoka kwota i nie jesteśmy w stanie jej zapłacić z bieżącej działalności w tym terminie i w takiej wysokości. Z naszych wyliczeń wynika, że jesteśmy w stanie tę kwotę spłacać w ratach (przez ok. 30 miesięcy). Co w tej sytuacji możemy zrobić? Czy złożyć wniosek o rozłożenie na raty?

Umorzenie lub zmniejszenie podatku od zysku ze sprzedaży mieszkania
(...) Według mnie, jeżeli córka nie poniosła nakładów na mieszkanie oraz nie zapłaciła podatku od spadku, wówczas niestety opodatkowaniu podlegać będzie cała kwota uzyskana przy sprzedaży mieszkania (według stawki 19%). Generalnie córka mogłaby złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o rozłożenie na raty tego podatku (należy określić we wniosku liczbę rat oraz termin ich spłaty oraz wniosek odpowiednio umotywować) lub wniosek o umorzenie podatku (taki wniosek należy bardzo rzetelnie umotywować, powołując się na ciężką sytuację majątkową itp.). Decyzja w zakresie umorzenia bądź rozłożenia podatku na raty jest podejmowana przez organ podatkowy w drodze uznania administracyjnego (kwestia ta uzależniona jest od całokształtu sytuacji osobistej i majątkowej podatnika).

Przedawnienie długu u operatora telefonii komórkowej - wniosek o rozłożenie na raty
Parę lat temu prowadziłem działalność gospodarczą, ale niestety wpadłem w tarapaty i zbankrutowałem. Ponieważ nie miałem pieniędzy na zapłacenie zobowiązania w stosunku do operatora komórkowego, poprosiłem o rozłożenie należności na raty. Wniosek o rozłożenie na raty nie został przyjęty - operator nie wyraził na to zgody, więc nie zapłaciłem, bo nie miałem takiej sumy. Nie dawno dostałem pismo z firmy windykacyjnej z wezwaniem do zapłaty – dotyczy ono zadłużenia z tytułu należności głównych oraz odsetek za zwłokę, na podstawie umowy przelewu wierzytelności z 2008 r., zawartej z operatorem komórkowym. Nie posiadam żadnych dokumentów odnośnie tej sprawy, bo działo się to bardzo dawno temu, a ja w tym czasie kilkakrotnie się przeprowadzałem. Bardzo proszę o informację, czy przedawnienie może dotyczyć tej sprawy, a jeżeli tak, to jakie kroki muszę podjąć?

Postępowanie upominawcze i nakaz zapłaty za stare rachunki
Dostałem z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym za abonament od dostawcy telewizji cyfrowej z 2001 r. Czy powinienem zgłosić sprzeciw, czy zgodzić się na rozłożenie długu na raty? Dodam, że mam trudną sytuację materialną.

Wybrane opinie naszych klientów:

Jestem w 100% zadowolony! Rzetelne, profesjonalne podejście do sprawy, gruntowne jej wyjaśnienie – będę Was polecał każdemu. Dziękuję i pozdrawiam.

Mateusz

Odpowiedź na pytanie jest wyczerpująca i rzeczowa, bez prawniczych zawijasów. Zrozumiała i pomocna dla każdego. Superserwis, polecam.

Andrzej

Z porady jestem bardzo zadowolony. Była rzeczowa i myślę, ze wyczerpująca. Na odpowiedź nie musiałem długo czekać. No i nie musiałem się nigdzie ruszać, sprawę załatwiłem w domu :)))

Polecam

Andrzej

Bardzo dobre i przydatne porady dzięki którym mogłam uniknąć niektórych błędów i trafnie rozwiązać swoją sytuację. Bardzo dziękuję. Polecam wszystkim zainteresowanym.

Katarzyna

Wszystkim, którzy szukają fachowej porady prawniczej szczerze polecam serwis ePorady24. Nie bójcie się, nie zawiedziecie się na pewno! Ja jestem bardzo zadowolona z obsługi, chociaż na początku miałam opory przed skorzystaniem z tej formy porady. A tu proszę: szybko, fachowo, rzetelnie, bez wychodzenia z domu i bez stresu.
Dziękuję mojemu prawnikowi za cierpliwość. Mogłam się zastanowić, przeanalizować odpowiedź i w razie wątpliwości zadać kolejne dodatkowe pytanie. Korzystałam wcześniej z porad w kancelariach prawnych i wychodziłam niedoinformowana i niezadowolona. Jeżeli będę jeszcze kiedyś potrzebowała porady prawnej, na pewno skorzystam z tego serwisu.

Grażyna

Serdecznie dziękuję za fachową poradę. Dzięki Panu, Panie Tomaszu Ciasnocha, mogę jeść, mogę spać… mogę żyć. Dziękuję za jasną, rzetelną i zrozumiałą odpowiedź. Jeżeli kiedykolwiek będę miała jakiś prawniczy problem (choć modlę się, żeby nie), na pewno skorzystam z Waszych usług. Jestem również przekonana, że usługa, którą otrzymałam, w pełni była warta ceny, którą zapłaciłam. Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi na moje pytania.

Z wyrazami głębokiego szacunku,

Urszula

Bardzo dziękuję za porady, które mi dużo pomogły w mojej sprawie. Sąd uwzględnił moje argumenty, które doradzał mi Pan Krzysztof Bigoszewski. Jeszcze raz dziękuję.

Serdecznie pozdrawiam,

Piotr

Fachowa i rzetelna informacja. Tak piszą wszyscy i to jest prawda. Ja chcę dodać cos więcej: ZAUFANIE – dotyczy to obu stron. Wysyłając nasze pieniądze, ufamy, że otrzymamy informację. Otrzymujemy ją, wysyłając tylko kopię lub zdjęcie „papierka” potwierdzającego wpłatę. Spróbujcie to zrobić, kupując bilet lotniczy!

Pozdrawiam i życzę wielu klientów,

Mariola

Nie będę ukrywał, że taka forma porad prawnych zawsze na początku budzi pewne wątpliwości. Jednak po otrzymaniu odpowiedzi na moje pytania mogę stanowczo stwierdzić, że ta forma daje większe korzyści dla klienta, gdyż po otrzymaniu pytania prawnik ma czas, aby w sposób rzetelny przygotować się do odpowiedzi, a nie zdawkowo odpowiedzieć na pytanie. Przede wszystkim dziękuję Pani Irenie, która była ze mną, a nie przeciwko mnie. Pozdrawiam i do „następnego problemu”.

Radosław

Bardzo profesjonalna obsługa i naprawdę fachowe doradztwo. Odpowiedź mi wiele wyjaśniła i dalej będę korzystać z tych usług, bo sprawa, o którą pytałam, nie była prosta, więc wolę, by prowadził tą sprawę specjalista, więc sukces murowany.

Pozdrawiam,

Krzysztofa

Przeczytaj wszystkie opinie »

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »