Mamy 8752 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wejście do rodzinnej spółki cywilnej

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 31.03.2018

Moi rodzice prowadzą działalność gospodarczą, jest to spółka cywilna, trzecim wspólnikiem jest mój brat. Mama chciałaby wyjść z firmy i żebym ja weszła w jej miejsce i weszła w posiadanie 1/3 udziałów. W firmie są dwie nieruchomości, po ich nabyciu VAT został zwrócony spółce. Jakie są koszty w przypadku przejęcia 1/3 udziałów? Jakie są koszty w przypadku darowizny od rodziców? Może jest możliwość zostania współwłaścicielem samych nieruchomości bez udziałów w firmie, jeśli nie chciałabym dalej prowadzić jej z bratem.

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

W przedstawionej sprawie koniecznie należy odnieść się do przepisów Kodeksu cywilnego (K.c.), które regulują zasady funkcjonowania spółki cywilnej.

 

Zgodnie z art. 860 K.c. – przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Art. 863 K.c. stanowi natomiast, że wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników. W czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku. W świetle zaś art. 871 K.c. wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia – wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Kwestia, czy możliwe jest dokonanie darowizny udziałów w spółce cywilnej, nie jest niestety jednoznacznie uregulowana w przepisach. Przykładowo Urząd Skarbowy w Grodzisku Wielkopolskim w piśmie z dnia 2007.06.04 nr ZM – 436/2/07 wskazał, że:

 

„Spółka cywilna w rozumieniu art. 860 kodeksu cywilnego stanowi stosunek obligacyjny oparty na umowie, w której wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przez działanie w sposób oznaczony, a w szczególności przez wniesienie wkładów. W czasie trwania spółki cywilnej jej majątek jest odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników i ma charakter współwłasności łącznej. Majątek ten stanowią rzeczy objęte umową (wniesione wkłady) lub nabyte na rzecz spółki w późniejszym okresie. Każdy wspólnik jest zatem współwłaścicielem majątku jako całości, jak też każdej rzeczy i praw tworzących tę całość. Współwłasność łączna oznacza niepodzielność majątku i tego konsekwencją jest jego nienaruszalność. To oznacza, że wspólnik nie może rozporządzić ani udziałem w tym majątku, ani udziałem w poszczególnych jego składnikach (art. 863 § 1 kodeksu cywilnego ), np. w drodze darowizny. Ustanie zasady niepodzielności oraz nieoznaczenia wysokości wkładów, następuje w odniesieniu do konkretnego wspólnika dopiero z chwilą jego wystąpienia ze spółki, a w stosunku do wszystkich wspólników z chwilą rozwiązania spółki.

 

Z powyższego wynika, iż do momentu rozwiązania spółki nie może żaden ze wspólników rozporządzić swoim udziałem stanowiącym majątek spółki poprzez darowiznę na rzecz każdego małżonka wspólników.”

 

Spółka cywilna nie jest spółką w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 860 K.c. jest ona zobowiązaniem, obligacyjnym stosunkiem prawnym powstałym na podstawie umowy pomiędzy dwoma lub więcej osobami.

 

Wszelki majątek spółki cywilnej wniesiony przez wspólników oraz majątek, jaki powstał w związku z działalnością spółki, jest wspólnym majątkiem wspólników. Majątek spółki cywilnej jest odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników i ma charakter wspólności łącznej. Oznacza to niepodzielność majątku oraz brak określenia wysokości udziałów przysługujących poszczególnym wspólnikom. Każdy wspólnik jest zatem współwłaścicielem majątku jako całości, jak też każdej rzeczy i prawa tworzących tę całość. Ustanie zasady niepodzielności oraz nieoznaczenia wysokości wkładów następuje – w odniesieniu do konkretnego wspólnika – z chwilą jego wystąpienia ze spółki, zaś – w stosunku do wszystkich wspólników – z chwilą rozwiązania spółki. Konsekwencją niepodzielności majątku wspólnego jest jego nienaruszalność, co oznacza, że wspólnik nie może rozporządzać (zbywać, darować) ani udziałem w tym majątku, ani udziałem w poszczególnych jego składnikach. Ponadto wspólnik nie może – w czasie trwania spółki – żądać podziału majątku wspólnego.

 

W kontekście powyższego Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z dnia 10 czerwca 2011 r., III CZP 135/10 stwierdził, że zbycie (np. w ramach umowy darowizny) udziału w spółce cywilnej jest niedopuszczalne, zaś umowa przekazania udziału w spółce cywilnej jest nieważna.

 

Z drugiej strony podnosi się głosy, że „udział w spółce cywilnej jest tylko jednym z elementów stosunku prawnego łączącego wspólnika z pozostałymi wspólnikami. Z tej też przyczyny zbycie udziału za zgodą pozostałych wspólników nie prowadzi do zmiany osoby wspólnika. Skutkiem owego zbycia będzie przejście na inną osobę prawa do części majątku spółki, przysługujące wspólnikowi dokonującemu rozporządzenia” (J. Ciszewski, Stosunki majątkowe w spółce cywilnej, Problemy Egzekucji Sądowej 1998, nr 34, s. 22).

 

Przepis art. 863 § 1 K.c. stanowi wprawdzie, że wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. To wskazywałoby na brak możliwości zbycia (również darowania) udziału w spółce cywilnej.

 

Wskazuje się jednak, że „Art. 863 § 1 k.c. nie reguluje w ogóle materii zbywania udziału w spółce cywilnej, a odnosi się wyłącznie do problematyki rozporządzenia dwoma spośród uprawnień wypływających z udziału w spółce, jakim są udział w jej majątku oraz udział w poszczególnych jej składnikach majątkowych. Czym innym jest zaś rozporządzanie udziałem w majątku spółki, czym innym natomiast zbycie całości praw z tytułu należenia do niej (...) Nie można (...) traktować art. 863 § 1 k.c. jako przepisu bezwzględnie zakazującego (...) czynności [zbycia udziału w spółce]. Zmienność układów gospodarczych wymaga dostosowywania konstrukcji osobowych i trudno przyjąć, że jakieś racje wynikające ze specyfiki spółki cywilnej miałyby kreować kostyczność tej struktury. Względy te przemawiają za uznaniem, iż zmienność składu osobowego nie sprzeciwia się naturze stosunku spółki cywilnej” (J. Kuropatwiński, Zbycie udziału w spółce osobowej – aspekty prywatnoprawne, Prawo Spółek 2000, nr 9, s. 4).

 

Wskazane byłoby po takiej darowiźnie zawarcie stosownego aneksu do umowy spółki, wskazującego jej nowych wspólników.

 

Nie jest w zasadzie możliwe przekazanie udziałów spółce cywilnej, a jedynie ogółu praw i obowiązków wspólnika. Jest to bowiem zmiana umowy spółki, a przedmiotem darowizny są elementy wkładu wspólników do spółki. Możliwość takiej zmiany została potwierdzona wciąż aktualną uchwałą Sądu Najwyższego z dnia z 21 listopada 1995 r. w sprawie III CZP 160/95, która stanowi, że dopuszczalne jest wstąpienie do spółki cywilnej nowego wspólnika i przejęcie przez niego dotychczasowych zobowiązań oraz uprawnień za zgodą pozostałych wspólników, w tym i jednocześnie ustępujących z tej spółki.

 

W świetle tych przepisów rzeczy wnoszone do spółek cywilnych jako wkłady, jak również rzeczy nabywane przez spółki cywilne stanowią współwłasność wspólników tych spółek. Co istotne, jest to współwłasność łączna, a nie współwłasność udziałowa (zgodnie bowiem z art. 863 § 1 K.c., wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku).

 

Nie ma jednak przeszkód, aby składnik majątku spółki cywilnej został „wyprowadzony” ze spółki. Jak czytamy w wyroku Sądu Najwyższego z 20.06.2007 r., V CSK 132/07: „w przypadku zawiązania spółki prawa cywilnego funkcjonują równolegle obok siebie odrębne masy majątkowe należące do poszczególnych wspólników oraz spółki (wspólność łączna wspólników), przy czym ustawa nie wyklucza przesunięć majątkowych pomiędzy tymi masami. Zakazu takich przesunięć nie można też wyprowadzić z istoty spółki cywilnej, czy też szerzej z istoty stosunku zobowiązaniowego”.

 

Rzeczy wniesione do spółki cywilnej mają status szczególny. Zostają one objęte wspólnością członków spółki. Jest to wspólność bezudziałowa o charakterze łącznym.

 

Wskazuje się, że zakaz rozporządzania przez wspólnika udziałem w majątku wspólnym ma charakter bezwzględnie obowiązujący. Nawet po uzyskaniu zgody pozostałych wspólników na rozporządzenie udziałem w majątku wspólnym albo w poszczególnych składnikach tego majątku bądź też w umowie spółki zawarta byłaby klauzula, zgodnie z którą takie rozporządzenie jest dopuszczalne – dokonanie przez wspólnika odpowiedniej czynności rozporządzającej nie wywołałoby skutków prawnych. Nie byłoby również dopuszczalne zawarcie przez wspólników umowy – w trakcie istnienia spółki – którą wspólnicy znosiliby wspólność łączną na podobieństwo zniesienia współwłasności w częściach ułamkowych (tak R. Uliasz, Komentarz do art. 860-875 K.c.).

 

Wskazuje się jednocześnie, że brak możliwości rozporządzania udziałami w majątku wspólnym czy w poszczególnych składnikach tego majątku, jak również niemożność zniesienia wspólności tego majątku w trakcie trwania spółki nie oznacza, że wykluczone są jakiekolwiek czynności prawne, których skutkiem miałoby być przesunięcie określonego składnika majątkowego z majątku wspólnego do majątku osobistego któregoś ze wspólników (R. Uliasz, jak wyżej).

 

Również w orzecznictwie wskazuje się, że „W przypadku zawiązania spółki prawa cywilnego funkcjonują równolegle obok siebie odrębne masy majątkowe należące do poszczególnych wspólników oraz spółki (wspólność łączna wspólników), przy czym ustawa nie wyklucza przesunięć majątkowych pomiędzy tymi masami. Zakazu takich przesunięć nie można też wyprowadzić z istoty spółki cywilnej, czy też szerzej z istoty stosunku zobowiązaniowego” (wyrok SN z dnia 20 czerwca 2007 r., V CSK 132/07).

 

W doktrynie wskazuje się, że o ile zatem nie można rozporządzić „udziałem” w majątku spółki cywilnej, o tyle dopuszczalne jest przeniesienie konkretnego składnika majątkowego (tu: nieruchomości) z majątku spółki na majątek odrębny wspólnika. Wspólnicy mogą zatem np. darować wspólnikowi (na jego majątek odrębny) nieruchomość.

 

Dla wspólników (prowadzących działalność w formie spółki cywilnej) takie przeniesienie nieruchomości do majątku odrębnego wspólnika nie wywoła konsekwencji w podatku dochodowym – poza zakończeniem możliwości amortyzacji tego składnika majątkowego w prowadzonej działalności (z powodu tego, że nieruchomość ta przestaje być składnikiem majątkowym używanym w spółce cywilnej).

 

Skutki podatkowe powstaną dla wspólnika otrzymującego nieruchomość (musi się on ewentualnie liczyć z konsekwencjami na gruncie podatku od spadków i darowizn). Mając na uwadze koncepcję współwłasności łącznej, w mojej opinii, nie jest możliwe wykorzystywanie części nieruchomości należącej do spółki do innych celów niż działalność gospodarcza, w ramach posiadanego udziału w nieruchomości. Dopuszczalnym rozwiązaniem byłoby całkowite wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej i przekazanie na potrzeby prywatne.

 

Darowizny praw majątkowych między małżonkami są bowiem zwolnione od podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem zgłoszenia ich nabycia naczelnikowi urzędu skarbowego (zob. art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn; zgłoszenie nie jest jednak konieczne w przypadku darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego). W konsekwencji darowanie udziałów w spółce cywilnej małżonkowi nie spowoduje opodatkowania żadnym podatkiem (transakcja taka nie będzie – o ile zostanie zgłoszona – opodatkowana ani podatkiem od spadków i darowizn, ani podatkiem od czynności cywilnoprawnych, ani podatkiem dochodowym od osób fizycznych).

 

W kwestii nieruchomości należącej do spółki cywilnej odnieść się należy do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 10 czerwca 2011 r., sygn. akt III CZP 135/10, gdzie sąd stwierdził, że wobec faktu, iż między wspólnikami spółki cywilnej występuje współwłasność łączna (a nie w częściach ułamkowych), opiera się ona na określonym stosunku osobistym. Zatem współwłasność łączna składników majątkowych należących do wspólników spółki cywilnej ustaje w wyniku zakończenia stosunku podstawowego. Sąd Najwyższy podkreślił, że treść uprawnień zarówno co do całości majątku wspólnego lub poszczególnych składników jest ściśle związana ze statusem wspólnika spółki.

 

Podsumowując, zauważyć należy, że jest możliwe dokonanie darowizny ogółu praw i obowiązków w spółce cywilnej. Taka darowizna nie wywoła skutków w podatku dochodowym, a przy spełnieniu określonych warunków może być również w całości zwolniona od podatku od spadków i darowizn.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wystąpienie ze spółki cywilnej z powodu nieuczciwości wspólnika

„Jak mówią jaskółki najgorsze są spółki” – w moim przypadku się sprawdziło. Wspólnik zdefraudował z konta firmy pokaźną kwotę, a co więcej zabrał wszystkie dokumenty, pozbawiając mnie możliwości ruchu. Wypowiedziałem mu w liście poleconym upoważnienie do reprezentowania spółki i wezwałem pisemnie do zwrotu dokumentacji i wpłaty nienależnie wypłaconej kwoty na konto firmy. Niestety wspólnik nie przejmuje się tym wcale. Jakie powinienem podjąć kroki, aby nie narazić się na większe straty? Czy jego czyn jest przestępstwem gospodarczym?

Wypowiedzenie udziału przez wspólnika spółki

Jestem w spółce cywilnej dwuosobowej, ale chcę wypowiedzieć udział. Jak to zrobić bez sądu? Nie jestem w konflikcie ze wspólnikiem. Czy muszę poczekać z rozwiązaniem na okres obrachunkowy?

Przekazanie samochodu z odpisem VAT do spółki cywilnej

Od kilku lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od pewnego czasu działalność w tej samej branży prowadzi moja córka. Zamierzamy połączyć nasze firmy, zakładając spółkę cywilną. Na majątek mojej firmy składa się samochód z kratką, przy którego zakupie korzystałem z odliczenia VAT. Jaki wpływ na tę ulgę będzie miało przekazanie pojazdu do spółki cywilnej?

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »