Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co powinien zawierać wniosek egzekucyjny?

Autor: Janusz Wyląg • Opublikowane: 05.08.2009

Uzyskaliśmy już tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności do egzekucji długu u naszego dłużnika, co powinniśmy następnie zrobić, aby szybko i sprawnie odzyskać nasze należności? – tego dowiemy się z poniższego artykułu, a w szczególności, co powinien zawierać wniosek egzekucyjny.

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Po uzyskaniu tytułu egzekucyjnego z klauzulą wykonalność tzw. tytułu wykonawczego otwiera nam się droga postępowania egzekucyjnego.

 

Przepisy postępowania cywilnego nie wymagają, aby wzywać dłużnika do wykonania nałożonego na niego obowiązku jeszcze przed złożeniem wniosku o wszczęcie egzekucji. Jednakże w przypadku gdy pomiędzy uzyskaniem tytułu wykonawczego a złożeniem wniosku egzekucyjnego upływa sporo czasu, wskazane jest wysłanie takiego wezwania w formie listu poleconego.

 

Należy pamiętać, że w przypadku gdy np. dłużnik zmarł, a my złożymy wniosek o wszczęcie egzekucji, poniesiemy koszty postępowania egzekucyjnego ze względu na bezcelowe jego wszczęcie – zgodnie z art. 49 ust. 4 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

 

Warto także wiedzieć, że uzyskanie tytułu wykonawczego skutkuje przerwaniem przedawnienia roszczenia objętego tym tytułem, a termin przedawnienia biegnie na nowo i zgodnie z art. 125 § 1 Kodeksu cywilnego upływa po 10 latach. Powyższy termin biegnie również na nowo od wydania przez komornika postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego np. wobec jego bezskuteczności.

 

Złożenie wniosku egzekucyjnego z przedawnionym tytułem wykonawczym oczywiście jest dozwolone i – w przypadku bierności dłużnika – niewykluczone, że egzekucja zostanie przeprowadzona, a wierzyciel zaspokojony. Jednakże należy liczyć się z możliwością wytoczenia przez dłużnika powództwa przeciwegzekucyjnego na podstawie art. 840 § 1 pkt. 3 K.p.c.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wniosek egzekucyjny jest pismem procesowym, które – oprócz wymogów z art. 126 K.p.c., czyli:

 

 1. oznaczenia sądu (lub komornika), do którego jest skierowane, podania imion i nazwisk lub nazw stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
 2. oznaczenia rodzaju pisma,
 3. podania osnowy wniosku lub oświadczenia oraz dowodów na poparcie przytoczonych okoliczności,
 4. podpisu strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
 5. wymienienia załączników

 

– powinno zawierać wskazanie świadczenia, które ma być spełnione, oraz sposóbu egzekucji, a do wniosku lub żądania należy dołączyć tytuł wykonawczy w oryginale.

 

Wskazanie świadczenia polega na opisaniu obowiązku dłużnika wynikającego z tytułu wykonawczego, czyli zapłaty kwoty, wydania rzeczy, nieprzeszkadzania w czynnościach. Należy w miarę posiadanych informacji dokładnie wskazać świadczenia. Wskazując na wydanie rzeczy, trzeba ją dokładnie opisać poprzez podanie wszystkich jej cech oraz w miarę możliwości numerów seryjnych, miejsca położenia.

 

Poprzez podanie sposobów egzekucji wierzyciel obowiązany jest do wskazania składników majątku, z których ma zostać przeprowadzona egzekucja. Sposobami egzekucji świadczeń pieniężnych są:

 

 • egzekucja z ruchomości,
 • egzekucja z wynagrodzenia za pracę,
 • egzekucja z rachunków bankowych,
 • egzekucja z innych wierzytelności,
 • egzekucja z innych praw majątkowych,
 • egzekucja z nieruchomości,
 • egzekucja z ułamkowej części nieruchomości i użytkowania wieczystego,
 • egzekucja ze statków morskich.

 

W zasadzie wierzyciel obowiązany jest do wskazania jedynie sposobu egzekucji, nie musi wskazywać konkretnych składników majątku, z których ta egzekucja ma zostać przeprowadzona. Jednakże wskazanie takich składników na pewno przyspieszy i ułatwi przeprowadzenie egzekucji.

 

Na szybkość egzekucji wpływa także wskazanie we wniosku egzekucyjnym identyfikatorów dłużnika, a więc dobrze jest podać jego PESEL, NIP, REGON (jeżeli prowadzi działalność gospodarczą), datę urodzenia itp.

 

Zgodnie z art. 126 § 2 w związku z art. 13 § 2 K.p.c. we wniosku egzekucyjnym musi być wskazany adres zamieszkania dłużnika. Nie musi być on równoznaczny z miejscem zameldowania.

 

Wniosek o wszczęcie egzekucji składa się do właściwego sądu lub komornika.

 

Nowelą ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, która weszła w życie 28 grudnia 2007 r., wierzyciel uzyskał uprawnienie do złożenia wniosku egzekucyjnego do dowolnego komornika na ternie całego kraju. Jednakże komornik może odmówić przyjęcia wniosku, jeżeli zaległość w prowadzeniu spraw przekracza 6 miesięcy. Tym samym niewielu komorników, ze względu na zaległości w prowadzeniu spraw, może przyjmować wnioski egzekucyjne skierowane do dłużników zamieszkałych poza obrębem sądu rejonowego, przy którym działają. Należy także pamiętać, że komornik (komornicy), w którego rejonie dłużnik mieszka, niejednokrotnie posiada już informacje o dłużniku i jego majątku, co może zdecydowanie przyśpieszyć przeprowadzenie egzekucji.

 

Należy pamiętać, że od prawidłowości sformułowania wniosku egzekucyjnego zależy niejednokrotnie skuteczności i szybkość przeprowadzenia egzekucji.Stan prawny obowiązujący na dzień 05.08.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VII minus 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Dalszy tytuł wykonawczy

Artykuł omawia aspekty prawne jakie towarzyszą wydaniu przez sąd dalszego tytułu wykonawczego oraz obowiązujące procedury.

Jak pozbyć się niechcianego najemcy?

W artykule omówione zostały zasady rozwiązywania umowy najmu i postępowania na wypadek niewydania lokalu przez najemcę.

Wyjawienie majątku dłużnika

Jak się powszechnie przyjmuje, wyjawienie majątku dłużnika jest pomocniczym sposobem egzekucji. Służy ono uzyskaniu przez wierzyciela informacji o składnikach majątku dłużnika, w celu skierowania do nich egzekucji.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »