Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i rozliczanie faktur

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.11.2011

Prowadzę działalność gospodarczą, rozliczając się ryczałtowo. Planuję kupować towar w niemieckich hurtowniach na fakturę 0% i sprzedawać go w Polsce. Jak będzie wyglądać rozliczanie faktur? Czy muszę (i jak?) uzyskać NIP UE?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pyta Pan o wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to „nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz – pod warunkiem, że:

 

 1. nabywcą towarów jest:
  • podatnik, o którym mowa w art. 15 [tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności], lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,
  • osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
    – z zastrzeżeniami z art. 10 ww. ustawy;
 2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a”.

 

Powyższe ma zastosowanie również w przypadku, gdy:

 

 • nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w wyżej wymienionym pkt 1,
 • dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w wyżej wymienionym pkt 2

  – jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

W tej sytuacji oczywiste jest, że nabywca musi wykazać, opodatkować i udokumentować wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest (co do zasady) kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.

 

W zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

 

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wystawiane są faktury wewnętrzne.

 

Co do rejestracji jako podatnik VAT – osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności, którą jest:

 

 1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
 2. eksport towarów;
 3. import towarów;
 4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
 5.  wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

  – złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

 

Podmioty zwolnione z podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (zwolnienie podmiotowe 150 000 zł) lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą, ale nie muszą, złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

 

Jeżeli podmioty, o których mowa powyżej, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, VAT-R, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni – do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

 

 1. „przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;
 2. przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;
 3. przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia;
 4. przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9”.

 

Zgodnie z art. 97 ust. 1 cytowanej ustawy „podatnicy podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. (…) Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał takiego zawiadomienia jako podatnika VAT UE”.

 

Podmioty, które uzyskają powyższe potwierdzenie, podając numer, pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, przy:

 

 • dokonywaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
 • dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
 • świadczeniu usług, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,
 • nabywaniu usług, do których stosuje się art. 28b, dla których są podatnikami z tytułu importu usług

  – są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • II - I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Dostawy wewnątrzunijne

Wysyłamy do krajów Unii produkowane w naszej firmie wyroby. Transport zlecamy polskim firmom transportowym, za co dostajemy faktury VAT z 23% podatkiem VAT. Czasami kosztami transportu obciążamy odbiorcę. Czy w takim przypadku prawidłowe jest zastosowanie stawki 0% nie tylko do sprzedawanych wyrobów, ale i do transportu – dostawy wewnątrzunijnej?

Produkcja odzieży w Rumunii

Nasza firma (jednoosobowa działalność gospodarcza) zajmuje się handlem detalicznym odzieży w Polsce. Planujemy otworzyć na terenie Rumunii szwalnię wyłącznie na potrzeby naszej sprzedaży (zarejestrowaną jako rumuńska firma). Proces logistyczny wyglądałby w ten sposób: kupujemy w Polsce tkaniny na polską firmę, wysyłamy tkaniny do Rumunii, szyjemy w Rumunii i wysyłamy gotową odzież z powrotem do Polski, sprzedajemy odzież w Polsce jako polska firma. Czy konieczny jest proces sprzedaży tkanin, a potem ubrań? Czy po zakupie rumuńskich maszyn możemy je sprzedać później firmie w Rumunii? Czy to, że Rumunia nie jest w Schengen, jest problemem?

Sprawa celna - Szwajcaria, Polska

Jestem przewoźnikiem, który realizował przewóz towaru ze Szwajcarii do Polski. Poprzez przeoczenie kierowcy nie zostało dokonane oclenie towaru w urzędzie celnym na terenie Austrii. W związku z tym dostarczony towar został objęty cłem i VAT w kraju i została wydana decyzja o wspólnej odpowiedzialności dostawcy, przewoźnika i odbiorcy. Na podstawie tej decyzji należne cło i naliczony VAT zostały zapłacone przez dostawcę szwajcarskiego (firma XYZ), który po zapłacie zażądał jej od przewoźnika, czyli ode mnie. Czy istnieje możliwość odzyskania zapłaconego cła i podatku VAT przez szwajcarską firmę albo przez którąkolwiek ze stron i jak miałaby wyglądać ta procedura? W załączeniu przesyłam decyzje wydane przez urząd celny. Firma szwajcarska prowadzi działalność tylko w swoim kraju.

Zabezpieczenie należności celnych - odpowiedzialność spedytora

Jako firma spedycyjna nie mamy własnej agencji celnej. Współpracujemy z kilkoma agencjami w Polsce. W imporcie dla naszych klientów oferujemy odprawy celne. Klient wypełnia i podpisuje upoważnienie dla agencji celnej (naszego partnera). Jest to upoważnienie pośrednie lub bezpośrednie. Część odpraw dokonywana jest w procedurze uproszczonej z wykorzystaniem zabezpieczenia należności celnych, jakie ma agencja celna. Stało się tak, że odprawa celna została zakończona, wszystkie dokumenty wystawione, ale importer ogłasza upadłość i nie jest w stanie zapłacić długu celnego. Izba ściąga należność od gwaranta. Jakie ryzyko ponosi spedycja?

List przewozowy CMR a żądanie dostarczenia 2 egzemplarzy listu przewozowego

Mamy pytanie o list przewozowy CMR. Jesteśmy firmą spedycyjną, w spornej sprawie dostarczyliśmy towar. Firma, która nam to zleciła, chce 2 oryginalne listy przewozowe CMR, i w dodatku jeden z podpisem odbioru. Te dokumenty są oczywiście nie do zdobycia, co więc zrobić? Podali, że chcą list przewozowy CMR w 2 oryginalnych egzemplarzach, inaczej nie zapłacą. Odpowiednia klauzula była w umowie, ale w języku polskim, a ponieważ jesteśmy firmą zagraniczną, nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego zapisu. Czy mamy prawo się sądzić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »