.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wezwanie w związku z kontrolą krzyżową w firmie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 20.02.2018

Dostałem wezwanie z urzędu skarbowego w związku z kontrolą krzyżową w firmie, dla której rzekomo wystawiałem faktury. Zaznaczam, że nie znam tej firmy, nie wykonywałem dla niej żadnych zleceń ani nie wystawiałem faktur. Czy coś mi grozi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wezwanie w związku z kontrolą krzyżową w firmie

Fot. Fotolia

Na podstawie art. 155 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.2017.201 j.t. ze zm.) w trybie czynności sprawdzających organ podatkowy może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań, przedłożenia dokumentów lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, w tym także w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy.

 

Natomiast na mocy art. 272 ordynacji, organy podatkowe pierwszej instancji dokonują czynności sprawdzających, mających na celu:

 

1) sprawdzenie terminowości:

a) składania deklaracji,

b) wpłacania podatków, w tym również pobieranych przez płatników oraz inkasentów;

2) stwierdzenie formalnej poprawności dokumentów wymienionych w pkt 1;

3) ustalenie stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami;

4) weryfikację poniesionych przez podatnika wydatków i uzyskanych przychodów (dochodów) opodatkowanych lub przychodów (dochodów) nieopodatkowanych – w zakresie niezbędnym do ujawnienia podstawy opodatkowania z tytułu przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych;

5) weryfikację danych i dokumentów przedstawionych przez podatników dokonujących rejestracji podatkowej.

 

W wezwaniu, które Pan przesłał organ odwołuje się do pkt 2, aczkolwiek zakres żądanych dokumentów, jak na czynności sprawdzające, jest nadzwyczaj szeroki. Niekoniecznie musi się to dla Pana wiązać z kłopotami. Jeśli nie świadczył Pan dla wymienionej firmy jakichkolwiek usług przedstawienie żądanych dokumentów – jeśli same w sobie nie zawierają błędów oraz wyśle wyjaśnienie, że pozostałych (np. umów, korespondencji ze wskazaną firmą) nie może Pan przedstawić, bowiem nigdy nie świadczył Pan na jej rzecz usług, ani nie dokonywał dostawy towarów – nie ściągnie na Pana problemów. Jeśli organ da Pana wyjaśnieniom wiarę to dla Pana jako podatnika sprawa się kończy. Będzie Pan natomiast przesłuchiwany w przyszłości, w postępowaniu dotyczącym firmy, która była rzekomym nabywcą Pana usług, w charakterze świadka.

 

Z takimi sytuacjami spotykam się w praktyce głównie w dwóch przypadkach, pierwszym – gdy przestępcy nabywają od Pana jakąś usługę, by mieć fakturę od Pana i później wystawiają podrobione faktury w programach graficznych według wzoru Pana faktury (lub nawet tylko w oparciu o Pana dane), drugim – gdy pracownik podatnika wystawia i sprzedaje, podszywając się pod pracodawcę, puste faktury. Taką pustą fakturę sprzedaje firmom wyłudzającym VAT za około kilkanaście groszy od każdej złotówki VAT widniejącej na fakturze.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »