
Indywidualne Porady Prawne
Wdowiec w nowym związku małżeńskim a prawa do jego majątkuAutor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 07.06.2011 |
Wdowiec z majątkiem planuje zawrzeć związek małżeński z wdową bez majątku. Czy małżonka automatycznie nabędzie prawa do majątku męża, czy mąż sam może dysponować swoim majątkiem z poprzedniego małżeństwa?
|
Sprawy majątkowe między małżonkami uregulowane są w art 31 i 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
W art. 31 określono:
§ 1. „Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
Z kolei zgodnie z art. 33:
„Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
Przedmioty majątkowe wymienione w art. 33 wchodzą w skład majątków osobistych małżonków z mocy samego prawa. Jedynie w drodze umowy majątkowej małżeńskiej (art. 47 § 1) małżonkowie mogą rozszerzyć wspólność ustawową na te przedmioty (lecz z wyjątkami przewidzianymi w art. 49 § 1 – czyli z przedmiotami, które przypadną małżonkowi w przyszłości „z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny”) lub włączyć do ich majątków osobistych inne przedmioty, niewymienione w art. 33. Jednakże nie jest wykluczona możliwość dokonywania w czasie trwania wspólności ustawowej, w drodze czynności prawnej między małżonkami, przesunięć majątkowych między ich majątkami osobistymi a majątkiem wspólnym, i odwrotnie.
Przedmioty majątkowe wchodzące w skład majątku osobistego każdego z małżonków stanowią masę majątkową podlegającą ogólnym zasadom prawa cywilnego. Każde z małżonków jest wyłącznym podmiotem praw majątkowych do tych przedmiotów i związanych z nimi obowiązków. Przysługuje mu uprawnienie do korzystania z tych przedmiotów, sprawowania samodzielnego zarządu nimi oraz rozporządzania, jednakże przy korzystaniu z tych uprawnień musi się liczyć ze spoczywającymi na nim obowiązkami prawnorodzinnymi: obowiązkiem małżonków udzielania sobie wzajemnej pomocy (art. 23) oraz obowiązkiem przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny (art. 27). Przykładem takiego obowiązku jest określony w art. 281 obowiązek umożliwienia współmałżonkowi korzystania z lokalu mieszkalnego stanowiącego majątek osobisty. Por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 08.06.1997 r., sygn. akt IV PRN 277/77 (OSNCP 1978, nr 3, poz. 53).
Żona nie będzie więc miała żadnych praw do majątku męża nabytego przed ślubem. W przypadku ewentualnego podziału majątku – jeśli zajdzie taka konieczność – żona będzie miała jedynie prawo do żądania zwrotu nakładów na ten majątek – np. jeśli w trakcie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej wybudujecie coś Państwo na działce, wyremontujecie dom czy mieszkanie ze wspólnych środków finansowych – wówczas roszczenie żony będzie się ograniczać do rozliczenia. W przypadku jednak śmierci małżonka posiadającego majątek, żona na mocy przepisów Kodeksu cywilnego – o ile mąż nie sporządzi testamentu wyłączającego dziedziczenie ustawowe – dziedziczy majątek męża w zbiegu z dziećmi lub rodzeństwem i rodzicami męża.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
Wspólne spłacanie kredytu za mieszkanie małżonki a prawo do mieszkaniaMoja narzeczona posiada mieszkanie – zakupione rok temu na kredyt. Mamy zamiar się pobrać, narzeczona twierdzi, iż powinniśmy wspólnie spłacać zaciągnięty przez nią kredyt, ale jednocześnie nie chce się zgodzić na podpisanie umowy majątkowej. Czy w przyszłości będę miał jakiekolwiek prawa do mSprzedaż wspólnego mieszkania przez małżonka po rozwodziePo rozwodzie musiałem wyprowadzić się z naszego wspólnego mieszkania. Jakiś czas temu żona sprzedała nieruchomość. Nie dostałem żadnych pieniędzy z tego tytułu. Czy jest szansa na odzyskanie należnej mi części majątku? Czy takie roszczenie się przedawnia, skoro rozwód był w 2003 roku?Przedmioty majątkoweOjciec darował mi działkę. Na tej nieruchomości wybudowałem dom – już niedługo będzie można się wprowadzić. Obecnie planuję ślub. Chciałbym zabezpieczyć moją nieruchomość, abym nie musiał się nią dzielić w razie rozwodu. Jak to zrobić? Czy będzie potrzebna intercyza? Jakie przedmioty mają |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>