Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Instytucja prawna z zakresu Kodeksu karnego - warunkowe umorzenie postępowania karnego

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 04.02.2009

Artykuł przedstawia instytucję prawną z zakresu Kodeksu karnego – warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kodeks karny przewiduje środki umożliwiające poddanie sprawcy popełnienia przestępstwa próbie, przy jednoczesnym zaniechaniu skazania i wymierzenia mu kary. Jednym z takich środków – zwanych probacyjnymi – jest instytucja warunkowego umorzenia postępowania karnego.

 

Zgodnie z art. 66 § 1 Kodeksu karnego, sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:

 

 • wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne,
 • okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości,
 • sprawca nie był karany za przestępstwo umyślne,
 • właściwości i warunki osobiste przestępcy oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że, pomimo umorzenia postępowania, będzie on przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

 

Warunkowe umorzenie postępowania karnego ma zastosowanie przy przestępstwach mniejszej wagi – nie stosuje się go do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności. Chyba że pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, sprawca naprawił szkodę lub pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody – wówczas warunkowe umorzenie może być zastosowane do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą nieprzekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Warunkowe umorzenie postępowania karnego następuje na okres próby, który może wynosić od roku do 2 lat i biegnie on od uprawomocnienia się orzeczenia.

 

Sąd, warunkowo umarzając postępowanie karne, może w okresie próby oddać sprawcę pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym.

 

Orzekając o warunkowym umorzeniu postępowania, sąd obligatoryjnie zobowiązuje sprawcę do naprawienia szkody w całości lub w części. Może również nałożyć na sprawcę inne obowiązki, takie jak:

 

 • obowiązek informowania sądu lub kuratora o przebiegu próby,
 • obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego,
 • obowiązek wykonania ciążącego na sprawcy zobowiązania łożenia na utrzymanie innej osoby,
 • obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających,
 • obowiązek powstrzymania się od kontaktowania z pokrzywdzonym lub z określonymi osobami.

 

Sąd może też orzec:

 

 • zakaz prowadzenia pojazdów (do 2 lat),
 • świadczenie pieniężne na rzecz instytucji, fundacji albo organizacji społecznej, której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest spełnianie świadczeń na określony cel społeczny, bezpośrednio związany z ochroną dobra naruszonego lub zagrożonego przestępstwem, za które skazano sprawcę, z przeznaczeniem na ten cel (lub z przeznaczeniem na cel bezpośrednio związany z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych).

 

W przedmiocie warunkowego umorzenia sąd orzeka wyrokiem, jednak nie jest to wyrok skazujący. Przed wydaniem wyroku sąd stwierdza winę sprawcy i brak wątpliwości co do okoliczności popełnienia przestępstwa.

Dane osoby przeciwko której warunkowo umorzono postępowanie karne są gromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym.

 

Jeżeli sprawca w okresie próby popełni przestępstwo umyślne, za które zostanie prawomocnie skazany, sąd jest zobowiązany do podjęcia postępowania karnego.

 

Sąd może też podjąć postępowanie karne (fakultatywnie), jeżeli:

 

 • sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności gdy popełnił inne niż umyślne przestępstwo (umyślno – nieumyślne, za które nie został prawomocnie skazany),
 • sprawca uchyla się od dozoru,
 • sprawca nie wykona nałożonego nań obowiązku lub orzeczonego środka karnego,
 • sprawca uchyla się od wykonania zawartej z pokrzywdzonym ugody.

 

Sąd może podjąć postępowanie karne, jeżeli sprawca po wydaniu orzeczenia o warunkowym jego umorzeniu, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności gdy w tym czasie popełnił przestępstwo.

 

Stosownie do art. 68 § 4 K.k., warunkowo umorzonego postępowania nie można podjąć później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.Stan prawny obowiązujący na dzień 04.02.2009

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • pięć plus jeden =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »