Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli – warunki uzyskania prawa

Autor: Irena Sawa • Opublikowane: 26.10.2010

Nauczyciele mają wyjątkowe uprawnienia emerytalne. Mogą przejść na tzw. emeryturę bez względu na wiek albo z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze. Prawo do emerytury zależy od spełnienia szeregu przesłanek m.in. od konieczności rozwiązania stosunku pracy, stażu i wymiaru czasu pracy nauczycielskiej oraz charakteru ostatniego zatrudnienia.

Irena Sawa

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Praca nauczyciela jest uznana za pracę wykonywaną w szczególnym charakterze na podstawie § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach (Dz. U. z 1983 r. Nr 8, poz. 43 ze zm.).

 

Nauczyciele mogą przejść na emeryturę bez względu na wiek lub też na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym.

 

Emerytura bez względu na wiek

 

Prawo do emerytury bez względu na wiek reguluje treść art. 88 Karty Nauczyciela. Warunkiem skorzystania z uprawnienia jest spełnienie następujących warunków:

 

 1. posiadanie 30-letniego stażu zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze – pracy nauczycielskiej, a w przypadku nauczycieli szkolnictwa specjalnego – 25-letniego okresu zatrudnienia, w tym 20 lat pracy w szkolnictwie specjalnym;
 2. 20 lat zatrudnienia w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć;
 3. rozwiązanie stosunku pracy nauczycielskiej na wniosek nauczyciela.

 

Warunek rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela nie jest wymagany, jeżeli z nauczycielem rozwiązano stosunek pracy na podstawie art. 20 Karty Nauczyciela lub stosunek pracy nauczyciela wygasł z mocy prawa na skutek 6-miesięcznego okresu przebywania w stanie nieczynnym.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeżeli nauczyciel bezpośrednio przed przejściem na emeryturę był zatrudniony u kilku pracodawców, u których wykonywał pracę uznawaną za pracę nauczycielską, to warunek rozwiązania stosunku pracy (jako przesłankę uprawniającą do nabycia prawa do emerytury) uznaje się za spełniony tylko wówczas, gdy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy ze wszystkimi pracodawcami.

 

Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r. zachowują prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli:

 

 1. spełnili warunki do uzyskania emerytury w ciągu dziesięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z późn. zm.), z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy; oraz
 2. nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

 

Emerytura w obniżonym wieku emerytalnym

 

Nauczyciel może również nabyć prawo do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze przy spełnieniu poniższych przesłanek:

 

 1. posiadanie okresu zatrudnienia 20 lat dla kobiet, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej;
 2. posiadanie okresu zatrudnienia 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej;
 3. dotyczy nauczycieli urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku oraz urodzonych w latach 1949-1968;
 4. zatrudnienie stałe i w pełnym wymiarze czasu zajęć w okresie wykonywania pracy nauczycielskiej;
 5. nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa;
 6. rozwiązanie stosunku pracy nauczycielskiej co do zasady na wniosek nauczyciela.

 

Należy zaznaczyć, że nauczyciel nabywa prawo do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym z takim zastrzeżeniem, że na dzień 1 stycznia 1999 r. zostały spełnione warunki ogólne i szczególne pracy, natomiast sam warunek wieku emerytalnego może być osiągnięty po tej dacie i niezależnie od tego, czy w chwili dożycia wieku 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna) nauczyciel będzie posiadał status pracownika, czy też w ogólne będzie on pracował.Stan prawny obowiązujący na dzień 26.10.2010

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • IX + 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »