Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie do urzędu celnego

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.03.2014

Otrzymałem wezwanie do urzędu celnego (załączam), wcześniej byli u mnie strażnicy z psem. Sprawa dotyczy zamówionej przeze mnie z zagranicy paczuszki narkotyków (marihuany) o wadze ok. 40 g. Zrobiłem to dla żartu i nie miałem pojęcia, że zamówienie zostanie wysłane. Bardzo obawiam się konsekwencji własnej głupoty. Co robić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Istotna z punktu widzenia Pana interesu jest treść art. 55 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, zgodnie z którym:


„1. Kto, wbrew przepisom ustawy, dokonuje przywozu, wywozu, przewozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności do lat 5.

 

2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej albo czyn ten został popełniony w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, sprawca podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3”.

 

Wyraźnie podkreślić należy, iż ważna jest kwalifikacja dokonania przywozu znacznej ilości środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej. Cieszy fakt, iż Pana czyn został zakwalifikowany jako podstawy typ czynu z art. 55 cytowanej ustawy, albowiem istniało zagrożenie, iż 40 g zaliczone będzie do znacznej ilości. Wskazać należy na pogląd wyrażony w wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 1 lutego 2011 r., sygn.. akt II AKa 142/10, zgodnie z którym „Sąd Apelacyjny kolejny raz wyraża pogląd, że znaczna ilość środka odurzającego to taka ilość, która wystarczy do odurzenia jednorazowo kilkudziesięciu tysięcy osób, bo przemawia za tym wykładnia językowa pojęcia »znaczna ilość« sprzeciwiająca się uznaniu, by mogło ono dotyczyć mniejszych ilości, a także wzgląd na to, by typ kwalifikowany przestępstwa nie obejmował większości możliwych przypadków zrealizowania znamion czynu zabronionego (bo to powinna być cecha typu podstawowego), lecz dotyczył sytuacji szczególnych, wyjątkowych, tyczących dokonywania obrotu hurtowego”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W podobnym tonie wypowiedział się Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 23 września 2009 r., sygn. akt I KZP 10/09: „jeżeli przedmiotem czynności wykonawczej przestępstw określonych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. Nr 179, poz. 1485 ze zm.) jest taka ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, która mogłaby jednorazowo zaspokoić potrzeby co najmniej kilkudziesięciu osób uzależnionych, to jest to »znaczna ilość« w rozumieniu tej ustawy. Zrozumiałe było, i zasługuje na akceptację, odczytywanie znamienia »znaczna ilość« także za pomocą kryterium jakościowego, a to ze względu na wspomnianą już różnorodność środków odurzających i substancji psychotropowych oraz innych artykułów wskazanych w typach czynów kwalifikowanych”.

 

W chwili obecnej powinien Pan stawić się na wezwanie urzędu celnego celem złożenia wyjaśniań. Podczas składania wyjaśnień powinien Pan wskazać, iż zamówienie zostało dokonane dla żartów. Nadto istotne jest przedstawienie treści zamówienia. W treści pytania nie wskazuje Pan, czy dokonał zapłaty za marihuanę. Jeżeli takowa zapłata nastąpiła, Pana zachowanie może być potraktowane jako zakup i usiłowanie przywozu środków odurzających do Polski.

 

Zasadne jest nadto wskazanie na pogląd wyrażony przez Jarosława Marcinika i Małgorzatę Marciniak w tekście pt. „Znaczna ilość środków odurzających a wymóg określoności prawa karnego”, w którym wskazują:

 

„Wprowadzenie typów kwalifikowanych przestępstw narkotykowych polegających na: wytwarzaniu, przetwarzaniu albo przerabianiu, przywozie, wywozie, wewnątrzwspólnotowym nabyciu, wewnątrzwspólnotowej dostawie lub przewozie przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium innego państwa, wprowadzaniu do obrotu, wbrew przepisom art. 33-35 i 37 ustawy [z 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii], przygotowaniu do przestępstw określonych w art. 55 ust. 3 i 56 ust. 3 ustawy, udzielaniu innej osobie, posiadaniu, uprawie, wbrew przepisom ustawy, maku (z wyjątkiem maku niskomorfinowego), konopi (z wyjątkiem konopi włóknistych), krzewów koki, jeżeli uprawy te mogłyby dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi (innych niż włókniste), miało niewątpliwie na celu ściganie producentów i handlarzy narkotyków, nie zaś ich konsumentów. […] Mając na uwadze, że typy kwalifikowane przestępstw narkotykowych powinny cechować się szczególną cechą w porównaniu do typów podstawowych, można założyć, że "znaczne ilości" to ilości liczone co najmniej w kilogramach […]”.

 

Podczas wezwania lub bezpośrednio po nim urząd celny wystąpi do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem, czy był Pan karany, a jeżeli tak, to za jakie czyny. Pana dotychczasowa niekaralność może mieć bardzo duże znaczenie. Zasadne jest w chwili obecnej dokładne sprawdzenie rachunku bankowego pod kątem dokonania zapłaty za zamówione środki odurzające. Jeżeli nie dokonał Pan zapłaty za środki, wówczas można twierdzić, iż zamówienie zostało złożone przypadkowo, niejako „dla zabawy”. Jeżeli jednak zamówienie zostało opłacone, bardzo trudno będzie wykazać Pana nieumyślność, a tym samym uznać Pana za niewinnego. Może Pan także bronić się, wskazując, iż co prawda zamówienie zostało dokonane z Pana komputera (do ustalenia po numerze IP), to jednak nie Pan takiego zamówienia dokonał. Wszystko jednak jest uzależnione od tego, czy zamówienie zostało opłacone, czy też nie. Trudno bowiem będzie wykazać, iż obca osoba dokonała także przelewu środków pieniężnych z Pana konta.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X - dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek akcyzowy od samochodów osobowych – wezwanie urzędu celnego do zapłaty akcyzy

Przed ponad rokiem nabyłem w Niemczech auto rejestrowane jako LKW. Zarejestrowałem je w Polsce na podstawie niemieckich dokumentów jako auto ciężarowe. Auto nie posiadało tylnych siedzeń (trzeciego rzędu) oraz pasów z tyłu. Za drugim rzędem siedzeń była kratka. W ciągu roku p

Kara za przestępstwo skarbowe

Dostałem wezwanie do urzędu celnego w charakterze osoby podejrzanej w sprawie o przestępstwo skarbowe z art. 110a Kodeksu karnego skarbowego. Co mi grozi? Jak uniknąć kary za przestępstwo skarbowe? Czy można sprawdzić, jak toczyły się podobne sprawy w przeszłości?  

Kontrola celna przesyłek wiezionych przez firmę przewozową

Prowadzę firmę przewozową, dostarczającą przesyłki między Polską a Irlandią. Zdarza się, że klienci wkładają do paczek przedmioty niezgodne z regulaminem (alkohol, zwierzęta), co często wychodzi podczas kontroli celnej. Wtedy grzywna nakładana jest na kierowcę. Jak mogę uniknąć t
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »