Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wczasy pod gruszą

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 10.06.2013

Wczasy pod gruszą” to potoczna nazwa dofinansowania do wypoczynku pracownika lub jego rodziny udzielanego z funduszu socjalnego. Jeżeli pracodawca nie prowadzi takiego funduszu, osobie zatrudnionej może przysługiwać natomiast świadczenie urlopowe.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Dofinansowanie do wczasów z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych1 – zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mają obowiązek utworzyć pracodawcy, którzy zatrudniają 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 20 pracowników. Fundusz ten służy finansowaniu w szczególności różnych form wypoczynku pracowników i ich rodzin. Wypoczynek organizowany przez pracownika we własnym zakresie, do którego może on uzyskać dofinansowanie, nazywany jest właśnie „wczasami pod gruszą".

 

Wysokość dofinansowania do „wczasów pod gruszą" uzależniona jest od wysokości odpisu dokonywanego przez pracodawcę na fundusz świadczeń socjalnych (odpis podstawowy na jedną osobę zatrudnioną wynosi co do zasady 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą) oraz od sytuacji materialnej i rodzinnej pracownika (przeważnie największe znaczenie ma tutaj wysokość dochodu na jedną osobę w rodzinie pracownika). Szczegółowe zasady udzielania dofinansowania powinny być określone w regulaminie udzielania świadczeń socjalnych. Aby uzyskać świadczenie z funduszu, pracownik powinien złożyć odpowiedni wniosek, który rozpatruje pracodawca lub powołana przez niego komisja socjalna. Decyzja o udzieleniu dofinansowania ma charakter uznaniowy.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>


 

Dopłata do wypoczynku u małych pracodawców

 

Pracodawcy zatrudniający 1 stycznia danego roku kalendarzowego mniej niż 20 pracowników nie mają obowiązku tworzenia funduszu świadczeń socjalnych. Nie oznacza to jednak, że nie mogą takiego funduszu utworzyć. Zamiast tego mogą podjąć decyzję o wypłacaniu pracownikom świadczenia urlopowego w określonej wysokości. Kwota świadczenia urlopowego nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej wysokości odpisu podstawowego na fundusz. Świadczenie urlopowe powinno być wypłacane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika.


Pracownik, który chce uzyskać świadczenie urlopowe musi wykorzystać w danym roku kalendarzowym urlop wypoczynkowy w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Do tego okresu wlicza się dni wolne od pracy. Przykładowo, jeżeli w dwóch kolejnych tygodniach wolnymi od pracy są obydwie soboty i niedziele, pracownik musi „wziąć" 10 dni urlopu, aby uzyskać świadczenie urlopowe.

 

Pracodawca, który w ogóle nie chce dopłacać do „wczasów pod gruszą”, czyli do wypoczynku pracowników, również ma taką możliwość. Powinien on jednak poinformować osoby zatrudnione o tym, że nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz że nie będzie wypłacał świadczenia urlopowego. Informację taką należy przekazać do końca stycznia każdego roku, w sposób zwyczajowo przyjęty u danego pracodawcy.

 

Możliwości zrezygnowania z tworzenia funduszu nie mają pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (czyli w szczególności urzędów). Mają oni obowiązek utworzyć fundusz świadczeń socjalnych bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

 

 

 

 

____________________________________
1Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 592, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 10.06.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Prawo do pierwszego urlopu – najważniejsze informacje

W artykule znajdujemy informacje o tym, komu i w jakim wymiarze przysługuje urlop wypoczynkowy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji, kiedy jest to pierwszy urlop pracownika.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »