Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ważność rozwodu orzeczonego w USA

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 01.02.2011

Wzięłam rozwód w USA, posiadam kopię wyroku. Czy rozwód ten jest ważny w Polsce, czy muszę składać tu osobny pozew? Jak najlepiej rozwiązać ten problem, skoro nie znam adresu byłego męża?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Amerykański wyrok rozwodowy nie jest automatycznie ważny (skuteczny) na terytorium Polski. Aby stał się on skuteczny na terytorium Polski, należy wystąpić do właściwego sądu okręgowego w Polsce z wnioskiem o uznanie tego wyroku w Polsce (art. 1145-1149 ustawy Kodeks postępowania cywilnego).

 

Wniosek należy złożyć do właściwego sądu, a więc do sądu okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania strony. Jeżeli jednak żadna ze stron nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, to wniosek kierujemy do Sądu Okręgowego w Warszawie.

 

Wniosek o uznanie wyroku musi być sporządzony w języku polskim i zarówno wniosek, jak i jego załączniki muszą być dostarczone do właściwego sądu w trzech odpisach.

 

Osnowa wniosku (żądanie) powinna zawierać:

 

  • wniosek o uznanie za skutecznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej orzeczenia sądu amerykańskiego (podać nazwę tego sądu) rozwiązującego małżeństwo stron,
  • datę i miejsce zawarcia małżeństwa oraz nazwiska i imiona stron, a także należy wymienić ich aktualne adresy zamieszkania w celu doręczenia odpisu wniosku byłemu małżonkowi.

 

Do wniosku należy dołączyć:

 

  • „Certified Copy” wyroku rozwodowego, wraz z zaświadczeniem właściwego sądu, iż wyrok jest prawomocny, a gdy wyrok jest zaoczny – zaświadczeniem, iż wezwanie na rozprawę rozwodową zostało nieobecnemu małżonkowi doręczone,
  • uwierzytelniony przekład wyroku rozwodowego na język polski.

 

Ważne jest to, że strona zamieszkała za granicą powinna wskazać pełnomocnika do doręczeń, zamieszkałego w Polsce (art. 1135 Kodeksu postępowania cywilnego). Trzy egzemplarze wniosku wraz z załącznikami powinny być wysłane bezpośrednio do właściwego sądu okręgowego. Wniosek o uznanie zagranicznego orzeczenia podlega opłacie.

 

Przeprowadzenie postępowania możliwe jest za pośrednictwem ustanowionego w sprawie pełnomocnika.

 

Obawiam się także, że problem z adresem do doręczeń Pani byłego męża będzie Pani miała także w przypadku chęci uzyskania polskiego rozwodu. W tym przypadku także jest obowiązek zapewnienia czynnego udziału strony (Pani byłego męża) w prowadzonym postępowaniu rozwodowym.

 

Wyjściem jest wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu. Tu musi Pani wykazać, że nie zna Pani aktualnego adresu Pani (byłego) męża. Bez względu na to, czy to będzie postępowanie w sprawie uznania orzeczenia, czy w sprawie rozwodu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus 0 =

»Podobne materiały

Uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego w Polsce

Mieszkam na stałe za granicą w Norwegii. Chciałabym złożyć wniosek o uznanie zagranicznego wyroku rozwodowego (z 2001 r.) w Polsce, ale nie znam adresu zamieszkania mojego byłego męża. Czy jest konieczne jego wskazanie? Jak powinna w ogóle wyglądać cała procedura uznania zagranicznego rozwodu?

 

Odpowiedź na pozew rozwodowy

Otrzymałem pozew rozwodowy (rozwód z podziałem majątku), w którym określony jest przez sąd termin na odpowiedź (14 dni). W związku z tym mam pytanie: czy muszę na niego odpowiadać? Jeśli tak, to jak taka odpowiedź powinna wyglądać, skoro zgadzam się ze wszystkimi zapisami w pozwie? Pozew obejmuje po

 

Rozwód z Egipcjaninem

Jak najszybciej przeprowadzić rozwód z Egipcjaninem? Ślub cywilny był zawarty w Kairze cywilny, niezarejestrowany w Polsce. Małżonek zniknął 2 lata temu i prawdopodobnie mieszka w Egipcie. Zabrał ze sobą dokumenty – akt ślubu. Nie mamy dzieci. Czy zarejestrować ślub w Polsce, a potem rozwieść

 

Kochanka świadkiem na sprawie rozwodowej

W marcu ubiegłego roku nawiązałam romans z żonatym mężczyzną. Znajomość rozwijała się głównie przez SMS-y, ale było też kilka spotkań, podczas których doszło do czynności intymnych. W maju ubiegłego roku żona kochanka przeczytała w jego telefonie SMS-y o erotycznej treści sugerujące, iż utrzymywaliś

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »