Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o alimenty uzasadnienie

Chcesz złożyć wniosek o alimenty, ale uzasadnienie wniosku sprawia Ci problem? Zobacz poniższe porady prawne i dowiedz się, jak napisać wniosek o alimenty oraz jego uzasadnienie. A jeśli nadal będziesz miał kłopoty - zwróć się do nas, z przyjemnością Ci pomożemy.

 Ojciec dzieci jest zobowiązany do łożenia na utrzymanie swoich dzieci. Zakres jego obowiązku alimentacyjnego jest uzależniony od uzasadnionych potrzeb dzieci, a także od możliwości zarobkowych i materialnych ojca dzieci.

Kwota alimentów jakich Pani może żądać jest uzależniona od tego jakie potrzeby mają dzieci, jakie możliwości finansowe ma ich ojciec, w jakim stopniu Pani zaspokaja potrzeby dzieci, kto na co dzień opiekuje się dziećmi, a także od tego w jakim stopniu ojciec dzieci interesuje się nimi i kontaktuje z nimi.

Uzasadnione potrzeby dzieci to te związane z zapewnieniem dzieciom pożywienia, ubrania, należytych warunków nauki, zabawy, wypoczynku, rekreacji, a także mieszkania i te związane ze stanem zdrowia dzieci. Usprawiedliwione potrzeby dzieci to te, których zaspokojenie zapewni im prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy, odpowiedni do wieku i uzdolnień dzieci.

Ojciec dzieci ma dobre warunki finansowe i materialne skoro zarabia ok. 7-8 tys. miesięcznie, a także posiada kosztowne hobby oraz wynajmuje sobie duże mieszkanie.

Należy pamiętać, że dzieci mają prawo do równej stopy życiowej swoich rodziców. Skoro ojciec dzieci żyje na wysokiej stopie życiowej, jego dzieci mają prawo do ubiegania się o takie alimenty, które pozwoliłyby im na życie na podobnym poziomie jak ich ojciec.

Jeżeli ojciec dzieci łoży na ich utrzymanie kwoty, które nie wystarczają na zaspokojenie uzasadniony potrzeb dzieci i nieodpowiednie do jego możliwości zarobkowych może Pani wystąpić w imieniu dzieci, do sądu z pozwem o alimenty.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Do pozwu o alimenty należy dołączyć:

  • odpis pozwu wraz z załącznikami (dla strony przeciwnej);
  • odpisy aktów urodzenia (jeżeli dzieci pochodzą spoza małżeństwa, to odpisy muszą być pełne, a nie skrócone);
  • zaświadczenie o wysokości dochodów.


W uzasadnieniu pozwu należy przytoczyć wszelkie dowody potwierdzające okoliczności świadczące o niewywiązywaniu się ojca dzieci z obowiązku alimentacyjnego oraz wskazać źródła i kwoty dochodów, jakie osiąga pozwany, a także opisać jego stan majątkowy.

Po przeprowadzeniu postępowania (ustaleniu możliwości zarobkowych i majątkowych pozwanego) sąd wyda wyrok, któremu nada klauzulę wykonalności z urzędu. Po nadaniu wyrokowi klauzuli wykonalności będzie Pani mogła dochodzić kwot zasądzonych rat alimentacyjnych w drodze postępowania egzekucyjnego.    Przeczytaj pełną treść

 

 Przyjmuje się, że podwyższenie alimentów następuje wówczas, gdy zwiększeniu uległy potrzeby uprawnionego albo wzrosły możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Natomiast obniżenie alimentów jest uzasadnione zmniejszeniem się potrzeb uprawnionego lub pogorszeniem sytuacji majątkowej i materialnej zobowiązanego. Strona występująca o podwyższenie alimentów musi przy tym uzasadnić, że nastąpiły zmiany stosunków, na które powołuje się w pozwie.

Gdy sąd będzie orzekał o podwyższeniu alimentów, najpierw ustali, czy nastąpiła tzw. zmiana stosunków uzasadniająca takie żądanie. W tym celu porównuje uzasadnione potrzeby dziecka z zarobkowymi i majątkowymi możliwościami zobowiązanego, które występowały w dniu orzeczenia alimentów w dotychczasowej wysokości, ze stanem istniejącym w dniu orzekania o podwyższeniu alimentów.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Uzasadnienie pozwu
Moja żona złożyła pozew rozwodowy bez orzekania o winie (z czym się zgadzam), jednak w uzasadnieniu przedstawiła wszystko w sposób bardzo jednostronny. Wygląda to tak, jakbym był winny. Żona przyznała mi rację i chciała zmienić treść uzasadnienia, ale okazało się, że jest to niemożliwe. Dowiedziała się także, że nie ma to większego znaczenia. Mam obawy, że może być inaczej. Czy powinienem dążyć do zmiany treści uzasadnienia? Dodam, że nie mamy dzieci, a majątek został podzielony.

Uzasadnienie decyzji
Elementy, które decyzja winna zawierać ze szczególnym uwzględnieniem tematyki uzasadnienia.

Uzasadnienie rozwiązania bezzwłocznego umowy przez pracownika
W artykule omówiono szczegółowe zagadnienia dotyczące rozwiązywania umów o prace przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków względem pracownika. Zwrócono uwagę w szczególności na wymagania oświadczenia woli w zakresie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Wniosek o umorzenie zaległych alimentów oraz o obniżenie zaległych alimentów
Mój narzeczony otrzymał rozwód z byłą żoną, a sąd przyznał alimenty w wysokości 500 zł na ich 2-letniego syna. Mój mąż od tamtej pory jest bezrobotny. Mimo to płacił alimenty, ale niepełne. Nie zawsze też brał pokwitowania. Teraz jego była żona chce wyegzekwować zaległe alimenty, ale żądała najpierw zbyt dużej kwoty. Miałam już to zgłosić na policję jako wyłudzenie alimentów, ale wtedy kobieta obniżyła wysokość żądania. Czy mogę jednak zgłosić próbę wyłudzenia zaległych alimentów? Mój narzeczony chce złożyć wniosek o umorzenie zaległych alimentów. Czy jest sens? Jednocześnie chcemy złożyć wniosek o obniżenie alimentów. Czy mamy na to szansę?

Wniosek o odpis dokumentu a pełnomocnictwo
Mieszkam za granicą i potrzebuję odpisu (zaświadczenia) o moim stanie cywilnym. W ambasadzie powiedziano mi, że może je pobrać dla mnie np. mama, jednak w urzędzie stanu cywilnego jej odmówiono. Czy faktycznie muszę sama pojechać do Polski po zwykły dokument?

Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych
Trwa ciągnący się od kilku lat proces o podział wspólnej nieruchomości (kamienica) o wartości ok. 3 mln zł, w której posiadam 15% udziału. Koszty postępowania przypadające na mnie wyniosą ok. 12 tys. zł. Czy jako rencista z niewielkimi dochodami mogę złożyć do sądu wniosek o częściowe zwolnienie z kosztów?

Wybrane opinie naszych klientów:

Zarówno szybkość udzielenia odpowiedzi (niecałe 9 godzin), jak i sama treść odpowiedzi w pełni mnie satysfakcjonują.

Piotr

Rewelacyjny serwis, niemający żadnego odpowiednika w internecie w kraju, jak i na świecie. Fachowe, na najwyższym poziomie porady prawne, udzielane z ogromnym zaangażowaniem i troską o dobro klienta. Osobiście składam podziękowanie panu Jakubowi Bonowiczowi za pomoc i udzielenie profesjonalnych porad.

Leszek

Bardzo dobra opinia. Polecam gorąco serwis eporady24.pl. Dzięki poradom, jakie otrzymałem, zaoszczędziłem 5000 zł ;) Pozdrawiam gorąco cały zespół eporady24.pl.

łukasz

Jestem bardzo mile zaskoczona profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłam serwis znajomym, bo warto! Odpowiedzi szybkie, rzeczowe i zrozumiałe dla zwykłego obywatela.

Pozdrawiam,

Madzia

Z pośród zebranych przeze mnie opinii ta okazała się najpełniejsza. Z pewnością będę polecał ten serwis wszystkim swoim znajomym (jakość i przystępna cena).

Dawid

Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.

Pozdrawiam,

Piotr

Porada przez serwis www z państwa strony oceniam na 6+. Fachowo i na temat – jednak największą zaletą tego typu porad jest to, iż można się do niej przygotować, tak by żadne z naszych pytań nie uciekło i nie zostało bez odpowiedzi. Jeszcze raz dziękuję za szybką i rzetelną poradę.

Dziękuję,

Paweł

5 na 5, a może nawet 6 na 5! Panie Łukaszu, serdecznie dziękuje za Pana wyczerpujące odpowiedzi. Szczerze, w ramach usługi która świadczycie Państwo dostałem dużo więcej niż oczekiwałem. Polecam Państwu a sam tu na pewno wrócę.

Michał

Rewelacja!!! Porada profesjonalnie przedstawiona, poparta stosownymi artykułami, a jednocześnie jasna i zrozumiała dla przeciętnego obywatela. Dla mnie rewelacja, a prawnik, który udzielał mi odpowiedzi – to mistrzostwo świata.

Serdecznie dziękuję,

Tomasz

Szybko, rzetelnie, obszernie, zrozumiale, za konkurencyjną cenę, a w jej ramach możliwość zadawania pytań dodatkowych. Gorąco polecam ePorady24.pl.

Danuta

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »