Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie wydziedziczonego spadkobiercy do stawiennictwa w sądzie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 24.12.2017

Otrzymałam wezwanie do osobistego stawiennictwa celem przesłuchania oraz złożenia zapewnienia spadkowego pod rygorem ujemnych skutków procesowych. Sprawa dotyczy stwierdzenia nabycia spadku po moim dziadku, który na mocy testamentu notarialnego wydziedziczył mnie i brata z uwagi na brak kontaktu i uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych. Mieszkam na stałe za granicą i przyjazd do Polski jest mi nie na rękę. Czy muszę się rzeczywiście stawić w sądzie? Co mi grozi, jeśli nie przyjadę? I ostatnie pytanie: czy to prawda, że skoro ja i brat zostaliśmy wydziedziczeni przez dziadka, to prawo do zachowku mają nasze dzieci?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wezwanie wydziedziczonego spadkobiercy do stawiennictwa w sądzie

Fot. Fotolia

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

Po pierwsze, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce Pani podważać wydziedziczenie, czy też nie. Jeżeli nie ma Pani woli, wówczas Pani stawiennictwo nie jest obowiązkowe, jednak wtedy, jak sąd zauważył w wezwaniu, nastąpią ujemne skutki procesowe, tj. uznanie Panią za wydziedziczoną. Zachodzi kolejne pytanie, czy zna Pani treść testamentu, na mocy którego została Pani wydziedziczona. Czy wydziedziczenie obejmuje tylko Panią, czy także Pani dzieci? Jeżeli mowa jest tylko i wyłącznie o Pani, wówczas Pani dzieci mają prawo do zachowku. Powyższe wynika wprost z treści art. 1011 K.c., zgodnie z którym zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę. Zstępni, czyli dzieci wydziedziczonego, mają prawo do zachowku.

 

Zgodnie z poglądem wyrażonym w tezie wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 13 stycznia 2011 r., sygn. akt I ACa 1021/10: „samo posłużenie się przez spadkodawcę sformułowaniem, że spadkobierca uporczywie nie dopełniał obowiązków rodzinnych bez wskazania rodzaju obowiązków, nie jest wystarczające”. W podobnym tonie wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 19 sierpnia 2005 r., sygn. akt VI ACa 302/2005, w którego uzasadnieniu wskazano, iż „zgodnie z treścią art. 1009 kc przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu. Nie musi ona zostać wyraźnie podana, ale treść testamentu powinna umożliwiać ustalenie tej przyczyny. Wydziedziczenie jest nieskuteczne, jeżeli jego przyczyna nie wynika z treści testamentu, nawet gdyby w rzeczywistości przyczyna wydziedziczenia zachodziła”.

 

Skoro zamieszkuje Pani na co dzień za granicą, to jeżeli będzie Pani chciała podważać testament, powinna Pani ustanowić pełnomocnika chociażby dla doręczeń, a najlepiej byłoby pełnomocnika, który będzie reprezentował Pani interesy w sprawie w sądzie. Dobrze byłoby też powołać świadków, którzy zaprzeczą twierdzeniom zawartym w testamencie. Sama bowiem podstawa wydziedziczenia to jedno, a drugie to kwestia ustalenia, czy w ogóle możliwym było realizowanie prawa do kontaktów z dziadkiem z obiektywnego punktu widzenia, tj. czy nie kontaktowała się Pani z dziadkiem, bo nie miała takiej ochoty, czy też nie było takiej możliwości, a być może dziadek taki kontakt odrzucał z sobie wiadomych powodów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + dziesięć =

»Podobne materiały

Ważność testamentu sporządzonego za granicą

Jestem obywatelką Polski, ale mieszkam na stałe w Kanadzie. W obu krajach mam majątki. Chciałabym sporządzić testament w Kanadzie. Adwokat zasugerował, by sprawdzić, czy dokument będzie ważny w Polsce. Czy muszę sporządzić dwa testamenty (jeden dotyczący nieruchomości w Kanadzie, a drugi &ndash

 

Dziedziczenie testamentowe i współwłasność mieszkania

Rodzice byli współwłaścicielami mieszkania, tata niedawno zmarł. W testamencie zapisał wszystko mi, a jestem jedynakiem. Jaka część mieszkania jest moja?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »