Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie do udokumentowania wydatków na cele mieszkaniowe

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.07.2016

Nastąpiła sprzedaż mieszkania za 250 000 zł przed upływem 5 lat od zakupu za 180 000 zł, połowa udziału mojej mamy i druga połowa po 1/4 moja i żony. Mama i ja zakupiliśmy dom za 370 000 zł po połowie udziałów, a moja żona nie należy do właścicieli domu. US wzywa do udokumentowania wydatków na cele mieszkaniowe. Czy żona, która nie jest współwłaścicielem domu, a ze mną (mężem) nie ma rozdzielności majątkowej (mamy wspólnie 2 dzieci i będziemy razem mieszkać w tym domu), udziały ze sprzedaży mieszkania należące do niej można wydać na adaptację i budowę tego domu? Czy to zapewni zwolnienie z podatku?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety wydatki żony, o których Pan napisał, nie korzystają z ulgi.

 

Wynika to wprost z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe uważa się wydatki m.in. na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego. Artykuł 21 ust. 26 ww. ustawy doprecyzowuje, że przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

 

W kwestii podatku, podatek dochodowy wynosi tu 19% podstawy obliczenia podatku, a tą jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d (niekiedy powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw). Zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia będą stanowić tu: udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + 6 =

»Podobne materiały

Wycofanie lokali z działalności gospodarczej

Przed kilkoma laty wykupiłem dwa lokale od spółdzielni. Włączyłem je do swojego przedsiębiorstwa, dzięki amortyzacji czynsz stanowił koszt dla zakładu. Czy mogę teraz te pomieszczenia sprzedać, podarować synowi lub przestać amortyzować i zostawić dla siebie (by np. zacząć je wynajmować)? Czy pr

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »