.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przejęcie nieruchomości przez zasiedzenie po zmarłej babci

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 15.11.2008

Mieszkam z rodziną w domu, który od śmierci babci mojej żony (tj. od 1992 r.) jest współwłasnością niepodzieloną (dom należał do zmarłej babci). Do tej pory żadna ze stron nie wniosła sprawy o podział majątku. W domu mieszka również nieprzerwanie matka żony. Czy w takiej sytuacji mamy również prawo ubiegać się o przejęcie nieruchomości przez zasiedzenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Naczelnymi przesłankami zasiedzenia są: upływ czasu oraz posiadanie samoistne. Zgodnie z przepisem art. 336 Kodeksu cywilnego posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada jak właściciel. Jednak w kontekście zasiedzenia mamy na uwadze posiadanie niepoparte tytułem prawnym. Posiadacz musi zatem władać rzeczą jak właściciel, ale bez tytułu prawnego. Okres nabycia nieruchomości przez zasiedzenie wynosi 20 lat w dobrej wierze i 30 lat w złej wierze (przepis art. 172 Kodeksu cywilnego).

 

W opisanym przez Pana przypadku nie macie Państwo uprawnień do występowania o stwierdzenie zasiedzenia, gdyż okres zasiedzenia nie rozpoczął biegu. Nie są Państwo bowiem posiadaczami samoistnymi. Wiedzą Państwo, kto ma tytuł prawny do nieruchomości, mianowicie są nimi spadkobiercy babci Pana żony. Pana teściowa może być (lub jest) właścicielką części bądź całości nieruchomości od chwili śmierci swojej matki w zależności od tego, czy była spadkobierczynią po swojej matce, a jeśli tak, to w jakiej części.

 

Podstawę porady stanowią przepisy przytoczone w jej treści oraz opracowanie pod redakcją Edwarda Gniewka, Kodeks cywilny, Księga druga, Własność i inne prawa rzeczowe, Kraków 2001.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl