Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie do zdania egzaminu po zatrzymaniu i oddaniu prawa jazdy

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 29.03.2011

Trzy lata temu wydział komunikacji wydał mi prawo jazdy, które wcześniej na mocy wyroku sądu miałam zatrzymane za wykroczenia drogowe. W zeszłym tygodniu dostałam pismo, że mam zwrócić prawo jazdy, które z powodu błędu urzędnika zostało mi wydane bez zdania egzaminów. Co powinnam teraz zrobić? Przez trzy lata jeździłam z tym dokumentem.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Obawiam się, że będzie Pani musiała zdać egzamin, bez względu na to, czy zwróci Pani dokument, czy też nie. Posiadanie dokumentu prawa jazdy w obliczu tego, że nie zdała Pani wymaganego egzaminu, może spowodować wydanie decyzji o cofnięciu kwalifikacji.

 

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym „kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, którego była pozbawiona na okres przekraczający 1 rok”, zaś „dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje się po zdaniu, przez osobę ubiegającą się o jego wydanie, odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje” (art. 114).

 

Zgodnie z orzecznictwem sądowym przesłanką do orzeczenia przez właściwy organ administracji publicznej obowiązku poddania się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji jest fakt pozbawienia prawa jazdy na okres przekraczający jeden rok i „nie chodzi tu o fizyczną utratę prawa jazdy w postaci dokumentu, lecz o pozbawienie tego prawa i możliwości posługiwania się wskutek wydania jednego z orzeczeń przewidzianych prawem” (wyrok NSA dnia 25.05.1998 r., sygn. akt II SA 437/98, LEX nr 41674).

 

Takim orzeczeniem był wymieniony przez Panią wyrok.

 

Mimo że posiada Pani sam dokument, może Pani zostać w ogóle pozbawiona uprawnień. Bez zdania samego dokumentu nie zostanie Pani skierowana na ponowny egzamin. I kółko się zamyka. Fakt, że dotąd jeździła Pani samochodem, nie powinien mieć dla Pani negatywnych skutków. Nie ma Pani cofniętych uprawnień do kierowania, nie popełniła Pani wykroczenia w związku z tym.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Oczywiście, może Pani kusić los i nadal jeździć samochodem na podstawie rzeczonego dokumentu, jednak ryzykuje Pani.

 

Jeśli zostanie wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, a Pani nadal będzie kierowała samochodem, pierwszym zagrożeniem jest oczywiście mandat i odebranie dokumentu przy rutynowej kontroli – policjanci mają dostęp do bazy i mogą sprawdzić, czy ma Pani uprawnienia. Grozi Pani także odholowanie pojazdu.

 

Jest to jednak najmniej dotkliwe, co może Panią spotkać.

 

Przede wszystkim ryzykuje Pani odpowiedzialnością cywilną w przypadku każdego zdarzenia drogowego.

 

Zgodnie z art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych „zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:

 

  1. wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
  2. wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
  3. nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
  4. zbiegł z miejsca zdarzenia”.

 

Taki zapis znajduje się praktycznie w każdych ogólnych warunkach ubezpieczenia.

 

Reasumując – o wiele lepiej obecnie przejść egzamin kwalifikacyjny niż całą procedurę uzyskiwania uprawnień od początku. Są ośrodki, które umożliwiają przystąpienie do takiego egzaminu w krótkim terminie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami

Otrzymałem zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na jeden rok. Czy będę musiał ponownie zdawać egzamin? Co zrobić, aby przywrócono mi uprawnienie do kierowania pojazdami?

 

Egzamin praktyczny na prawo jazdy

Miałem zatrzymane prawo jazdy na okres dwóch lat. Po tym okresie zacząłem się starać o odzyskanie dokumentu. Zdałem 20.12.2013 r. egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B. Później przystąpiłem do egzaminu praktycznego na prawo jazdy, tej części jednak nie zdałem. Nie pozwolono mi się umówić na nowy termin, ponieważ dokumenty miały wrócić do urzędu miasta, tak też się stało. Obecnie muszę umówić się na nowy egzamin w całości. Czy znów jestem zmuszony zdawać obie części egzaminu? Jak moja sytuacja ma się do art. 49 ustawy o kierujących pojazdami? Czy mój egzamin teoretyczny nie jest ważny przez 6 miesięcy, tak jak w przypadku innych zdających?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »