
Indywidualne porady prawne
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru a błędy w CMRAutor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.03.2011 |
Jestem producentem materiałów budowlanych. Znalazłem odbiorcę w Niemczech i dokonałem dwa miesiące temu kilku dostaw do tego kraju. Dokładnie zorientowałem się, jakie dokumenty są wymagane przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru. Mam więc kopie faktur, WZ, KP, oświadczenia i CMR. Z tym ostatnim mam problem, ponieważ CMR były wypisywane w pośpiechu. Brakuje mianowicie miejscowości odbioru towaru, w paru miejscach są pomyłki w rejestracji samochodów dostawczych. Czy odpowiadam za te błędy, skoro odbiorca płacił za transport i towary gotówką u mnie w firmie? Czy te niedociągnięcia mogą wpłynąć na prawo do zwrotu VAT? I dodatkowe pytanie – czy urzędnik słusznie zauważył, że płatność gotówką przez kupującego przy dużej transakcji jest nieodpowiednia i mogę zostać za to ukarany? |
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:
Dowodami, o których mowa pkt 2, „są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:
„W przypadku wywozu towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów bezpośrednio przez podatnika dokonującego takiej dostawy lub przez jego nabywcę, przy użyciu własnego środka transportu podatnika lub nabywcy, podatnik oprócz dokumentów, o których mowa powyżej w pkt 2 i 3, powinien posiadać dokument zawierający co najmniej:
W przypadku gdy wyżej wymienione dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju towarów, dowodami mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
Co najważniejsze, jednak nie zawsze przestrzegane przez organy, z dokumentów pomocniczych można korzystać również w przypadku braku jednego z dokumentów podstawowych (wyrok WSA w Warszawie z dnia 27.09.2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1210/07, Monitor Podatkowy 2008).
Moim zdaniem z posiadanej przez Pana dokumentacji wynika, że towar będący przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy został wywieziony z terytorium kraju i dostarczony do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, jednakże organ podatkowy może twierdzić inaczej.
Pan odpowiada za zastosowaną stawkę podatku, jeśli (nawet nie ze swojej winy) nie posiada Pan dokumentów koniecznych do zastosowania stawki 0%, musi Pan zastosować do dostawy stawkę krajową, co oczywiście wpływa na prawo do zwrotu podatku VAT.
Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 1 lit. t) ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu do grona instytucji obowiązanych do prowadzenia rejestru i zawiadamiania GIIF zalicza się m.in. przedsiębiorców przyjmujących płatności za towary w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 15 000 euro, również gdy należność za określony towar jest dokonywana w drodze więcej niż jednej operacji.
Przedsiębiorca, który nie dopełnia obowiązku rejestracji transakcji lub przekazania Generalnemu Inspektorowi dokumentów dotyczących tej transakcji lub przechowywania przez wymagany okres rejestru tych transakcji lub dokumentów dotyczących tej transakcji, podlega karze pieniężnej. Karę pieniężną nakłada Generalny Inspektor w drodze decyzji, w wysokości nie większej niż 750 000 zł.
Każdy, kto nie dopełnia obowiązku m.in. rejestracji transakcji, przekazania Generalnemu Inspektorowi dokumentów dotyczących tej transakcji lub przechowywania przez wymagany okres rejestru tych transakcji lub dokumentów dotyczących tej transakcji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>