Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek dowodowy

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 24.03.2014

Jestem oskarżony o jazdę po pijanemu. Zgodnie z protokołem okoliczności pobrania krwi do badań pobrano ode mnie jedną próbkę. Tymczasem Zakład Medycyny Sądowej miał otrzymać dwie próbki z dnia 18.11.2013 r. – z godziny 13.00 i 14.00. Protokół wspomina tylko o pobraniu krwi o 14 i podaje pasujący nr fiolki. Wyniki są różne (2,4 i 1,99 promila), a biegły opiera się na tym pierwszym. Czy mogę wystosować jakiś wniosek dowodowy, próbując bronić się w tej sytuacji? Czy mam przez to jakieś szanse na złagodzenie wyroku?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z treści Pana pytania i z przesłanych załączników wynika, iż w toku prowadzonego postępowania karnego w dniu 20 listopada 2013 r. Zakład Medycyny Sądowej otrzymał od policji zabezpieczone próbki krwi. Pierwsze pobranie miało miejsce w dniu 18.11.2013 r. o godz. 14:00, i wykazało 2,4 promila, drugie pobranie miało miejsce tego samego dnia o godz. 15:00 i wykazało 1,99 promila.

 

We wniosku dowodowym należy podać oznaczenie dowodu oraz okoliczności, które mają być udowodnione. Można także określić sposób przeprowadzenia dowodu. Innymi słowy – jeżeli dokonano pomiaru alkoholu we krwi, zasadne jest, aby zarówno pierwsze badanie, jak i drugie było podstawą sporządzonej przez biegłego opinii. Wniosek dowodowy może zmierzać do wykrycia lub oceny właściwego dowodu. Należy zatem zapoznać się z pismem prokuratora powołującego biegłego do sporządzenia opinii celem dokładnego sprawdzenia, czy czasem nie doszło już na tym etapie do zawężenia opinii biegłego poprzez oparcie opinii jedynie na badaniu II.

 

Organy prowadzące postępowanie karne są obowiązane badać oraz uwzględniać okoliczności przemawiające zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego. Organy postępowania kształtują swe przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów, ocenianych swobodnie z uwzględnieniem zasad prawidłowego rozumowania oraz wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego. W mojej ocenie jednym z dowodów jest zabezpieczona w dniu 18.11.2013 r. fiolka z Pana krwią, bowiem tylko na tej podstawie możliwe jest określenie, czy Pana stan wskazywał na to, iż poziom alkoholu we krwi rósł, czy taż malał. Nie ma przy tym znaczenia, że korzystniejsze z punktu widzenia Pana interesu jest uwzględnienie drugiej próbki, bowiem wskazuje na mniejszy poziom alkoholu we krwi.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wskazać należy na treść art. 366 § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „przewodniczący kieruje rozprawą i czuwa nad jej prawidłowym przebiegiem, bacząc, aby zostały wyjaśnione wszystkie istotne okoliczności sprawy, a w miarę możności także okoliczności sprzyjające popełnieniu przestępstwa”.

 

W mojej ocenie powyższe działanie organów ścigania wskazuje na naruszenie przepisów postępowania karnego, tj. art. 4 K.p.k., gdyż nie ustalono w sposób należyty stanu faktycznego mającego na celu ustalenie okoliczności sprzyjających popełnieniu przestępstwa. Nadto pragnę zauważyć, iż przy zabezpieczonym materiale biologicznym zasadne jest podjęcie należytej staranności, bowiem materiał ten jest nie do odzyskania. Wydany w sprawie wyrok będzie można próbować uchylić i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania, a to z uwagi na rażące naruszenie przepisów prawa procesowego, czyli art. 4 K.p.k.

 

„Nie jest celowe podnoszenie w środku odwoławczym zarzutu naruszenia przepisu, który określa ogólną zasadę postępowania, bez wskazania jako naruszonych norm szczegółowych, realizujących ową zasadę ogólną” (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. akt IV KK 244/12).

 

Innymi słowy zasadne jest podnoszenie zarzutu naruszenia art. 4 K.p.k. w związku z art. 7 K.p.k. i art. 366 § 1 Kodeksu karnego. Obowiązująca procedura karna nie przewiduje zasady wartościowania dowodów ani też prymatu dowodów korzystnych dla oskarżonego nad dowodami przemawiającymi na jego niekorzyść. Każdy dowód winien mieć zatem tę samą wartość procesową.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Lublinie z dnia 20 czerwca 2012 r., sygn. akt II AKa 98/12: „wyrażona w art. 4 k.p.k. zasada obiektywizmu nie polega na obowiązku interpretowania materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie jedynie na korzyść oskarżonego. Zasada ta nakazuje zachowanie obiektywnego stosunku do stron procesowych i do obiektywnej oceny wszystkich dowodów zgromadzonych w sprawie. Naruszenie zasady in dubio pro reo określonej w art. 5 § 2 k.p.k. może być oceniane jedynie w kontekście całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie. Zasada ta nie może stanowić pretekstu do uproszczonego traktowania wątpliwości”.

 

W mojej ocenie przedstawiony przez Pana stan faktyczny wskazuje, iż organy ścigania działają w sposób nienależyty. Istotne jest także zwrócenie uwagi na fakt, iż otrzymany do badań materiał genetyczny będzie przechowywany w Zakładzie Medycyny Sądowej jedynie przez okres 3 miesięcy od dnia opracowania sprawozdania, po czym zostanie zniszczony. Jako że sprawozdanie zostało sporządzone w dniu 18.11.2013 r., w chwili obecnej materiał winien być już zniszczony, bowiem okres 3 miesięcy już upłynął.

 

Zasadne jest w chwili obecnej skierowanie pisma do sądu/organów ścigania z zapytaniem, dlaczego badaniu podlegała jedynie próbka II, z powołaniem się na treść art. 4 K.p.k. i art. 366 § 1 Kodeksu karnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dowód z opinii biegłego

Jestem stroną w pewnym postępowaniu sądowym. Sąd dopuścił dowód z opinii biegłego. Zwróciłem się z prośbą do biegłego o poinformowanie mnie o miejscu i terminie planowanych badań technicznych nad sprawą. Moja prośba została przemilczana. Czy biegły miał prawo tak postąpić?

 

Przesłuchanie świadka i badanie krwi

Jestem winny w sprawie o włamanie do kiosku. Na miejscu przestępstwa znaleziono ślady mojej krwi. Niedługo mam przesłuchanie jako świadek w tej sprawie. Czy jeżeli nie przyznam się do winy, policja może pobrać mi krew i zbadać DNA?

Konsekwencje jazdy po alkoholu

Jadąc samochodem osobowym, zostałam zatrzymana do kontroli, która wykazała, że mam 0,35 mg/l alkoholu we krwi. Było to około 8 rano, poprzedniego dnia ok. 23 wypiłam trochę alkoholu, ale czułam się dobrze. Zatrzymano mi prawo jazdy kategorii A i B. Jakie mogą być konsekwencje jazdy po alkoholu? Chciałabym poddać się dobrowolnie karze. Prawo jazdy jest mi niezbędne, aby pracować; w pracy mam świetną opinię, nigdy wcześniej nie miałam problemów z prawem. Ponadto muszę wozić chore dziecko do lekarza i na rehabilitację. Czy to mogą być argumenty przemawiające na moją korzyść?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »