Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ważność porozumienia zmieniającego a błędna data

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 01.11.2020

W dniu 4.07 otrzymałam od mojego pracodawcy porozumienie zmieniające, które degraduje mnie ze stanowiska kierowniczego i przenosi na stanowisko podległe nowemu kierownikowi. Zmiana ma nastąpić już od 10.07. Data w nagłówku porozumienia wpisana jest jako 8.07 i jest informacja, że porozumienie zawarte jest w dniu 8.07. Jest to błąd daty w porozumieniu zmieniającym i czy w związku z tym porozumienie zmieniające jest ważne? Czy złożenie przeze mnie wypowiedzenia pracy w dniu 7.07 sprawiłoby, że porozumienie nie będzie ważne, gdyż zostało „zawarte” po dacie wypowiedzenia? Stres, jaki mi towarzyszył podczas spotkania, na którym podpisałam ten dokument, niestety spowodował, że nie zauważyłam nawet błędnej daty. Czy nawet po złożeniu wypowiedzenia pracodawca ma prawo przenieść mnie na niższe stanowisko pracy? Mam 3-miesieczny okres wypowiedzenia i zastanawiam się, kiedy powinnam je złożyć, żeby miało skutek prawny? Na wypowiedzeniu chciałabym wnioskować o zwolnienie mnie ze świadczenia pracy na okresie wypowiedzenia. Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na moją prośbę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ważność porozumienia zmieniającego a błędna data

Błędna data na porozumieniu zmieniającym

Odpowiadając na Pani pytanie, uprzejmie informuję, że jeśli podpisała Pani porozumienie, to nawet jeśli ma ono obowiązywać dopiero od 8.07, to jest wiążące i złożenie wypowiedzenia niczego nie zmieni. Zmienić stanowisko pracownikowi za jego zgodą (a tak jest właśnie przy porozumieniu stron) można w każdym czasie, nawet jeśli pracownik jest już w okresie wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia

Zgodnie z art. 36 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r,. poz. 1040) „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

 

Momentem rozpoczęcia biegu wypowiedzenia liczonego w miesiącach jest pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Czyli jeśli złoży Pani wypowiedzenie teraz, to bieg wypowiedzenia rozpocznie się dopiero 1.08, a skoro wypowiedzenie jest trzymiesięczne to zakończy się 30 października.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracodawca może, ale nie musi zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Może więc nie przychylić się do Pani prośby.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + pięć =

»Podobne materiały

Odpowiedź pracodawcy na wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika

Ile czasu ma pracodawca na odpowiedź na wypowiedzenie umowy o pracę przez swojego pracownika? Co się dzieje, jeśli nie odpowie w podanym terminie?

 

Dział spadku i zniesienie współwłasności

Złożyłam w sądzie wniosek o dział spadku (po tacie) i zniesienie współwłasności. Obecnie posiadam 5/6 udziałów. Już przed śmiercią taty postanowiłam się budować na tej działce. Bratowa powiedziała, że nie będzie przeszkadzać i że chce, aby spłacić jej syna. Poniosłam ok. 5000 zł kosztów. Po śmierci

 

Kto należy do kręgu spadkobierców syna zmarłego w 2009 roku?

Syn zmarł w zeszłym roku w maju, nie pozostawiwszy testamentu. Do dziedziczenia pozostali: rodzice, dziadek, dwie przyrodnie siostry (małoletnie dzieci ojca). Kto dziedziczy ustawowo zgodnie ze zmianami obowiązującymi od 28 czerwca 2009 r.? Czy brana jest pod uwagę data śmierci spadkodawcy, czy data

 

Czy muszę zrzec się spadku po wujku obciążonego długami?

Zmarł mój wujek, brat mojej mamy, pozostawiając długi. Jego żona (moja ciocia) i dzieci nie przyjęli spadku, moja mama nie żyje. Czy ja też notarialnie muszę się zrzec spadku po wujku obciążonego długami?

 

Co grozi za podrobienie zaświadczenia o zarobkach?

Dostałam wezwanie na przesłuchanie na komisariat jako podejrzana z art. 270 § 1 K.k. Chodzi o to, że będąc w trudnej sytuacji finansowej i życiowej, mając dostęp do pieczęci firmy, w której sprzątałam, wystawiłam sobie zaświadczenie o wysokości zarobków, celem wykorzystania w postępowaniu pożyc

 

Przesunięcie granicy działki przez sąsiada

Do kogo należy się zwrócić o skuteczną pomoc w sprawie przesunięcia granicy działki przez sąsiada? Pomimo dokonanego wznowienia znaków granicznych na granicy działki sąsiad przesuwa ogrodzenie, zabierając nam pas 5 m działki.

 

Dzierżawa gruntów rolnych

Jestem właścicielem gospodarstwa. Podpisałem umowę dzierżawy gruntów rolnych z moim ojcem, jednak starostwo nie chce jej zarejestrować, a co za tym idzie – ojciec nie jest objęty ubezpieczeniem KRUS. Urzędnicy argumentują, że nie mogę wydzierżawić gruntu osobie blisko spokrewnionej, aby ta mog

 

Renta po zmarłym Polaku pracującym w Niemczech

Moja mama mieszka w Polsce, a tata przez 15 lat mieszkał w Niemczech, gdzie pobierał emeryturę. Czy teraz, po jego śmierci, mama może ubiegać się o rentę po nim od niemieckich organów, czy powinna zgłosić się do ZUS-u? Mama ma 64 lata.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »