Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie do korekty zeznania mimo uiszczenia podatku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 02.09.2016

W październiku 2010 r. sprzedałem mieszkanie nabyte w 2007 r. Nie byłem świadomy konieczności zwożenia oświadczenia do końca kwietnia 2011 r. w US, że zamieszkiwałem w tym mieszkaniu. W związku z powyższym otrzymałem wezwanie od naczelnika do złożenia korekty PIT-36 za 2010 r. Korekta zeznania i przelew podatku zostały dokonane w US w obecności urzędnika. Teraz dostałem wezwanie do skorygowania korekty tamtego PIT-a. Czy sprawa nie przedawniła się w 2015 r., skoro minęło 5 lat od sprzedaży mieszkania?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zobowiązanie podatkowe, zgodnie z art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, przedawnia się z upływem 5 lat, ale licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, a nie od końca roku, w którym dokonano zbycia nieruchomości.

 

Zgodnie z art. 30e ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu na dzień 31 grudnia 2008 [bowiem ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw w art. 8 ust. 1 stanowi, że do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a–c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.] podatek w wysokości 19% od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) tejże ustawy (więc i mieszkania) jest płatny w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie – czyli w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zatem przy sprzedaży mieszkania nabytego w 2007 roku, która miała miejsce w roku 2010, podatek płatny był do 30 kwietnia 2011 r. Oznacza to, że 5-letni termin liczy się od końca roku 2011, czyli upływa dopiero 31 grudnia 2016 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wystawienie faktury – czy to moment powstania obowiązku podatkowego?

Moja firma jest podwykonawcą, świadczy usługi montażu i demontażu rusztowań, tymczasowych konstrukcji itp. (PKD 43.99Z). Czy takie usługi mogą być traktowane jako budowlane? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy – w dniu wystawienia faktury czy otrzymania zapłaty (częściowej bądź całkowitej)?

Uniknięcie zapłaty podatku od całości kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania

Pod koniec 2006 r. kupiłem mieszkanie. Rok później wziąłem pod jego zastaw pożyczkę hipoteczną na dowolny cel. Za te pieniądze kupiłem działkę rolną, na której obecnie buduję dom (działkę przekształciłem na budowlaną). Kilka miesięcy temu sprzedałem mieszkanie za kwotę 100 tys. zł, z czego 60 tys. zajął bank jako zwrot za pożyczkę hipoteczną. Mój przychód wynosi więc faktycznie 40 tys. zł, ale urząd skarbowy żąda ode mnie podatku w wysokości 10% od kwoty, za którą sprzedałem mieszkanie. Czy mogę jakoś uniknąć tego podatku, udowadniając, że pożyczka poszła na zakup działki? A może lepiej zdecydować się w ciągu dwóch lat na zakup mieszkania – co wtedy z podatkiem?

Korekta deklaracji podatkowej – nieuwzględnienie dochodów z zagranicy (z Cypru)

W deklaracji podatkowej nie wpisałem informacji o dochodach z zagranicy (z Cypru) i chcę złożyć korektę zeznania. Czy to możliwe i czy grozi mi odpowiedzialność karna?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »