.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek do firmy windykacyjnej o obniżenie rat zaległego długu

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 05.06.2015

Mieszkam za granicą, mam niespłacony kredyt w Polsce od 2010 r. Przed rokiem skontaktowałem się z firmą windykacyjną i zawarłem porozumienie, w ramach którego wpłaciłem pierwszą ratę zaległości w wysokości 3000 zł i każdego następnego miesiąca miałem spłacać zaległość po 1000 zł. Wpłaciłem pierwszą ratę i trzy następne. Niestety 1000 zł miesięcznie okazało się być kwotą zbyt wysoką i przestałem płacić. Od tamtego czasu minęło 11 miesięcy. Bardzo chciałbym spłacić ten dług, dlatego złożyłem wniosek o obniżenie raty zaległego długu do 600 zł. Czy jest szansa, że firma windykacyjna uwzględni mój wniosek? Czy są jakieś przepisy, którymi ewentualnie mógłbym się posiłkować w negocjacjach z firmą windykacyjną?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety wyłącznie od dobrej woli wierzyciela, czyli w tym przypadku – skoro dług został sprzedany – firmy windykacyjnej, zależeć będzie, czy Pana wniosek zostanie uwzględniony. Nie ma Pan żadnych środków prawnych, by zmusić czy to bank, czy firmę windykacyjną do zawarcia ugody o takiej treści.

 

Jeśli jednak wierzyciel pozytywnie rozpatrzy Pana wniosek, to proszę dopilnować, aby ugoda została zawarta na piśmie lub przynajmniej fakt jej zawarcia został potwierdzony pismem. Istotne jest to z punktu widzenia dowodowego.

 

Z ostrożności, jeśli wierzyciel skieruje przeciwko Panu sprawę do sądu, warto złożyć przed sądem wniosek o rozłożenie długu na raty. Zgodnie z art. 320 Kodeksu postępowania cywilnego w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie. W piśmiennictwie przyjmuje się, iż takie szczególne wypadki zachodzą, jeżeli ze względu na sytuację rodzinną, zdrowotną i majątkową jednorazowe spełnienie zasądzonego świadczenia przez pozwanego byłoby niemożliwe lub bardzo utrudnione albo narażałoby jego lub osoby mu bliskie na niepowetowane szkody.

 

Proszę pamiętać, że może się zdarzyć tak, iż sąd rozpozna sprawę w trybie nakazowym lub upominawczym. Wówczas sąd na posiedzeniu bez udziału stron wydaje nakaz zapłaty, w którym nakazuje, aby pozwany w ciągu dwóch tygodni od doręczenia mu nakazu zaspokoił roszczenie w całości albo w tym terminie wniósł sprzeciw (zarzuty). W takim wypadku powinien Pan wnieść sprzeciw (zarzuty) od nakazu zapłaty i wnieść o rozłożenie świadczenia na raty, powołując się na swoją sytuację majątkową, rodzinną oraz możliwości zarobkowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »