Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Właściwość urzędu skarbowego i czynności korygujące

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.10.2011

Pół roku temu zarejestrowałem się jako płatnik podatku VAT w urzędzie skarbowym. W zeszłym miesiącu wystąpiłem o zwrot podatku, ale urząd odmówił, złożyłem więc apelację do Izby Skarbowej. Tu okazało się, że wybrałem zły urząd skarbowy – właściwy ze względu na moje miejsce zamieszkania, a nie siedzibę firmy. Izba przekazała sprawę do rozpatrzenia właściwemu (nowemu) urzędowi skarbowemu. Co powinienem teraz zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Prawdą jest, iż zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług „właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”, a nie ze względu na miejsce zamieszkania.

 

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług ani przepisy ordynacji podatkowej czy nawet Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych nie wskazują, co dokładnie należy zrobić w Pańskiej sytuacji; rządzi tu praktyka, a ta jest różna lokalnie.

 

Pewne jest, iż Pańska rejestracja pozostaje ważna i skoro została dokonana w złym urzędzie skarbowym, należy złożyć aktualizację (zaznacza się kwadrat „aktualizacja danych”), druk VAT-R i uwidocznić właściwy miejscowo organ.

 

Co do zwrotu, to skoro Izba przekazała sprawę do rozpatrzenia przez organ właściwy miejscowo, rozstrzygnie on w tym przedmiocie.

 

Moim zdaniem winien Pan skontaktować się z osobą prowadzącą sprawę i dowiedzieć się, czy organ wystąpił do „starego” urzędu skarbowego z wnioskiem (prośbą) o przekazanie dokumentów – jeśli tak, to musi Pan rozliczać się po prostu na bieżąco z „nowym” urzędem skarbowym. Jeśli nie, to może Pan wystąpić sam z wnioskiem do „starego” organu podatkowego o przekazanie dokumentacji „nowemu” organowi.

 

Najważniejszą rzeczą jest tu ustalenia tego, co już przekazał „stary” organ „nowemu”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I - 0 =

»Podobne materiały

Aktualizacja danych w urzędzie skarbowym

Od maja 2009 r. jestem w GB, gdzie mam pracę na 3,5 roku. Podatki są odprowadzane tu, w Polsce wcześniej nie pracowałem, nie mam rodziny. Nie złożyłem NIP-3 w polskim urzędzie. Czy powinienem dokonać aktualizacji danych w urzędzie skarbowym? Czy mam w kraju rozliczać podatek? Jak uniknąć podwój

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »