



Indywidualne Porady Prawne
Wieczyste użytkowanieWieczyste użytkowanie to prawo podmiotowe dotyczące własności gruntu. Wieczyste użytkowanie zachodzi, gdy osoba fizyczna lub prawna użytkuje grunt należący do skarbu państwa, województwa itp. na 99 lat (najczęściej). Dowiedz się więcej o wieczystym użytkowaniu w naszym serwisie. … Wielu przedsiębiorców prowadzi własne firmy na gruntach będących własnością jednostek samorządu terytorialnego. Taką możliwość daje im prawo użytkowania wieczystego, które w swej formie zbliżone jest do prawa własności. W przepisach regulujących zasady korzystania z użytkowania wieczystego nastąpiły pewne zmiany.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
![]() Izabela Nowacka-Marzeion
… Jednak prawem głównym (nadrzędnym) jest użytkowanie wieczyste, a prawo własności budynków jest prawem związanym (podrzędnym). Oznacza to, że żadne z tych praw nie może stanowić samodzielnie przedmiotu obrotu prawnego. Jeśli zatem w drodze umowy nabędzie Pan własność budynków znajdujących się na gruncie Skarbu Państwa, to przedmiotem umowy musi być również użytkowanie wieczyste gruntu, na którym te budynki są posadowione.
… Jednak nawet zwolennicy poglądu, że jest to posiadanie zależne (z uwagi na fakt, iż użytkowanie wieczyste to prawo na rzeczy cudzej) wskazują na daleko idące podobieństwa posiadania właścicielskiego oraz posiadania w zakresie prawa użytkowania wieczystego. Zarówno zatem prawa użytkowania wieczystego nie można utożsamiać z prawem własności, jak i posiadania w zakresie użytkowania samoistnego nie można utożsamiać z posiadaniem jak właściciel. Konsekwentnie nie można dopuścić, aby posiadanie w zakresie użytkowania wieczystego zostało doliczone do okresu faktycznego wykonywania uprawnień właścicielskich. Chodzi o różne sposoby władania nieruchomością, mimo że w praktyce trudności może nastręczać rozróżnienie posiadania właścicielskiego i posiadania jak użytkownik wieczysty.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
Indywidualne Porady Prawne
Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Treści powiązane
Dział spadku a wieczyste użytkowanie
W sądzie toczy się sprawa o podział spadku (prawo wieczystego użytkowania gruntu i domu). Spadkobierców jest sześcioro, lecz wniosek został sformułowany tak, aby całość przekazana została jednej osobie, ze stosownymi spłatami na rzecz pozostałych. Tymczasem za miesiąc wygasa prawo użytkowania gruntu. Wniosek o przedłużenie wieczystego użytkowania, bądź przekształcenie w prawo własności, muszą jednak złożyć wszyscy aktualni współwłaściciele, ale żaden z nich (poza wnioskodawcą) nie jest tym zainteresowany. Troje spadkobierców od lat przebywa za granicą. Co w takie sytuacji można zrobić? Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – osoba prawna Osoba prawna jest użytkownikiem wieczystym niezabudowanej nieruchomości gruntowej należącej do miasta Poznania. Czy jest jakiś sposób (obie strony wyrażają zgodę) na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności? Prawo wieczystego użytkowania czy zapis służebności? Jestem wdową, ale dwa miesiące temu wyszłam ponownie za mąż. Mieszkam z mężem w jego mieszkaniu, które planuje przepisać na swojego syna lub wnuka. W razie swojej śmierci chciałby mi jednak zagwarantować dożywotnie prawo do zajmowania tej nieruchomości. Gdzie i jaki zapis należy wprowadzić, by do tego doszło? Prawo użytkowania wieczystego działki w rodzinnym ogrodzie działkowym Czy prawdą jest, że Polski Związek Działkowców może na mój wniosek ustanowić prawo wieczystego użytkowania działki na moją rzecz? Moja działka znajduje się na terenie przekazanym przez gminę Polskiemu Związkowi Działkowców w wieczyste użytkowanie. Przekazanie udziałów w spadku w użytkowanie wieczyste Nasze rodzeństwo odziedziczyło po zmarłym ojcu dom – mamy udziały po 1/6. Nieruchomość zamieszkuje jedna z sióstr ze swoim synem i jego rodziną. Siostrzeniec chciałby, byśmy zrzekli się na jego korzyść naszych udziałów. My jednak wolelibyśmy dać mu nasze części w użytkowanie wieczyste. Czy jest to możliwe i jak to przeprowadzić? Mieszkanie w spadku po rodzicach – jak wygląda postępowanie spadkowe? Nasi rodzice niedawno zmarli (najpierw mama, pół roku później – tata) zostawili mieszkanie i dwa testamenty – każdego z nich. W jednym zapisali wszystko sobie nawzajem, a w drugim nam, swoim dwóm córkom – mieszkanie. Po śmierci mamy niczego więc nie załatwiałyśmy, albowiem wszystko zapisała swojemu mężowi – naszemu ojcu. Po jego śmierci postanowiłyśmy przeprowadzić postępowanie spadkowe. Sprawę komplikuje trochę brak aktu notarialnego, są natomiast różne dokumenty, w jednym z nich zawiadamia się rodziców o odłączeniu lokalu od pierwotnej księgi wieczystej i urządzeniu dla tego lokalu oddzielnej księgi i przypisaniu obojgu rodzicom prawa użytkowania wieczystego na zasadach wspólności ustawowej. Jak zatem sprawnie i możliwie tanio przeprowadzić postępowanie spadkowe? Jak wygląda cała procedura?
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale