.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wkład do zakupu nieruchomości a podział majątku po rozwodzie

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 16.09.2010

Dwa lata temu wzięłam ślub. Wkrótce potem kupiliśmy dom za 300 tys. zł. 240 tys. pochodziło z kredytu hipotecznego, resztę otrzymaliśmy od mojego ojca. Czy w razie rozwodu mężowi należy się połowa wkładu, który otrzymaliśmy od mojego taty?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie pisze Pani co prawda, kiedy otrzymała Pani środki od taty, niemniej niezależnie od tego, kiedy zostały przekazane, stanowią one Pani majątek odrębny. Zgodnie bowiem z art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej” (pkt 1), „przedmioty nabyte przez darowiznę” (pkt 2) oraz „przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego” (pkt 10).

 

Zgodnie natomiast z art. 45 „każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności”.

 

Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.

 

Natomiast odnosząc się do kwestii kredytu bankowego – sąd w sprawie o podział majątku może zobowiązać do spłaty kredytu jednego z małżonków. Nie może jednak ingerować w samą umowę z bankiem – a więc nadal względem banku obydwoje małżonkowie będą zobowiązani do spłaty kredytu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »