Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Większość głosów

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 17.06.2013

W podmiotach, w których decyzje podejmowane są przez organy kolegialne, trudno liczyć na jednomyślność wszystkich decydentów. Dlatego niektóre uchwały podejmowane są większością głosów, przy czym różne są rodzaje większości, które dają możliwość przeforsowania postulowanego rozwiązania.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Określenie większości, która podczas głosowania skutkuje przyjęciem uchwały, istotne jest w szczególności dla organów spółek prawa handlowego czy spółdzielni. W zależności od tego, jakie znaczenie ma uchwała, może ona zostać przyjęta wyłącznie jednomyślnie albo zwykłą, bezwzględną lub kwalifikowaną większością głosów. Dla ważności podejmowanej decyzji, może być wymagane również quorum, czyli obecność określonej, minimalnej liczby członków organu albo obecność osób, które posiadają określoną ilość udziałów lub akcji.

 

Zwykła większość głosów

 

Jeżeli dla podjęcia uchwały wymagana jest zwykła większość głosów, oznacza to, że za jej przyjęciem musi głosować więcej osób, niż jest osób przeciwnych. W przypadku zwykłej większości do wyniku głosowania nie wlicza się głosów wstrzymujących.

 

Bezwzględna większość głosów

 

Wymóg bezwzględnej większości głosów oznacza, że „za” musi być więcej niż połowa osób głosujących. Głosy wstrzymujące się są wliczane do wyniku głosowania – dla podjęcia uchwały głosów aprobujących musi być w sumie więcej niż suma głosów przeciwnych i wstrzymujących. Bezwzględna większość głosów jest najczęściej stosowaną większością dla uchwał podejmowanych przez organy spółek kapitałowych (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Kwalifikowana większość głosów

 

Kwalifikowana większość głosów to wielkość wyrażana procentowo lub ułamkowo. Może się ona odnosić do liczby wszystkich głosów, które mogą być oddane lub do części z nich. Kwalifikowana większość głosów stosowana jest przy podejmowaniu najważniejszych uchwał dotyczących określonego podmiotu (np. uchwała dotycząca zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga większości 2/3 głosów1).

 

Wielkość udziałów a liczba głosów

 

Nie zawsze członkowi ciała kolegialnego przysługuje równa liczba głosów. W przypadku spółek kapitałowych liczba głosów przysługujących wspólnikom lub akcjonariuszom, zależna jest od liczby objętych przez nich udziałów lub akcji. Zaznaczyć przy tym należy, że pewne udziały lub akcje mogą być uprzywilejowane w zakresie prawa głosu (na udział uprzywilejowany w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może przypadać maksymalnie trzy głosy, na akcję uprzywilejowaną w spółce akcyjnej – dwa głosy). Możemy mieć więc do czynienia z sytuacją, w której jeden ze wspólników przegłosuje wszystkich pozostałych udziałowców, ponieważ posiada odpowiednią liczbę głosów ze swoich udziałów.

 

 

 

----------------------------------------

1 Art. 246 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 17.06.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Głosowanie we wspólnocie mieszkaniowej

Artykuł omawia zagadnienia związane z głosowaniem we wspólnocie mieszkaniowej.

Procedura podwyższania kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Opracowanie omawia procedurę podwyższania kapitału zakładowego w spółce z o.o.

Powództwo o uchylenie uchwały oraz powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółki akcyjnej

Artykuł omawia prawne środki zwalczania uchwał walnego zgromadzenia spółki akcyjnej w postaci powództwa o uchylenie uchwały oraz powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały.

Uchylenie uchwały i stwierdzenie nieważności uchwały wspolników w spółce z o.o.

Artykuł omawia przesłanki uchylenia uchwały zgromadzenia wspólników spółki z o.o. oraz przesłanki stwierdzenia nieważności tego typu uchwały.

Powiadamianie o zwołaniu walnego zgromadzenia spółki akcyjnej

Walne zgromadzenie niepublicznej spółki akcyjnej może być zwołane poprzez ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a gdy wszystkie akcje spółki są imienne, również listownie. W przypadku spółek publicznych ustawa nakłada obowiązek publikowania ogłoszenia na stronie internetowe

Zwołanie zgromadzenia w spółce akcyjnej

Zwołanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki akcyjnej wymagane jest dla podjęcia uchwał w przedmiocie najistotniejszych dla spółki spraw. Uprawnienie do zwołania zgromadzenia przysługuje co do zasady zarządowi, jednak w szczególnych przypadkach może tego dokonać również rada nad
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »