Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło
do naszego prawnika specjalisty.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o pozwolenie na budowę

Starosta albo wojewoda odpowiednio do przepisów prawa budowlanego po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę wydaje stosowne pozwolenie. Więcej na temat formalnych wymogów dotyczących napisania oraz złożenia wniosku o pozwolenie na budowę czytaj w artykule.

 Wymóg ten wynika z art. 122 ust. 2 P.w., zgodnie z którym pozwolenie wodnoprawne wymagane jest na wznoszenie obiektów budowlanych oraz wykonywanie innych robót na obszarach bezpośredniego zagrożenia powodzią, jeśli wydano m.in. decyzje, o których mowa w art. 82 ust. 3 pkt 1 P.w. (tj. wyżej wymienioną decyzję zwalniającą). Wniosek o udzielenie pozwolenia składa się do marszałka województwa właściwego ze względu na miejsce korzystania z wnioskowanego pozwolenia (art. 140 ust. 2 pkt 5 P.w.). Wniosek musi zawierać operat wodnoprawny, który składa się z części opisowej oraz graficznej, szczegółowe wymogi zawarte są w art. 132 P.w. Pozwolenie wydaje się w formie decyzji administracyjnej, na czas ograniczony.

4. Pozwolenie na budowę   Ostatnim etapem jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Pozwolenie to wydaje – już na zasadach ogólnych – na wniosek zainteresowanego właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej (starosta, a w przypadkach określonych w art. 82 ust. 3 i 4 Prawa budowlanego – wojewoda). Do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę należy załączyć decyzję o wydaniu pozwolenia wodnoprawnego.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 We wniosku o pozwolenie na budowę powinien Pan więc zawrzeć prośbę o udzielenie zgody na odstępstwo od warunków technicznych polegające na możliwości wybudowania garażu tuż przy granicy działki. W uzasadnieniu może się Pan powołać np. na to, że nie jest możliwe zachowanie wymaganych odległości ze względu na rozmiary działki.

Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć w wydziale architektoniczno-budowlanym starostwa powiatowego.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dn. 28 kwietnia 2006 r. (sygn. akt: II OSK 794/05) orzekł, że pozwolenie na budowę przy granicy nieruchomości może być wydane wyłącznie wyjątkowo, gdy istnieją ku temu szczególnie uzasadnione przyczyny.

W tym miejscu warto zastanowić się, jakie rzeczy będzie brał pod uwagę organ, rozpatrując Pana wniosek.    Przeczytaj pełną treść

 

 Rozmiary oraz usytuowanie budynków nie mogą naruszać przepisów dotyczących przesłaniania i nasłonecznienia budynków oraz przepisów przeciwpożarowych (§ 13, 60, 271-273 rozporządzenia).

Opisane powyżej zasady zabudowy w granicy lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m wynikają ze znowelizowanych przepisów. Nie stosuje się ich, jeżeli przed dniem 8 lipca 2009 r.:

  • został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i wnioski te zostały opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów;
  • zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.


Natomiast co do kwestii odległości obiektu budowlanego od drogi publicznej nadmieniam, że zagadnienie to zostało uregulowane w art. 43 ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z nim odległość budynku od drogi publicznej będzie zależna od rodzaju tej drogi.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło
do naszego prawnika specjalisty.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Budowa garażu mimo braku zgody sąsiada na budowę w granicy działki
Jestem rolnikiem i toczę spór z sąsiadem. Spór dotyczy garażu w granicy działki wybudowanego przez mojego sąsiada mimo braku mojej zgody. Wielkość działki pozwala na usytuowanie budowy w innym miejscu! Co na ten temat mówi Prawo budowlane? Czy sąsiad mógł budować się w granicy działki mimo braku mojej zgody na budowę?

Budowa garażu a wniosek o pozwolenie na budowę
Chcę dobudować garaż do ściany budynku na odrębne zezwolenie na budowę. Aby zachować przepisową odległość od granicy działki, sąsiad zgodził się sprzedać mi pas ziemi o powierzchni 60 m 2 , bo tyle wystarcza. Pas kupowanej ziemi miałby kształt klina, aby wyprostować granicę działki biegnącą dla nas niekorzystnie po skosie, tworząc niewygodny do zagospodarowania bok działki. Chcę złożyć wniosek o zezwolenie na budowę, nie czekając na podział geodezyjny. Jak zawrzeć umowę z sąsiadem, aby urząd uznał, iż odległość od granicy jest zachowana i nie odrzucił wniosku o zezwolenie na budowę? Czy może to być np. spisana umowa dzierżawy, która następnie ma być przekształcona w docelową umowę kupna po podziale geodezyjnym?

Rozbiórka stodoły bez składania wniosku o pozwolenie

Stałem się właścicielem nieruchomości z zabudowaniami. Odremontowałem dom, ale stara stodoła nadaje się tylko do rozbiórki. W starostwie powiedziano mi, że muszę złożyć wniosek o zezwolenie na rozbiórkę, do którego trzeba dołączyć bardzo dużo dokumentów. Czy mogę jakoś uniknąć tej procedury?Budowa domu krok po kroku – niezbędna dokumentacja

Niedawno zakupiłem działkę budowlaną. Chciałbym rozpocząć budowę, ale domyślam się, że muszę najpierw załatwić wszelkie formalności cywilno-prawne związane z tą działką. Dlatego też chciałbym zapytać, jakie muszę złożyć wnioski przed rozpoczęciem budowy i gdzie, w jakich urzędach. Chodzi mi o przedstawienie (na przykład w punktach), jak przebiega budowa domu krok po kroku od strony formalnej.Budowa myjni samochodowej na terenie parkingu podziemnego

Planuję wybudować myjnię samochodową na terenie podziemnego parkingu centrum handlowego (w obrębie istniejącego budynku). Konieczne będzie wybudowanie ścian, wstawienie bram, zainstalowanie mediów oraz potrzebnego sprzętu. Czy taka inwestycja wymaga pozwolenia na budowę, czy wystarczy zgoda nadzoru technicznego centrum handlowego?Prace budowlane w budynku będącym przedmiotem współwłasności
Artykuł omawia najczęściej wykonywane prace budowlane w istniejącym budynku z uwzględnieniem problemów, które pojawiają się, gdy budynek jest własnością kilku osób.

Wybrane opinie naszych klientów:

Po raz pierwszy skorzystałem z tego typu usługi przez internet i jestem pod bardzo wielkim wrażeniem waszego profesjonalnego serwisu. Szczególne podziękowania dla pana Jakuba Bonowicza za przygotowanie dokumentów i udzielenie wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie moje pytania.

Piotr

Bardzo szybka i staranna odpowiedz! Wątpię, czy tyle wyjaśnień uzyskałabym w czasie bezpośredniej wizyty u prawnika, i za tak rozsądną cenę! Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Teresa

Jestem bardzo zadowolony ze współpracy. Opinia szybko, rzeczowo i bez ogródek, z zarysem najbliższej perspektywy! Będę korzystał z tej formy aż do momentu, w którym udzielę pełnomocnictwa. Następnym razem nie przegapię odpowiedniego momentu, gdyż w prawie jest jak w medycynie: do lekarza trzeba się zgłosić jak najszybciej.

Pozdrawiam,

Sławek

Z tego rodzaju usługi korzystałam pierwszy raz. Zadałam pytanie w nocy, rano miałam wycenę, a po południu już odpowiedź. Bardzo czytelną i jasną. Po pytaniach dodatkowych też odpowiedzi były szybkie i zrozumiałe nawet dla laika.

Małgorzata

Odpowiedź szybka, rzetelna, w pełni wyczerpująca, a co najważniejsze – bez wychodzenia z domu.

Pozdrawiam,

Anna

Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.

Dziękuję i pozdrawiam cały zespół,

Roksana

Szybka i fachowa odpowiedź na moje pytanie. Oby tak dalej. Dlaczego tak nie robią inni prawnicy?

Arkadiusz

Porada przez serwis www z państwa strony oceniam na 6+. Fachowo i na temat – jednak największą zaletą tego typu porad jest to, iż można się do niej przygotować, tak by żadne z naszych pytań nie uciekło i nie zostało bez odpowiedzi. Jeszcze raz dziękuję za szybką i rzetelną poradę.

Dziękuję,

Paweł

Jestem bardzo zadowolona. Państwa porada zapobiegła mojej naiwności. Dzięki temu nie popełniłam błędu, który być może drogo by mnie kosztował.

Powodzenia,

Mirosława

Odpowiedź niemal błyskawiczna, pełna i wyczerpująca, a jednocześnie napisana prostym i zrozumiałym dla laika językiem. Wielkim plusem jest możliwość bezpłatnego zadawania dodatkowych pytań. Na pewno będę wszystkim polecała ten portal. Dziękuję i pozdrawiam.

Zofia

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »